• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ANOUKEPSYCHOTERAPIE
    ASIG
    ASIG --- ---
    Ahoj, sháním nějakou statistiku o tom, co dnes lidé nejvíce "řeší" v osobním životě (co nejkonkrétněji). Napadá vás nějaký zdroj/e (popř. příslušnější diskuze)?

    Díky.
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    ZOEL: necitim se byt kompetentni k tomu hodnotit vykon psychoanalytickeho kolegy, ani jeho pristup a kroky, ktere zvolil, za me je komentar typu "jasne selhani" jednak zalozeny na nejistych zakladech a jednak zbytecny v tom smyslu, ze ho nevnimam jako uzitecny pro to co bys potrebovala. Stejne jste kontrakt ukoncili a predpokladam, ze budes pokracovat jinde.

    Co je teda na tom co se delo nesrozumitelnyho, kdyz jste si to vyrikali a on ti slovne potvrdil, ze selhal?
    Pises o prekroceni etickych pravidel svadivym pohledem (ktery ti on potvrdil, ze skutecne delal, jestli jsem to spravne pochopil), ale sama jsi stala o prekroceni etickych pravidel navazanim realneho vztahu?
    Rozumim tomu, ze se po tom citis odmitnuta a neni to nic prijemnyho, nicmene se ptas na to, jestli neco co ti potvrdil jako selhani delal s terapeutickym cilem?
    V psychoanalyticke psychoterapii je dulezity "scenicky aspekt sezeni" a prenosove odehravani, ale role-playing notabene bez domluvy s klientem, nebyva ve standardni vybave takovychto terapeutu.
    Muze byt uzitecne si tenhle neprijemny zazitek vzit a zpracovat ho dukladne v terapii s nekym jinym... a muze stat za to prouvazovat co pise NEI, jestli zena nebo muz terapeut...
    WOTAR
    WOTAR --- ---
    ZOEL: Rozhodně to neni technika, ale jak řikal sám terapeut, selhání. Ale šlechtí ho, že si to možná i díky supervizi uvědomil a včas to utnul. Přehrání takovéhle "scénky" si umim představit v nějakém psychodramatu třeba
    ZOEL
    ZOEL --- ---
    DARJEEL: Do terapie jsem přinesla trauma zneužití v dětství a odmítnutí ve vztazích. Poté, co jsem si od terapeuta vyžádala přijetí v rámci terapeutickýho vztahu, se mi dostalo přijetí v podobě svádivýho pohledu (už jsem tady o tom psala). Byť to bylo trochu za hranou etických pravidel, spustilo to u mě transformační osobnostní proces. Poté, co jsem se následně začala dožadovat reálnýho vztahu s terapeutem, mi dával verbálně naději reálnýho vztahu po ukončení terapie. Na posledním sezení mi dal ovšem poměrně jasně najevo, ať na vztah s ním navždy zapomenu, jelikož s klientkami nechodí a že mě nemůže zneužít tak jako činili jiní v minosti. A že když mě sváděl pohledem, tak profesně selhal. Tohle jeho vyjádření přišlo potom, co jsem vážně uvažovala o ukončení terapie s přáním navázat s ním reálný vztah. A tak se teď cítím zneužitá a odmítnutá a říkám si, jestli to je nezvládnutá terapie anebo jestli terapeut na mě neaplikuje nejaký "role playing", když zjevně a vědomě opakuje v protipřenosovým vztahu moje bolestivý témata (zneužití, odmítnutí).

    Něco jsem k tomu našla v článku o stádiích psychoterapeutickýho procesu v koncepci Junga aj.:

    Terapie se dostává do fáze intimního mystéria, do fáze, jež je často morálně velmi těžko pochopitelná pro ty, kdo stojí mimo její pole. Terapeut ani klient se už nedokážou takticky vyhýbat tlaku archetypálního pole a prostřednictvím přenosovo-protipřenosové dynamiky dramaticky přehrávají jeho obsah. Věci už nerežíruje ego, ale Self (bytostné Já), dostávají se do „polovědomé“, z části iracionální roviny, kde i ta nejlepší vůle dostává svou dávku relativizace. Důvěra mezi pacientem a lékařem přerostla do té míry, že ti dva už nedokážou maskovat negativní ani pozitivní pocity. Terapeut zde může například přejít k nevědomému zahanbování svého klienta, může reagovat podle či manipulativně. Rozehraje hru, která byla kdysi započata, ale nedokončena. Je tu ovšem jeden rozdíl: protože je terapeut jednou nohou ve světě objektivního ducha vlastní profese, už nepodá pacientovi smrtelnou dávku jedu, ale pouze jeho derivát![100] Reaguje sice s emocí, která je nezbytná, ale nikoli „naplno“, pouze napůl; můžeme říct rituálně. V tu chvíli ale musí zároveň nastoupit reflexe. S temnou polovinou nabídne terapeut i světlou: přijme zodpovědnost, omluví se, vysvětlí svou reakci a tím odhalí vlastní obnaženou lidskost. Lidskost, v níž jsme si všichni zcela rovni. Lidskost, jež nezná jinou hodnotu nežli tu, kterou jí propůjčuje existence samotná. Sníží se tak níž než jeho klient, nabídne to, co bylo soustavně klientovi odpíráno. Stále totiž zakoušel pouze jednu polovinu této zkušenosti. Obyčejně takovýto zážitek doprovází hluboký pocit hanby na straně pacienta i terapeuta, proto pokořuje oba, oba se vzájemně učí a poznávají relativitu svého ega. Zároveň však přichází i pocit úlevy a procitnutí, proto má transformativní účinek.
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    ZOEL: a muzes napsat jak to vypadalo, co se delo, aspon trochu konkretneji? Jinak se neda moc odpovedet mi prijde...
    MORPHLER
    MORPHLER --- ---
    MORPHLER: a jak se divam, ze to chape klasicka psychoanalyza, tak protiprenos je neco, na co si analytik ma davat pozor, pokud to zaregistruje tak vnest do konverzace, ale v zadnem pripade sytit a podporovat ci nejak vyuzivat, nebo dokonce pacientovi "odhrat".
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Protip%C5%99enos
    Takze by me docela zajimalo, co vlastne ten terapuet dela a jak to ma teoreticky ukotvene.
    MORPHLER
    MORPHLER --- ---
    ZOEL: no jak ja chapu protiprenos, tak by se necemu takovemu ze by to klientovi opakoval mel terapeut spise vyhnout, ne? Jak to vypada v praxi, takove prenosove zenuziti a odmitnuti?
    ZOEL
    ZOEL --- ---
    MORPHLER: klient má trauma zneužití a odmítnutí a terapeut opakuje záměrně prostřednictvím svýho protipřenosu stejný schéma.
    MORPHLER
    MORPHLER --- ---
    ZOEL: nejsem psychoanalytik, ale ze by zrovna psychoanalyza pracovala s hranim roli jsem se nesetkal. Zni to trochu jako expozice v KBT (coz taky nejsem), ale jinak si jako terapeut ani nedokazu predstavit co by takove "zamerne odehrani traumatickeho obsahu" vlastne melo jako byt.
    ZOEL
    ZOEL --- ---
    Chtěla bych se zeptat místních odborníků: může být jednou z technik v rámci psychoanalytické terapie záměrné odehrání traumatických obsahů klienta, tentokrát však v rámci bezpečného prostředi terapie?
    PAVLINKA
    PAVLINKA --- ---
    VALE_RIE: urcite zajimava reflexe,ale bacha,aby byla hlavne tvoje a co je vic, nez si na to prijit v terapii...a hned je tema.))
    VALE_RIE
    VALE_RIE --- ---
    ZUZKAOU: zajímavá reflexe... nenapadlo by mě to. díky
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    VALE_RIE: to řeš především s tou terapeutkou. A upřímně - řešit po 15 sezeních strach se závislosti na psychoterapii se mi takhle z venčí a bez znalosti problematiky jeví spíš jako projev toho, že se konečně dostáváte k podstatným a proto ohrožujícím věcem a jde spíš o projev "odporu" a snaha utéct z přílišné důvěry ve vztahu.
    STALK
    STALK --- ---
    VALE_RIE: Co je cílem by si především měla vědět ty. Pokud to bylo "vymotat se z labyrintu" a máš pocit že už se ti to povedlo a dál si poradíš sama... pokud si tim nejseš jistá vem to tam a můžeš si to skusit zrekapitulovat... Nikdo ti nemůže poradit kdy je na čase skončit. Terapie nejsou antibiotika ;) ... Může to bejt pomoc v krizi. Může to bejt dlouhá a postupná práce (z tohodle pohledu 15 sezení je sotva seznamovaní)...může to bejt součást tvýho rozvoje i v době kdy zrovna nejseš v háji... nevím. to musíš vědět sama a pokud nevíš. skus na to přijít. jak bude tvoje terapie vypadat je především na tobě. je to tvoje práce.
    PAVLINKA
    PAVLINKA --- ---
    VALE_RIE: to ano, je fakt, ze nekteri terapeuti drzi klienty i kvuli vydelku, ale to nemuzu posoudit, tak proste zkus "vysadit", jak se ti pak povede. Neni totiz nic zvlastniho, kdyz lide do terapie chodi dlouhe roky nebo po zbytek zivota, kdyz na to maji finance a dela jim to zivot lepsi.
    VALE_RIE
    VALE_RIE --- ---
    PAVLINKA: ráda bych pohled někoho dalšího, jsem teď v pozici, kdy terapeutce bezmezně důvěřuji (jak by to mělo být) a také zároveň platím za sezení nemalé peníze. A nepředpokládám, že by o mě jako o klienta ráda přišla - s argumentem, že stále je co řešit, bych k ní mohla docházet roky...
    PAVLINKA
    PAVLINKA --- ---
    VALE_RIE: prines to na dalsi setkani, pokud si sama nejsi jista, spolecnym hovorem na to muzete prijit a terapeutka ti k tomu taky rekne svuj nazor, pro me by byla zajimava poznamka o zavislosti, ale to bych probrala primo s ni, tezko se da bez znalosti vaseho vztahu, radit...
    VALE_RIE
    VALE_RIE --- ---
    Ahoj, začala jsem navštěvovat psychoterapeutku - byla jsem celkově ve všem ztracená, labyrint, ze kterého jsem nevěděla, jak ven. Od července jsem u ní byla 15x. Doposud jsem k žádné nechodila, tedy nemám srovnání, jak dlouho návštěvy trvají, jak probíhají, co je cílem apod. ale předpokládám, že je to naprosto individuální. Hledám nyní moment, kdy je čas na ukončení sezení. Dobře se na tu hodinu pozornosti zvyká, ale nerada bych se dostala do fáze závislosti na těchto sezeních. Jak poznat, kdy skončit? díky
    ALBERTO
    ALBERTO --- ---
    Sdílim své postřehy ohledně archetypu baby jagy na základě terapeutické práce.http://ografologii.blogspot.cz/2017/01/carodejnici-je-treba-nechat-u-cesty.html
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    STALK: prostředky by se našly, jen jaksi není dostatečně silná platforma, která by reformu psychiatrické péče protáhla skrze legislativu a systém zdravotního pojištění.

    To že jsou potřeba terénní služby stacionáře v regionech, dolečovací služby, komunitní služby a tak se pochopitelně ví a postupně se to řeší, ale prostě to není priorita - nejsou a nebudou v tom velký zisky a cílová skupina není dostatečně "sexy"

    Reforma psychiatrické péče je v rukou odborných garantů, ministerstvo je podporuje
    http://www.mzcr.cz/...iatricke-pece-je-v-rukou-odbornych-garantuministerstvo-je-podporu_11248_1.html
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam