• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JOHNY115MBTI - osobnostní test navržený pro identifikaci osobnosti
    Myers-Briggs Type Indicator (MBTI) je osobnostní test navržený pro identifikaci osobnosti. Katharine Cook Briggs a její dcera Isabel Briggs Myers vytvořily test během 2. světové války a jeho kritéria vyplývají z teorií Carla Junga v jeho práci Psychologické typy. Test je často používán v oblastech pedagogiky, při osobních pohovorech a výběru zaměstnanců, v manželských poradnách a pro osobní vývoj.

    Indikátor se liší od standardizovaných testů a jiných měřitelných vlastností, jako inteligence. Místo toho zařazuje osoby podle jejich dominantních vlastností.

    -------------------

    Pro mně se stal MBTI výborným sebe-poznávacím nástrojem a narozdíl od mnoha jiných "osobnostních testů" vám skutečně přinese o sobě nové informace, pomůže vám uvědomit si jací vlastně jste, jaké jsou vaše silné a slabé stránky, a co vám vyhovuje či naopak.

    INFO

    http://similarminds.com/ - Mnoho různých testů, popisy MBTI ve vlastnostech
    http://www.personalitypage.com/ - Širší popisy jednotlivých typů + jednotlivé oblasti (vztahy, kariéra, os. rozvoj ...)

    TESTY

    http://www.mypersonality.info/test-personality/ - Nejspíše nejlepší MBTI test (76 otázek, anglicky)
    http://similarminds.com/jung_word.html - Rychlý test ... pouze určujete přesnost vlastností (70 vlastností, anglicky)
    http://spt.skeletus.com/ - Není ideální, ale výsledek zhruba sedí (58 otázek, česky)

    KOMUNITY

    http://www.mujtyp.cz/ - Nový český prostor pro MBTI ... chat, diskuze, seznamka, to vše propletené MBTI typy uživatelů (povinný 20-otázkový test při registraci)
    http://www.mypersonality.info/ - Jeden z nejlepších MBTI testů + výstižné popisy typů a odkazy
    http://www.globalchatter.com/ - Zrušeno
    http://personalitycafe.com/ - Rozsáhlé fórum zabývající se MBTI a sdružující lidi určitého typu k diskuzi
    http://www.typologycentral.com/ - Další rozsáhlé fórum zabývající se MBTI a sdružující lidi určitého typu k diskuzi



    -------------------

    K ČEMU TO TEDY JE ?

    může vám to pomoci ...
    - poznat sám sebe, uvědomit si své kladné a záporné vlastnosti a podle toho lépe vést svůj život
    - lépe pochopit ostatní, zjistit proč se jejich pohled na okolí může tolik lišit a proč
    - uvědomit si co vyhledáváte na partnerovi, co vám vyhovuje a podle toho výběr partnera uzpůsobit
    - pochopit různé společenské vztahy ... např. učitel - žák, rodič - dítě ... a např. proč nefungují (rozpor S vs. N ... J vs. P) a jak je zlepšit
    rozbalit záhlaví
    BONDA
    BONDA --- ---
    KAI: Člověče... tak to vysvětli. Nějak to dolož. Klidně do pošty, ať tu s tím nestrašíme. Já tomu prostě nevěřím.
    KAI
    KAI --- ---
    BONDA: ty se nepletes, ty tomu proste a jednoduse nerozumis
    BONDA
    BONDA --- ---
    KAI: jak jsem psala - já to shledávám velmi nepravděpodobným (ať už zahrnuté do jednoho testu nebo do dvou, to mi přijde jako technický detail), ale můžu se plést
    BONDA
    BONDA --- ---
    ALBERTO: Dík. ENFP nejsem, jsem hodně introvertní. A když čtu zkušenosti jiných INFP, jako bych jim z oka vypadla. A moje rodina si myslí, že charakteristiky INFP jsou napsané podle mě...
    KAI
    KAI --- ---
    BONDA: ani ne
    BONDA
    BONDA --- ---
    Co mi z T schází, je schopnost zacílit na jednotlivá fakta, která nemají žádný abstraktní význam. Neměla jsem potíže s češtinou (a jako typickému INFP mi šly slohy a interpretace literárních textů a čeština obecně) nebo s matikou, ale mám strašné díry ve vědomostech typu, kde leží které město (ve kterém jsem nikdy nebyla a s ničím se mi nepojí). Nešly mi předměty, které se týkaly materiální reality a jejích zákonitostí. Ještě jako dospělá jsem si četla učebnice fyziky, abych se dovzdělala, ale nechytla jsem se, neprolomila jsem ten mentální blok. A stejně tak jsem byla neschopná při ručních pracích, i když zase sport mě bavil (ale jen ten individuální)... nevím, jestli to ve vztahu k funkcím INFP dává smysl.
    ALBERTO
    ALBERTO --- ---
    Tak to zní, jako že jsi přeskočila tu třetí. Anebo hypoteticky popřemýšlej jestli nejsi zakuklené ENFP, které má Si na posledním místě. :-) V každém případě neber svo škatulku INFP příliš dogmaticky, možná je to u tebe ještě v pohybu.
    BONDA
    BONDA --- ---
    ALBERTO: :) Dík. Tak na mě se hodí ty smrdící nohy - většinou mám ránu a nemám pro tohle bohužel minimální smysl (i když jsem zároveň založená tělesně a esteticky). K smyslovým/ materiálním datům přistupuju esteticky a požitkářsky, ale naprosto ne technicky (v tom jsem pako - snažím se to nějak doplnit, ale moc se nedaří). Ale matiku a logiku jsem naopak měla už v dětství ráda a z uvažování, psaní, systematizování všeho možného a vůbec z tvoření systémů jsem si udělala brzo introvertní koníček. Říká se o mně, že jsem v týmu ten teoretik a systematik. Když se učím, jdu po systému a smyslu, jinak se nic nenaučím (a hlavně mě to frustruje) - a vyplácí se mi to proti ostatním, kteří se učí jednotlivosti. K ideologiím jsem skeptická... tak asi taková nějaká směs.
    ALBERTO
    ALBERTO --- ---
    Ještě, to píše Jung u introvertně intuitivního typu - to taky platí hodně na INFP: Bývají tak éteričtí, jakoby "nahoru", do "odhmotnění", že jejich stín je naopak velmi pudový a hmotný - napadá mě: doslova takový temný "mazut". Ten pak člověka v rámci dynamické rovnováhy vědomí a nevědomí, drží "dole", takže člověk neodlétne.
    ALBERTO
    ALBERTO --- ---
    neintegrované T se může projevovat jako:
    - racionalizace vytvářející nesmyslné konstrukce o lidech a realitě
    - pochybné zdůvodňování vlastních motivů
    - neschopnost nějak logicky zpracovat a organizovaně uspořádat intuitivní či smyslová data, což vede k chaosu a přehlcení
    - mluví "páté přes deváté", "slovní průjmy", "aby se v tom prase vyznalo"
    neschopnost objektivity a srozumitelnosti, přílišný propad do svého subjektivního světa (např. sebelítosti při ztrátě)
    - černobílé souzení druhých, kádrování, jež nevidí "břevna v oku svém" - iracionální soudy při emočním výbuchu
    - morální démonické bitvy "my dobří versus oni špatní"
    - podlehnutí ideologiím
    - ignoruje názory a náhledy, které se mu "nehodí do krámu" (zúžené vidění, "klapky na očích")
    neobratnost při verbálním či písemném vyjadřování (nevěří si v tom, neví jak text organizovat, může to působit dětsky)
    ALBERTO
    ALBERTO --- ---
    BONDA: OK, INFP. Začnu od třetí, kterou je Si. Někteří snílkové jaksi nevědí, že mají tělo, to má své potřeby, je třeba se o něj starat. Znal jsem třeba jednu takovou éterickou vílu, ale hrozně jí smrděly nohy. To je příklad neintegrované Si. Vytěsnění propriorecepce, co mi tělo zevnitř říká. Může to být ignorováno, přehlušeno vírou, přesvědčením, které generuje dominantní Fi. Takže řekněme, že se INFP dostane k Si a následuje už spontánněji své fyzické touhy a impulzy - bez cenzury spirituálně orientovaných Fi+Ne, které obvykle jedou v nějaké své krásné vizi. Pak teprve se dostává ke čtvrté funkci.

    Tou je Te. Střízlivé logické myšlení. Začíná to už na základce třeba - nemám ráda matematiku, statistiku, čísla atd. To je přirozené. Ale pozor, najednou když nastane situace, kdy Te hlásí, že něco prostě rozporuje s pravdou na základě logiky a fakt, je to vytěsněno ve prospěch vládnoucí vize Fi+Ne. Časté je: prostě to tak cítím, ale nemůžu to zdůvodnit. Těžko argumentuje své postoje. Nebo těžko pořádá delší text, aby měl strukturu. V extrémním případě, může Te generovat "krycí story", jak věci jsou, zkreslené vysvětlení situace, aby to odpovídalo stávající vizi (kognitivní disonance). Většinou ale platí úplně jednoduše, že se prostě Te příliš nevyvíjí. Člověk sám to nemusí u sebe nijak zvlášť vnímat. Jen okolí občas buší hlavou o zeď v záchvatu nad tou "logikou". Příklad rozhovoru s INFP: "a když ti to tak vadilo a chtěla si, aby se choval jinak, řeklas mu to?" odpověď: "ano, řekla." .. asi po 5ti sekundách mlčení špitne "...v duchu." :-)

    BONDA
    BONDA --- ---
    ALBERTO: Zajímavý. Já mám (jako INFP) zřejmě čtvrtou Te, že? Jak vypadá nevědomá Te a jaké karamboly mi mohla přivodit?
    ALBERTO
    ALBERTO --- ---
    Ještě k Zemanovi. Jeho Fi mu může sloužit v tom, že jistým způsobem sere na konvence (Fe) a trucovitě hází patku, že je jakoby hodnotově neovlivnitelný. Nebo že není úplatný. Není to integrované, takže to může být dětinské, ale určitý rys neoblomnosti a rebelanství z toho může pramenit. Takže i poslední funkce něco "dělá", ale není to vědomé, pružné. Dělá se to samo. Jakoby "ono se". Děje se to jako přírodní děj. Člověk to nemá pod kontrolou, nemá na to volant.
    ALBERTO
    ALBERTO --- ---
    YMLADRIS: Díky za dobrou otázku. Inferiorní funkce.

    Vždycky působí všechny čtyři funkce. Nicméně třetí často operuje na hraně vědomí-nevědomí a čtvrtá je obvykle úplně nevědomá. Dokud není integrována třetí, nemůže se člověk dostat k integraci čtvrté.

    Někdy dochází k přeskočení druhé a člověk více využívá třetí, která jakoby supluje druhou, ale přeskočená druhá generuje potom neblahé výsledky.

    Asi by bylo nejlepší si to ukázat na nějakém příkladě. Hlásí se někdo jako pokusný králík?

    Doporučuju tenhle svůj text - tu část o achillových patách. http://ografologii.blogspot.cz/2013/03/8-kognitivnich-stylu-mbti.html Ty nevědomé funkce generují zásadní životní karamboly a úlety, pořád na ně jakoby kulháme. Jejich integrace se děje obvykle až v druhé polovině života, většinou však k ní nedojde nikdy. (Vyžaduje to dlouhodobou práci tomu věnovanou). Pak teprve může přijít "moudré stáří".

    Zkusím uvést jako příklad Zemana. Je to jen hypotetický příklad, protože nevím jistě, co on je za typ. Dejme tomu ale, že by byl ENTJ.

    První dvě funkce: Te a Ni zřejmě zvládá bravurně. Souvisí s logickým, vědeckým, ale i taktickým předjímavým myšlením připomínajícím šachového hráče. Díky nim se vyšvihl. Třetí funkcí je Se, extravertní percepce. Tady už mu to může nějak začít kulhat. Patřil by sem zájem o své zdraví, sklon k závislostem - tady už mu to příliš nefunguje. Můžou sem patřit i jeho výpadky paměti - "ví, že ten článek o peroutkovi viděl". Na rovině smyslově-fyzických dat může mít zkreslení, polovědomá funkce mu tu občas hází bulšity. Přes smyslové závislosti si hasí bolístky atd. Dejme tomu. Tedy by to mělo znamenat, že jistojistě ke čtvrté nemá ještě přístup. Čtvrtou funkcí by mělo být Fi, které dává člověku celkový pocit smyslu, víry v něco hlubokého v nás, mravnost, ušlechtilost. Neintegrované Fi vytěsňuje a projikuje (na pravdoláskaře a pražskou kavárnu), ironizuje a smetává sarkasmem. Někde z podvědomí se mu může hlásit "něco není v souladu s tím, co hluboko v sobě v srdci cítíš jako pravdu", ale bude tento hlas zamačkávat vajglem a znecitlivovat se, aby se nemusel nechat tímto Fi voláním zpochybnit. Vedlo by totiž k přehodnocení celého života, kde by najednou nevycházel jako "narcistní geroj", ale velmi chybující obyčejný člověk. Musel by jít takříkajíc do kolen, aby se proudu introvetního citu otevřel a mohl jej slyšet a podle něho konat.

    K tomu dodávám ještě jeden svůj postřeh. Člověk, který se v dospělosti a staří odmítne setkat se svou třetí a čtvrtou funkcí se jakoby stává karikaturou. Zvláště lidi, kteří jsou díky prvním dvěma úspěšní, považují z takto nabitého sebevědomí, jež je zvenku stvrzováno potleskem, že jsou zcela "v právu" a nevidí důvod k přehodnocení své neotřesitelné pravdy.
    BONDA
    BONDA --- ---
    Jinak by mě zajímal i exkurz do toho, jak konkrétně ty jednotlivé čtyři parametry řídí (mají vliv na) funkce (nad rámec toho, co se dá najít na netu a v lehko dostupných knihách). Mám na to své drobné laické náhledy (teda spíš imaginace, nemám do toho vhled), ale třeba by se někomu chytřejšímu chtělo..?
    BONDA
    BONDA --- ---
    KAI: podivné, podivné :)
    KAI
    KAI --- ---
    BONDA: uvnitr jednoho testu by testovane rysy mezi sebou korelovat nemely, jinak jsou nepresne meritelny. to, ze koreluje nejaky rys z MBTI s podobnym rysem z Big Five je jina vec.
    BONDA
    BONDA --- ---
    YMLADRIS: Jinak Alberto psal, že ty ostatní funkce jsou realizovány nevědomě. Nevědomí je přenecháváme proto, že jsou pro nás náročné. Ze stejného důvodu máme tendenci v nich "dělat chyby".
    BONDA
    BONDA --- ---
    YMLADRIS: Můžeme udělat anketu: používáte ve stresu čtvrtou funkci? Na mě by to myslím zrovna přesně sedělo, i když sebediagnostika může být efekt toho jevu "no jo, tohle se na mě fakt hodí". Každopádně předpokládaný důvod - souvislost s typem - by mě taky zajímal.
    BONDA
    BONDA --- ---
    KAI: To mě překvapuje, že by se nedala měřit vlastnost, která s něčím statisticky koreluje. Po pravdě řečeno tomu ani trochu nevěřím. Můžu se plést. Podle mě spolu různé vlastnosti víc nebo míň korelují, některé korelace jsou známé a některé ne. Nevidím důvod pro to, proč by ty vlastnosti byly neměřitelné (nezjistitelné).
    Ohledně personalistů a MBTI - podle mě záleží, jak to ti personalisté použijí. Je to prostě další informace, která se dá zjistit špatně nebo dobře (špatným nebo dobrým testem) a využít špatně nebo dobře. Myslím, že v tom nejsme v rozporu.
    KAI
    KAI --- ---
    YMLADRIS: to nevim, odpovedi muze byt spousta. treba se to osvedcilo?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam