• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JOHNY115MBTI - osobnostní test navržený pro identifikaci osobnosti
    BONDA
    BONDA --- ---
    ALBERTO: Zajímavý. Já mám (jako INFP) zřejmě čtvrtou Te, že? Jak vypadá nevědomá Te a jaké karamboly mi mohla přivodit?
    ALBERTO
    ALBERTO --- ---
    Ještě k Zemanovi. Jeho Fi mu může sloužit v tom, že jistým způsobem sere na konvence (Fe) a trucovitě hází patku, že je jakoby hodnotově neovlivnitelný. Nebo že není úplatný. Není to integrované, takže to může být dětinské, ale určitý rys neoblomnosti a rebelanství z toho může pramenit. Takže i poslední funkce něco "dělá", ale není to vědomé, pružné. Dělá se to samo. Jakoby "ono se". Děje se to jako přírodní děj. Člověk to nemá pod kontrolou, nemá na to volant.
    ALBERTO
    ALBERTO --- ---
    YMLADRIS: Díky za dobrou otázku. Inferiorní funkce.

    Vždycky působí všechny čtyři funkce. Nicméně třetí často operuje na hraně vědomí-nevědomí a čtvrtá je obvykle úplně nevědomá. Dokud není integrována třetí, nemůže se člověk dostat k integraci čtvrté.

    Někdy dochází k přeskočení druhé a člověk více využívá třetí, která jakoby supluje druhou, ale přeskočená druhá generuje potom neblahé výsledky.

    Asi by bylo nejlepší si to ukázat na nějakém příkladě. Hlásí se někdo jako pokusný králík?

    Doporučuju tenhle svůj text - tu část o achillových patách. http://ografologii.blogspot.cz/2013/03/8-kognitivnich-stylu-mbti.html Ty nevědomé funkce generují zásadní životní karamboly a úlety, pořád na ně jakoby kulháme. Jejich integrace se děje obvykle až v druhé polovině života, většinou však k ní nedojde nikdy. (Vyžaduje to dlouhodobou práci tomu věnovanou). Pak teprve může přijít "moudré stáří".

    Zkusím uvést jako příklad Zemana. Je to jen hypotetický příklad, protože nevím jistě, co on je za typ. Dejme tomu ale, že by byl ENTJ.

    První dvě funkce: Te a Ni zřejmě zvládá bravurně. Souvisí s logickým, vědeckým, ale i taktickým předjímavým myšlením připomínajícím šachového hráče. Díky nim se vyšvihl. Třetí funkcí je Se, extravertní percepce. Tady už mu to může nějak začít kulhat. Patřil by sem zájem o své zdraví, sklon k závislostem - tady už mu to příliš nefunguje. Můžou sem patřit i jeho výpadky paměti - "ví, že ten článek o peroutkovi viděl". Na rovině smyslově-fyzických dat může mít zkreslení, polovědomá funkce mu tu občas hází bulšity. Přes smyslové závislosti si hasí bolístky atd. Dejme tomu. Tedy by to mělo znamenat, že jistojistě ke čtvrté nemá ještě přístup. Čtvrtou funkcí by mělo být Fi, které dává člověku celkový pocit smyslu, víry v něco hlubokého v nás, mravnost, ušlechtilost. Neintegrované Fi vytěsňuje a projikuje (na pravdoláskaře a pražskou kavárnu), ironizuje a smetává sarkasmem. Někde z podvědomí se mu může hlásit "něco není v souladu s tím, co hluboko v sobě v srdci cítíš jako pravdu", ale bude tento hlas zamačkávat vajglem a znecitlivovat se, aby se nemusel nechat tímto Fi voláním zpochybnit. Vedlo by totiž k přehodnocení celého života, kde by najednou nevycházel jako "narcistní geroj", ale velmi chybující obyčejný člověk. Musel by jít takříkajíc do kolen, aby se proudu introvetního citu otevřel a mohl jej slyšet a podle něho konat.

    K tomu dodávám ještě jeden svůj postřeh. Člověk, který se v dospělosti a staří odmítne setkat se svou třetí a čtvrtou funkcí se jakoby stává karikaturou. Zvláště lidi, kteří jsou díky prvním dvěma úspěšní, považují z takto nabitého sebevědomí, jež je zvenku stvrzováno potleskem, že jsou zcela "v právu" a nevidí důvod k přehodnocení své neotřesitelné pravdy.
    BONDA
    BONDA --- ---
    Jinak by mě zajímal i exkurz do toho, jak konkrétně ty jednotlivé čtyři parametry řídí (mají vliv na) funkce (nad rámec toho, co se dá najít na netu a v lehko dostupných knihách). Mám na to své drobné laické náhledy (teda spíš imaginace, nemám do toho vhled), ale třeba by se někomu chytřejšímu chtělo..?
    BONDA
    BONDA --- ---
    KAI: podivné, podivné :)
    KAI
    KAI --- ---
    BONDA: uvnitr jednoho testu by testovane rysy mezi sebou korelovat nemely, jinak jsou nepresne meritelny. to, ze koreluje nejaky rys z MBTI s podobnym rysem z Big Five je jina vec.
    BONDA
    BONDA --- ---
    YMLADRIS: Jinak Alberto psal, že ty ostatní funkce jsou realizovány nevědomě. Nevědomí je přenecháváme proto, že jsou pro nás náročné. Ze stejného důvodu máme tendenci v nich "dělat chyby".
    BONDA
    BONDA --- ---
    YMLADRIS: Můžeme udělat anketu: používáte ve stresu čtvrtou funkci? Na mě by to myslím zrovna přesně sedělo, i když sebediagnostika může být efekt toho jevu "no jo, tohle se na mě fakt hodí". Každopádně předpokládaný důvod - souvislost s typem - by mě taky zajímal.
    BONDA
    BONDA --- ---
    KAI: To mě překvapuje, že by se nedala měřit vlastnost, která s něčím statisticky koreluje. Po pravdě řečeno tomu ani trochu nevěřím. Můžu se plést. Podle mě spolu různé vlastnosti víc nebo míň korelují, některé korelace jsou známé a některé ne. Nevidím důvod pro to, proč by ty vlastnosti byly neměřitelné (nezjistitelné).
    Ohledně personalistů a MBTI - podle mě záleží, jak to ti personalisté použijí. Je to prostě další informace, která se dá zjistit špatně nebo dobře (špatným nebo dobrým testem) a využít špatně nebo dobře. Myslím, že v tom nejsme v rozporu.
    KAI
    KAI --- ---
    YMLADRIS: to nevim, odpovedi muze byt spousta. treba se to osvedcilo?
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    KAI: no a cim si vysvetlujes, ze ve stresu pouzivas zrovna ctvrtou. Ne treti patou sestou sedmou ci teda osmou. Neprijde ti to divne?
    KAI
    KAI --- ---
    YMLADRIS: imho vsichni maji a pouzivaji vsechny funkce, ale nektere preferuji, ty pak vic pouzivaji a ty pak maji rozvinutejsi :)
    KAI
    KAI --- ---
    BONDA: Jak míra organizovanosti koreluje s S-N? - statisticky
    A proč by to pak nebyl samostatný rys? - protoze neni samostatne meritelny
    Sorry, ja nejsem na psychometriku ocividne zas az takovy odbornik, abych to dokazala laikovi srozumitelne vysvetlit.

    Hodně vlastností spolu jistě koreluje. Znamená to snad, že se nedají v testu odděleně zjistit? - presne tak

    Takových důvodů může být určitě hafo. - takovych duvodu urcite JE hafo, proto by bylo fajn, kdyby personaliste neocekavali, ze jim vysledky MBTI nejak predurci, jestli bude clovek na dane pozici uspesny.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    nadnesla bych tema nerozvinutych funkci. to je neco do ceho nevidim a pokud nekdo jo, budu rada pokud mi to objasni

    Beru jako zjevenou pravdu, ze pod stresem clovek pouziva svou inferiorni funkci, coz je ta ctvrta. Napr. ENTP je to Si, napriklad ruzne somaticke zazitky

    Ale co ty uplne dalsi funkce, Ni, Te, Fi, Se? Mam si predstavovat ze je to mineno tak, ze ty ENTP nepouziva vubec? To se mi zda divne ze. Alberto?

    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    _BENNY: presne o tom jsem vcera premyslela, ale nedomyslela dokonce, ze jsou "prehledni" lidi (jejich dominantni funkce je jejich extrovertni funkce) a "neprehledni" lidi (jejich dominantni funkce je sluzkou Ni Si Fi Ti, coz nevis coz tam pod povrchem bubla a jak se to presne projevi).

    Ad extroverze - ano. Otazky na E/I jsem v testech (ne jenom v MBTI, obecne) nidky nedovedla zodpovedet, protoze jak mam vedet, zda mne interakce s lidma nabiji? Nabiji me to, co zrovna podporuje moje Ne vetveni. Nekdy to jsou lidi, nekdy vubec. Az jsem videla hlasku "ENTP, the most introverted of all extroverted types" a musela jsem se smat

    BONDA
    BONDA --- ---
    KAI: Jak míra organizovanosti koreluje s S-N? A proč by to pak nebyl samostatný rys?

    Hodně vlastností spolu jistě koreluje. Znamená to snad, že se nedají v testu odděleně zjistit?

    Jeden výkladů toho, proč konkrétní "J člověk" není ve svém prostředí výkonný (úspěšný, odvádějící včas dobré výsledky) tu napsal Alberto. Takových důvodů může být určitě hafo.
    KAI
    KAI --- ---
    BONDA: to ze nejaky test poklada otazky na urcitou oblast jeste neznamena, ze ji skutecne validne meri. Psychometrika prave ma metody a techniky, jak urcit nejaky rys jako samostatny, coz neznamena, ze jen jim je definovana cela osobnost a ze si s nim vystacim, ale ze se da merit dostatecne oddelene a neprolinaji se do ni jine rysy. Treba rysy z Big Five byly dlouhym zkoumanim a testovanim vyextrahovany jako samostatny a samy mezi sebou vzajemne nekoreluji.
    Oproti tomu skala J-P koreluje s S-N, tudiz J-P neni samostatny rys.

    Zaroven se opakovane neprokazala korelace mezi vysledky J nebo P a schopnym managmentem nebo uspechem v pracovnim prostredi, coz je jedna z veci, kterou propagatori MBTI personalistum slibuji, ze si diky vysledkum testu budou schopni predurcit.
    BONDA
    BONDA --- ---
    KAI: A dovedu si představit, že nějaký psycholog v praxi používá (mimo jiné) MBTI. Rozhodně si ale nedovedu představit, že by používal horoskopy.

    Podobně třeba v odborném psychologickém časopisu - článek, který rozvíjí koncept MBTI, by mě nešokoval. Článek, který rozvíjí koncept astrologie, ano.
    BONDA
    BONDA --- ---
    KAI: Já naopak myslím, že osobnostní rys "organizovanost v různých aspektech" ten test zjevně měří - viz jeho otázky. Jestli takový rys existuje samostatně? Je to konstrukt jako každá psychická vlastnost a existuje stejně nesamostatně jako jiné vlastnosti - vždycky i s jinými rysy. Tím chci říct, že nikdo není jen organizovaný a tím se vyčerpává celá jeho osobnost. A ano, dobrý psycholog ti udělá diagnózu pomocí lepšího / úplně jiného testu, ale je jasné a je to zase jiná otázka.
    KAI
    KAI --- ---
    BONDA: muze se ti sice zdat, ze to jde pekne promyslet vlastni hlavou, ze s tim mas zkusenost a je to vecne, coz ale neznamena, ze lidi se skutecne daji rozdelit na planovace a chaotiky, ze nejaky takovy osobnostni rys samostatne existuje. I to je duvod, proc Benny muze tvrdit, ze mu v testu vyslo silne J, ale mezi kolegy jinymi typy s P je on ten vetsi chaotik. Ne proto, ze si ten test nekdo vyplnil blbe, ale ze ten test toto s buhvijakou presnosti vubec nemeri a ty lidi na tyto dve skupiny nerozdeluje.
    Psychometrika neni postavena na tom, aby pekne vypadala, byla na pohled logicka a snadno pochopitelna, ale stoji na konkretni metodologii, statistice a technikach.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam