• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JOHNY115MBTI - osobnostní test navržený pro identifikaci osobnosti
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    _BENNY: jakou novou vec
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    YMLADRIS: prave ze se to dost casto obejde bez tech empirickych vstupu. intuice si imho nazor udela i kdyz nema zadna data, nema poradne co procesovat a evaluovat. vidi novou vec a hned uz "vi", i kdyz nema na zaklade ceho.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    _BENNY: je to proste percieving funkce. Priklad: jak vis, zda se urcity predmet vleze do urcite krabice, kdyz jsi to jeste nezkousel a ani jsi nemeril rozmery. Vidis to. Protoze jsi uz driv videl tunu podobnych pripadu a intuice udela zaver "to se tam nevleze" . Analogicky "s timto clovekem to nebude fungovat". Vnimas urcite vzory a vyhodnocujes co je cemu podobne. Intuice se nezatezuje tim retezcem racionalnim (proc, vyvozovani, kauzalita, bla bla bla) jako treba T. Intutice vnima a vidi (podobnosti, souvislosti).

    Mne to nijak moc magicke neprijde. Kdyztak dej priklad, ktery te trapi.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    SATOO: tak tak, JA JSEM TO RIKAL :D
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    YMLADRIS: a pak jsou taky ty pripady, kdy ta intuice zazracne funguje, coz se zpetne znovu a znovu overuje. typicky - clovek si odpusti reseni sposty blbosti, spoustu spatnych vztahu se spoustou spatnymi lidmi, kdyz spravne uz odzacatku odhadne, ze to k tomu povede. obcas se intuice strefi, obcas ne, zajimavejsi je podle me ale otazka kde se to herdek bere :)

    jako hodne maly kluk (cca 4-5 let?) jsem se treba jednou probudil a nabyl jsem silneho dojmu (nevim odkud, snad ze snu?) ze jsem odjakziva uz miliony let velky stavitel. a zacal jsem tedy stavet a slo mi to. kdyby mi nekdo rekl, ze to tak neni, neuveril bych mu. kde jsem ten (veskrze pravdivy) dojem ziskal, nevim.
    BONDA
    BONDA --- ---
    YMLADRIS: Ono to tak často bývá, že čím si je někdo jistější, tím míň má věc promyšlenou. Nejmíň duševně obdaření lidé jsou často ti nejvíc sebejistí. Myslím, že to byl Darwin, kdo řekl, že nevědomost vystupuje vždy sebevědoměji než vědění.

    Na druhou stranu to není obecné pravidlo. Já mám k intelektuálním schopnostem sebejistých lidí (lidí, kteří něco bez pochyb vyhlašují) velkou přirozenou nedůvěru a až v životě jsem se naučila, že někdy jsou i přes svou naivní sebejistotu zároveň skutečně inteligentní.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    _BENNY: To co popisujes je presne jak chapu/si predstavuju Ni.

    Mela jsem tuhle okolo toho takove osobni prozreni. Nevim presne proc, ale Ni mne fascinuje. Je pro mne ohromne pritazliva ta jistota ("jak to je"). Vetsinou jako ze 1) omg on vi jak to (neco) je [ samozrejme musi to skrz vyspelou Te byt komunkovano tak kvalitne abych si nerekla ze je to hovadina chabe podlozena atd ] -- omg bylo by super kdyz by neco nejak bylo a dalo se o to oprit 2) rypani/dekonstrukce atd (nakolik to ma pevne...) 3) omg on si je fakt jisty, ze to neco tak je. Ma takovou jistotu, jakou ja nemam nikdy v nicem. Coz znamena, ze to ma urcite podlozeny dvacetiletou praxi, tisici pripady a je to totalne duveryhodny, kdyz si je tak jistej! Ok, beru to vazne.

    No a to moje prozreni je v tom, ze vyse uvedena reakce je blbost. INTJ proste v sobe nema ty automaticke pochybnosti. To, ze si je jiste, jeste neznamena, ze jeho nazor je kvalitni. Ja, protoze tak touzim po nedosazitelne jistote, tak vsechno furt donekonecna prezkoumavam, vsechno jsou jen pracovni hypotezy. Maloco je fakt prijate jako pevne. Ale INTJ nemusi toto delat a ani to nedela! Proste si je jiste tim, cim si je zrovna jiste. (A pak to zas pripadne zmeni.) Staci mu mnohem mene argumentu (ci ceho). Cili jsem se na sva oblibena INTJ koukla kriticky a jako jo, jejich nazory jsou uplne stejne na vode jako u kdekoho jineho, bez ohledu na to, jak suverenne pusobite... Coz je nemile, ale tak co se da delat.
    ELIZHANNAH
    ELIZHANNAH --- ---
    SATOO: to je přesné s tím viděním všech odpovědí naráz :) Taky to tak mám, jsem schopná vidět tu situaci z pohledu toho člověka a tamtoho člověka a mě - všechno naráz - a všechny ty pohledy chápu a pak jaksi nemám názor kvůli té své všeobecné chápavosti (sakra, to už jsem někde psala, možná dokonce v tomto klubu... :)))
    BONDA
    BONDA --- ---
    SATOO: To bych byla ten druhý. Neodradí mě, že někdo sám sobě odporuje, ale jak k tomu sebeodporování v dialogu přistoupí.
    SAT_ANN
    SAT_ANN --- ---
    WRONSKI: Já myslím že nejsou urážliví, ani za ně nejsou pokládáni.
    Ta "odtažitost" a schopnost vypnout komunikaci během rozhovoru se vztahuje na vlastní hodnotovej rámec a jeho aplikaci, jak jsi popsal.
    Lidi, kteří pro ně nejsou zajímaví, jsou jim buď jedno, nebo jsou jimi znechuceni. Přijde mi že vlastní ego v klasickém pojetí do toho myšlenkového procesu moc nevstupuje. I proto, že je to založené na racionálním vyhodnocení, nikoliv na pocitu z někoho (mi připadá).
    SATOO: Přesně. Když ztatí "čest". A je to u INTJ velmi lehké jí ztratit :-)
    BONDA
    BONDA --- ---
    To je otázka, jestli tuhle rigiditu v jedné perspektivě ("časově stálá a důsledně uplatňovaná hodnotová měřítka"/ "strnulost v úsudku") a ve svém silném, citově podloženém apriorním postoji "tohle je správně/ tohle je špatně" mají společného všechny N typy (mají to třeba INTP?) anebo spíš všechny J typy.

    Jako INFP to myslím nemám, ale člověk sám sebe v tomhle celkem těžko uchopí.

    Naopak v určité formě mám to "odepisování lidí". Když je někdo konfrontován s jasnou logickou inkonzistencí svých (apriorních) názorů, a namísto přemýšlení o namítnutých argumentech začne útočit nebo volí jiné čistě únikové strategie, ztratí ten člověk mojí úctu a taky už s ním dál (od určité chvíle navždy) nekomunikuju. Mám pocit, že je to zbytečné, protože kdykoli může zase obětovat intelektuální hledání a lidskou slušnost tomu, aby si ve svých představách "uchoval tvář" a podobně.



    _BENNY
    _BENNY --- ---
    _BENNY: anebo i opacne vuci nazoru okoli - "sakra, souhlasi se mnou nejak podezrele moc lidi, zvlast ti s jejichz nazory jinak nesouhlasim, tak to jsem se mozna spletl" :-)
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    SAT_ANN: vnimam to jako vedlejsi efekt presprilisne dominance N nad vsim ostatnim - vyhraneny INTJ uz tak nejak dopredu tusi jestli se mu vysledek bude libit anebo ne, a jaky postoj k nemu zaujme. kdyz se pak nekdo INTJ zepta z ceho doopravdy vychazi, najde milion plus jeden duvod, ale povetsinou je to spise racionalizace. odkud se ten apriorni postoj "takhle je to spravne, tohle je spatna cesta, takhle by to melo byt..." bere, kde je jeho zdroj, vlastne dodnes nejsem schopen presne urcit. pritom INTJ je rigidni jen v ocich jinych jinym zpusobem rigidnich lidi (INTJs napr. narozdil od ostatnich nelpi na hloupych tradicich), fakticky dovede byt velice flexibilni, pokud sam za sebe ziska ten sklicujici dojem, ze se v necem zasadnim spletl. odkud se ten bere taky presne nevim, ale muze se objevit zcela autonomne bez nutnosti reflexe ze strany jinych lidi.
    BONDA
    BONDA --- ---
    WRONSKI: On by třeba fungovat efektivně chtěl, ale pocit zraněnosti (zraněného sebecitu/ ega) je silnější. Efektivní je pro něj v u chvíli si od bolesti nějak ulevit a hlavně odstřihnout aspoň na čas její zdroj - toho, s nímž je komunikace frustrující.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    ad INTJ a odepisovani okoli - v mem pripade to funguje tak, ze jakmile vyhodnotim nejakou zasadni a neobhajitelnou nekonzistentnost v postojich dotycneho, pak si toho cloveka skrtam ze seznamu lidi, jejichz nazory beru vazne, beru si je k srdci a ridim se jimi. osobne to vnimam jako cestu nejmensiho odporu (proste si zij jak chces, ja budu delat to stejne po svem), ale okoli to kolikrat tezce nese :) zvlast ruzne samozvane autority, ktere si preji byt respektovany na zaklade postoje "nas je vic / jsme starsi / proste se to tak dela / ..., takze mame pravdu".
    WRONSKI
    WRONSKI --- ---
    SAT_ANN: Ha! To můžu potvrdit. (Tu strnulost v úsudku atd. bych nahradil něčím jako časově stálá a důsledně uplatňovaná hodnotová měřítka.)
    Popsaným způsobem jsem odepsal min. tři známé/kamarády - ze dvou vyrostli vychcánci a z jednoho vysírka. Ale opustil je postupně i zbytek okolí, tak vlastně nevím, jestli se to počítá...

    GERTRUDA: Nic takovýho. Snažím se říct, že co může být někým pokládáno za uraženost, může být ve skutečnosti projev podráždění nebo znechucení apod. Zajímá mě, zda jsou INTJ urážliví a zda jsou pokládání za urážlivé. A taky mě zajímá, zda jsou obecně hákliví na své ego (jako třeba v BONDA). Páč urážlivost, sebelítost, nadutost apod. jsou stupidní faktory a mohutně zhoršují efektivitu. INTJ, kterej nechce fungovat efektivně, je imho divnej.
    SAT_ANN
    SAT_ANN --- ---
    Já mám u INTJ pocit, že dokáže poměrně rychle odepsat člověka na základě toho, jak se chová nebo vyjadřuje. Navždycky.
    Jakmile někoho vyhodnotí jako idiota, tak je to napořád a velmi těžko se ten obraz změní.
    Je to taková strnulost ve vlastní intuici/úsudku a vlastních představách "toho co je správně" nebo jak to mám nazvat...
    To se týká i toho uřážení se. To není klasický uražení. To je zašprajcnutí. Jako kočka když vytáhne drápy a prostě ne. A nejede přes to vlak, i když to pak už nemá racionální podstatu.
    HITOMI
    HITOMI --- ---
    WRONSKI: většinou to někdo pak prolomí. Ale zatím jsme neměli nějaké zásadnější spory asi, nejdéle to trvalo necelé dva dny. Ale občas je to i takový srandovní, vždycky se to pak všecko dopodrobna zanalyzuje a rozebere a pak se tomu později jenom smějeme.
    GERTRUDA
    GERTRUDA --- ---
    WRONSKI: Jestli to chápu dobře, tak rozlišuješ uraženost jako projev újmy na egu a přerušení komunikace jako projev újmy na citu? Mě dělá problém si tyhle dva stavy představit odděleně. V obou případech čtu cílený přerušení komunikace (s vědomím, že to druhou stranu neskutečně sere), za projev „urážení se“.
    Možná pro to používám blbej termín, ale to, co psala BONDA mi přijde pro INTJ celkem odpovídající.
    BONDA
    BONDA --- ---
    WRONSKI: Jako bych slyšela mluvit INTJ známého. Zajímavý je, že je vlastně na svoje ego docela citlivý, což je taková zvláštnost/ slabost, která se u něho respektuje. Stane se, že s někým úplně přestane komunikovat po mnohaletém přátelství, protože si dotyčný třeba nenechal v určité chvíli poradit a jeho se to (kdo ví proč) dotklo. A taky to necítí tak, že by se urazil, ani v tom není žádné drama, spíš tiché zranění kombinované s jakýmsi smutným chladem, lhostejností, útěkem z celého toho vztahu, který byl v tomhle bodě shledán nevyhovujícím.
    Samozřejmě to zjednodušuju a popisuju v hrubých obrysech, možná i bez opravdového vhledu do toho prožívání.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam