DOTCOM: jenže "ekologičtí fundamentalisté" často neexistují - nebo je jich minimum. jednak ekologové-vědci jsou především vědci, a na rozdíl od humanitních vědců akceptují realitu přírodních věd a nepředpokládají, že se nějak automaticky podřídí jejich ideologii. s enviromentalisty-politiky-humanitními vědci to může být složitější, zvláště pokud přijali "zelenou" nálepku jen jako nový trademark pro nějakou n-tou odrůdu teologicko-moralizujícího pohledu na svět, poté co pod trademarkem "levicovosti" se takový pohled stal neprodejný - ale pořád bývají enviromentalisté o dost blíže realitě, než třeba doktrinářští ekonomové, když jsme u toho.
poločas rozpadu 100 let zní pořád lépe než 10 000 let... ale pořád je to POLOČAS, takže bezpečné uskladnění např. použitých, "aktivovaných", jak ty tomu říkáš nádob fúzních reaktorů bude nutné řešit po dobu dejme tomu několika stovek let ? chápu to správně ?
z a teď se dostáváme k tomu hlavnímu: vlastně teprve chystané experimenty ITER (a teprve za další desítky let DEMO) nám vlastně řeknou, jak dlouho tato nádoba vydrží a jak často se bude muset vyměňovat (resp. teprve ITER nám vlastně teprve pořádně ukáže, jak a z čeho bychom vlastně měli konstruovat DEMO, jestli to dobře chápu).
takže důvod, proč do této "dokonale čisté" (ehm, ehm... viz předchozí debata... no dobře, dnešní FV panely také obsahují toxické sloučeniny - ale co takhle kdyby EU uvolnila několik miliard na základní, nepatentovatelný výzkum nanomateriálů pro FV , které potřebu těch toxických látek eliminují ?) energie nechce těch pár miliard investovat soukromý sektor (co by pro něj bylo pár miliard ? když ve světových nemovitostech a souvisejících pojistkách hypoték apod. se spekulativně točí tisíce miliard ?) je nejspíš strašně dlouhá návratnost (desítky let ?), jednak nejistota, jestli tyto nákladné experimenty povedou k výsledkům, které by měly ekonomicky význam (pro vědce je vědou i případné důkladné prozkoumání slepé uličky - ale pro investora je to děs a hrůza...)