• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LUCCHADětská kniha
    Svět dětské fantazie tvoří zejména knihy pro děti.


    Přivítejme v knihovně nové potvůrky, skřety, příšerky, robůtky a jinou pohádkovou havěť.

    Jaké knihy kupujete svým dětem? Jaké dětské knížky jste měli rádi jako malí?

    ... Objevy ... Doporučení ... Recenze ... Obrázky ... Ilustrátoři ...

    "Preferujeme nové zajimavé dětské knihy, nic proti Krtečkovi, ale toho všichni známe :-)"


    Návod na vkládání obrázků najdete v . n . á . p . o . v . ě . d . ě .

    rozbalit záhlaví
    HANELA
    HANELA --- ---
    IDLE: tak to je ideální!! Jakou máš?
    IDLE
    IDLE --- ---
    HANELA: Mně se obálka knížky zobrazuje na vypnuté čtečce, tak to mám na očích taky. :)
    HANELA
    HANELA --- ---
    QUANTI: :-D vida, u čtečky mě to nikdy nenapadlo.

    Jednou jsem se chtěla podívat, jak se knížka jmenuje a už jsem ji pak skoro nenašla :-D
    QUANTI
    QUANTI --- ---
    VOY: souhlasím, a tam je mi pak úplně jedno, co je to za formát.
    HANELA: v tomhle je taky jednou výhoda, že mám rozečtených vždy několik najednou. Jak přehazuju, tak ten název a autora vidím každou chvíli 😂
    HANELA
    HANELA --- ---
    Netýká se to dětských knih, ale čtečky obecně.

    Kupodivu mi nevadí číst ze čtečky, je super po mnoha stránkách. S čím mám ovšem problém, je, že už pak nevím, jak se knížka jmenuje!!
    Když si beru papírovou, vždycky vidím název i spisovatele, pokaždé, když ji beru do ruky nebo je položená.

    To je asi jediné, co mi u čtečky vadí.
    JANISKA
    JANISKA --- ---
    VOY: jojo, jsem z oboru, souhlasím s tím, co píšeš. Ten počet knih v knihovně je prostě jen něco, co se daleko líp zjišťuje, protože se to dá líp spočítat/ odhadnout. Něco jako author recognition test při zkoumání vlivu čtení na empatii třeba.
    GALE
    GALE --- ---
    LUSINDA: Čtečka je i příležitost mít oblíbené knihy vždy s sebou a číst si i ve chvílích, kdy čtení papírové knihy není proveditelné, např. přeplněné metro, noc nebo obecně tma v místnosti, čtení u ne-kojení mi zachránilo aspoň tu trochu příčetnosti, co mi zbyla. Ve čtečce mám i pár titulů, které předčítám synovi v autobuse.
    Vlastnictví a aktivní provozování čtečky nijak nerozporuje lásku k papírovým knihám. Náš byt je toho jasným důkazem. Už jsem ale došla do fáze, že radeji přenechám místo knihám, které mi stojí za to mít v papíru, než knihám, které přečtu a odložím nebo si nejsem jistá, jestli se mi vůbec budou líbit.
    Půjčování knih je pro mě nepraktické z časových důvodů, protože knihovny mají omezenou pracovní dobu (naprosto to chápu), takže si "dočasnou" knihu koupím do čtečky a ještě podpořím nakladatele.
    VOY
    VOY --- ---
    QUANTI: To s tebou souhlasim, nekdy je pro me pach stare knizky taky spis odpuzujici. Ale novotou zarici cerstve koupena to je precijen porad prijemny zazitek. Ovsem bez ohledu na format nejvetsi radost mam kdyz objevim nejakou knihu co ke mne opravdu promluvi a najednou se zactu a zacnu mit takovy ten pocit, ze si to nesmim vyplytvat moc rychle, protoze na opravdu dobry text clovek narazi mozna tak jednou za 5 prectenych knih, alespon tak to zhruba vychazi mne.



    Abych taky neco rekl k tematu klubu, ted ctu s klukama Fotbalaky (zahadu usinajicich rozhodcich) a zatim je to bavi dost. Sam do fotbalu vubec nejsem, ale prijde mi to pro ne jako dobra kniha: je tam tym, kamaradstvi, soudrznost. Myslim, ze to muze byt fajn i pro nektery holky.
    LUSINDA
    LUSINDA --- ---
    IDLE: ty blbý překlady jsou evergreen i u literatury pro dospělý......někdy mi přijde že překládají google překladačem a jen upravujou. :-(
    LUSINDA
    LUSINDA --- ---
    QUANTI: neřeším knihy pro dospělý těm osobně (krom literatury faktu, historie, umění) nerozumím.....tam se ilustrujou jen speciální edice. Jinak sice žijeme v době internetu a e-booků, ale pokud hledáš nějakou speciálnější informaci tak tu na netu ověřenou moc nenajdeš. Za mě je super si knížky spíš půjčovat, než hromadit, ale mít doma nějaký základ v knihovně je taky fajn.........dřív třeba v knihovnách vyšší společenské třídy byly Ottovy slovníky a jen málokdo v nich listoval. Pokud to beru tak, že jen mezená část lidí bydlí v bytě/domě nad 100 metrů čtverečních tak chápu, že ty knihovny/knihy nemáte kam dát. Za mě je třeba i horor takovou bytelnou knihovnu koupit.
    IDLE
    IDLE --- ---
    LUSINDA: Jsou knihy, u kterých je fyzické provedení významná složka, a pak jsou knihy, kde je důležitější, jestli je mám ve správný čas po ruce. No a taky jsou knihy, které ani krásné provedení nezachrání. Koupila jsem kdysi pro synovce dětskou knížku, ještě takovou tu kartonovou, s okýnky a moc krásně graficky provedenou. Jenže jsem ji kupovala na dálku a viděla jen pár stránek. Když přišla, byla opravdu hezká, jenže text byl spíš blbý a místy neobratně přeložený. Mně to bylo tak líto! To už pak mám teda osobně radši hezký text v nezáživném provedení.
    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    VOY: ja obcas propadam tomu co ty, mam doma doslova desitky metru knih, ze si obcas rikam, jak by se tvaril statik. Nekdy mne napada to vse zlikvidnit. Ted mam novy duvod to neudelat - dceru, v detstvi mne neskutecne ovlivnovaly prebaly knih v knihovnach rodicu, podporovaly mou fantazii, premyslel, zazival jsem nadseni, zdeseni i zklamani, kdyz mne nejaka dlouho zajimala a pak jsem ji vytahl, listoval, cetl...

    QUANTI
    QUANTI --- ---
    VOY: jestli se mám k něčemu přiznat, tak třeba staré knihy mně osobně smrdí. Včetně mých třeba 30-35 let starých, čtu je vlastně s odporem a jen proto, že neexistuje varianta.
    LUSINDA: tak jako knihovník bys snad měla uznávat, že existujou jiné formáty. Pro různé skupiny často vhodnější, často praktičtější... už jsem tu psala, že neexistovat e-knihy, čtu desetkrát míň. Dělá to ze mě knižního barbara? Tvoje poznámka o míň citlivých lidech mě popravdě až urazila. Z 99 % knih pro dospělý (ty dětský teď v tomhle vynechme) si pamatuju víc a je pro mě důležitější obsah než obálka. A ten obsah nemám provázaný s fyzickým otáčením papírových stránek.

    Dětem knížky kupuju, a u nich je ten poměr zatím naprosto opačnej, tj. na deset papírových stěží jedna elektronická, ale nevidím důvod, proč jim ukazovat a vštěpovat trend "máme z půlky bytu zaprášenou knihovnu, kam do většiny poliček stejně člověk nesáhne, jak je rok dlouhý", jak jsem to viděla u prarodičů a rodičů. V době knihoven, internetu a e-booků je to absurdní. Budu ráda, když budou mít rádi knížky, ale nepohřbí se pod nimi.
    LUSINDA
    LUSINDA --- ---
    IDLE: pro mě je to jako se koukat na fotku obrazu na počítači ......obraz vidíš ale naživo je to prostě jiný ale zase chápu, že míň citlivý lidi budou koukat i na ten obraz a nepochopěj.

    QUANTI: nejde jen o leporela ....dětská ilustrace je samostatnej obor a musim říct, že co teď vychází je nádhera.


    jinak se omlouvám že vstupuju do rozjetého vlaku diskuse, ale jako knihovník ((v oboru mnohem nudnějším, než je dětská kniha) se musím knih trochu zastat
    VOY
    VOY --- ---
    LUSINDA: Rozhodne souhlasim, papirovy knihy maji svoje misto a zejmena pro deti jsou spousty prekrasnych knih, jejichz prohlizeni cteni cernobilych textu ve ctecce nebo PDF v tabletu nedokaze nahradit. Ale "clovek co ma rad knihy" muze stejne tak dobre byt nekdo kdo se obklopuje papirem a opaji se vuni lepidla, ktere ho drzi pohromade jako clovek co precte za rok 30 knih v ePUBu. Vlastne mi ten akcent na fyzickou podobu knih prijde nekdy trochu jako gatekeeping.
    QUANTI
    QUANTI --- ---
    LUSINDA: já se bez toho klidně obejdu. Nicméně asi nikdo nebude dětem číst leporela ve čtečce, to je oblast, která nevymře nikdy, ovšem Janiska mluvila o něčem jiném, tj. - je v knihovně to, co ty děti potřebujou/chtějí číst? Dokážou jim rodiče z knihovny něco podat, vybrat, doporučit? Spousta čtení jde čtečkou nahradit úplně bez problémů a už moje prvostupňový dítě si třeba na dovolenou bere radši čtečku, případně audioknihy, protože nezatíží kufr, nezkrabatí je mořskej vzduch atd.
    IDLE
    IDLE --- ---
    LUSINDA: To už dávno takhle obecně neplatí.
    LUSINDA
    LUSINDA --- ---
    JANISKA: pro lidi co mají rádi knihy je důležitá i jejich vůně, papír, ilustrace, forma (obal) a to je nenahraditelný.....a kor pro děti je ten zážitek z knihy jedinečnej. Pokud je všechno ve čtečce tak se o dost ochuzujou.
    VOY
    VOY --- ---
    JANISKA: Urcite to ze deti maji knihy na ocich a ve svem zivote nejakou roli hraje. Zaroven bych ale byl opatrny korelovat se vzdelanosti pouze vlastnictvi papirovych knih. Svou vyznamnou roli podle me hraje zejmena to, ze deti vidi rodice cist si, ze jim rodice predcitaji, ze je povzbuzuji v tom hledat v knihach pribehy a pouceni, ze je berou do knihovny. K tomu ja nepotrebuji status symbol v podobe steny plne knih od podlahy po strop, je pro me dulezitejsi, abychom to zili a vychovavali hlavne vlastnim prikladem
    FIFI
    FIFI --- ---
    HANELA: to mas asi pravdu, protoze zrovna to Dobrodruzstvi
    https://www.kosmas.cz/knihy/268310/dobrodruzstvi-pana-wellingtona/ se pak casto cte i ve skole. (Nevim, jak stare ma
    VOY: sve deti, ale pak je fakt opruz to znovu jit hledat nekam do knihovny, kdyz jsem to pred dvema lety odlozil napr.do knihobudky).

    Pan Tomáš Lom zemrel tusim predloni, ten uz detem nic ve skolach nepovi, ale pokud vim, tak v tech doporucenych (ci povinnych ) cetbach zrovna tahle kniha byva.
    JANISKA
    JANISKA --- ---
    Pro mě ještě u toho ne/zbavování se knížek hrajou trošilinku roli výzkumy, podle kterejch do určitý míry velikost domácí knihovny koreluje s výsledky čtenářský a funkční gramotnosti. Ale předpokládám, že v době, kdy se ty knihovny právě začínají částečně transformovat do digitální formy, už to asi nebude tolik silně fungovat. Ona velká knihovna hodně dlouho sloužila vlastně jako dobrá proxy pro vysoký kulturní kapitál. Je plná čtečka stejně dobrou proxy? :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam