SEJDA: Jinak teda když už jsem to nakous – hybrid šetří palivo tím, že vyrábí elektřinu rekuperací při zpomalování, ničím jiným (teda pokud to není plug-in, ten umí navíc používat energii dobitou ze sítě, ale to není případ HSD od Toyoty, s výjimkou Priusu plug-in). Takže když jedeš delší dobu konstantním tempem, typicky po dálnici, ale i ustáleným tempem na státovce, tak je přínos hybridu přibližně nulovej.
Takže třeba když se vrátím k tomu trojkovýmu BMW, tak máš tři varianty:
nafta – nežere na dálnici, po městě furt žere málo, třeba s 330d nebo i M340d, což je mrcha která má skoro 350 koní, jezdíš za 7 litrů. Dlouhý cesty, rychlý dálnice – nejlepší volba.
benzín – žere všude, malej turbovej už ne tolik, takže když nenajezdíš hodně, vyplatí se benzín proti dieselu, protože je levnější a nežere o toli víc.
hybrid – jezdí víceméně furt za 7, pokud ho nedobíjíš. Úspornější než benzín, ve městě velmi výrazně úspornější než benzín, na dálnici výrazně žravější než diesel, mimo město o kousek žravější, po městě srovnatelnej s dieselem. Bonusová výhoda protože je to plug-in, můžeš třeba jezdit do práce a z práce na elektriku ze sítě a máš pořád možnost jet na dálku bez omezení.
S velikostí a hmotností auta roste výhoda hybridu a dieselu proti benzínu.
Takže třeba X5 30e nebo jak se jmenuje ta hybridní verze je super, když tím jezdíš vozit děti do školky a na nákupy a občas na dovolenou (druhý auto v rodině, je i služebák...). X5 M50d je super, když jezdíš hodně často dlouhý štreky, protože s tím dvoutunovým krámem můžeš jet 180 a furt to žere třeba 10. X5 M50i je super v tom, že úplně nejlíp jede, ale musí ti bejt fakt úplně putna, kolik to žere. Při těch 180 na dálnici to nebude žrát 10, ale 20.