COMODOR_FALKON: Pokud mají dvě benzínová auta stejný emise CO2, TAK MAJÍ KURVA TAKY STEJNOU SPOTŘEBU!!
Už jsem tady x-krát psal, že spotřeba je PŘÍMO ÚMĚRNÁ emisím CO2. Dokonce se oficiálně udávaná spotřeba auta neměří přímo (že by se změřilo kolik v nádrži ubylo), ale měří se přes emise CO2.
Dvě auta, který mají stejnou spotřebu NEMŮŽOU MÍT ROZDÍLNÝ EMISE CO2.
To, o čem mluvím, je kurvadopíčiuž to, že když jsi měl auto, který splňovalo třeba Euro 4 (vyšší limit na NOx) a potřeboval jsi srazit NOx tak, aby jsi vyhověl Euro 5 nebo Euro 6, tak jediná cesta, aniž bys přidal dal úroveň komplikovanosti (vstřikování močoviny u dieselu, přímý vstřikování paliva u benzínu) byla zvýšit bohatost směsi.
Když spaluješ bohatší směs, tak vzniká míň NOx, protože kurva chemie (popíšu potřetí – zbude ti spousta horkýho kyslíku, kterej zreaguje s dusíkem ve vzduchu a vznikne NOx).
Jenomže když spálíš bohatší směs, tak ze stejnýho množství paliva vyrobíš míň energie, protože ho víc vyletí vejfukem blbě spálenýho.
No a protože z litru paliva vyrobíš míň kinetický energie, a protože to, co je v týhle rovnici konstanta, není kurva množství paliva, ale ujetá vzdálenost, tedy vyrobená kinetická energie (protože třeba z Prahy do Pardubic to bude furt stejně daleko), tak je jediným řešením rovnice co?
No ano, autistický Mlho!
NALEJEŠ TAM TOHO BENZÍNU KURVA VÍC!
A protože jsi tam nalil toho benzínu kurva víc, tak máš co? No tak máš dopíči vyšší emise CO2, protože toho uhlíku je tam kurva furt stejně!
Takže když výrobci upravili motory tak, aby splňovaly vyšší emisní normu na jedovatý plyny (snížili emise NOx), tak tím zároveň zvýšili emise CO2.
U dieselů to vyrovnalo až vstřikování močoviny do katalyzátoru, která umožňuje zase snížit bohatost směsi a zbavit se toho kyslíku jinak.
Diesel exhaust fluid - Wikipedia
https://en.wikipedia.org/wiki/Diesel_exhaust_fluid#Chemistry