• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LAUNCHERElektromobily 🏞️ 🛣️ 🏎️ 🚗 🚐 🚙 🚌 🚒 🚛 🔌
    Vitejte v boardu Elektromobily!

    Prosim dodrzujme stejna rules*, jako napriklad v obdobnych subreddits na Redditu.

    1) Zadne vulgarity.
    2) Toto je SFW board.
    3) Bez ICE prosim, na to jsou na Nyxu vhodnejsi boardy.
    4) Toto neni vhodny board pro napr. vase culture wars proti EV.
    5) Board je urceny primarne pro majitele EV a zajemce o nakup EV. Omladina "az mi bude 18+" tez vitana, fandim vam.
    6) Idealne drzme diskuzi v pratelskem duchu.
    7) Mit nazor na CN automobilky, Elona Muska, temnou minulost nekterych DE a IT automobilek, Henryho Forda I atd, muzete. Ale prosim snazte se neprekrocit bod 6, nebo dokonce bod 1. Pro tyto ucely prosim vyhledejte boardy vhodne pro ostrou socialni nebo politickou kritiku.

    Diky za pochopeni 🤦‍♂️ Pozor, druhé varování může být za 7 dnů RO i hůře.

    Prejeme prijemnou zabavu 🚗🔋 a hlavne bezpecne kilometry za volantem / s autopilotem.

    * Work in progress
    rozbalit záhlaví
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    MRAKY: Zatim ano. Zhruba v Q2 pristiho roku bude software prehran v servisu a pak bude umoznovat online remote update.
    MRAKY
    MRAKY --- ---
    btw, jak to ma id.3 s updaty softu. To je opravdu treba jet do servisu ??
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    oh jesus :D

    “Oh Jeeeesus”: Drivers react to Tesla’s full self-driving beta release | Ars Technica
    https://arstechnica.com/.../2020/10/tesla-is-now-beta-testing-self-driving-software-on-public-roads/
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Tesla (TSLA) still holds impressive 18% market share of global EV sales, but that's about to change - Electrek
    https://electrek.co/2020/10/30/tesla-tsla-market-share-global-ev-sales-change/amp/
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    ADAM: Arteon to má ještě úplně jinak. U aktuálního Passatu jsou taky ještě věci na tlačítka, který už u nový generace VW jsou na dotykáči nebo někde jinde kreténsky.

    Ještě jsem se koukal na fotky a jsem si na 99% jistej, že na tý páčce to tlačítko není.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    ford jumping the bandwagon

    Ford will unveil its electric Transit delivery van on November 12th - The Verge
    https://www.theverge.com/2020/10/29/21539977/ford-e-transit-electric-delivery-van-announcement-date
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    EV Sales: Global Top 20 September 2020
    http://ev-sales.blogspot.com/2020/10/global-top-20-september-2020.html

    v září celosvětově 3,4% čistých elektromobilů a 1,5% PHEV
    ADAM
    ADAM --- ---
    BOBASH: jestli to mají současné, nevím. Arteon 2017 to tak má. Až budeš mít vw, zkus zmáčknout tlač. Na levé pacce (směrem k volantu).
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    ADAM: U VW s MIB3/MIB4? Tedy v tuhle chvíli Golf VIII a ID.3? Buďto jsem blbej a nenašel jsem to, nebo to tak není.

    A moc se mi nechce věřit, že by VW v době, kdy se snaží eliminovat tlačítka, udělalo dvě různý na stejnou funkci. ID.3 i Golf VIII mají pod infotainmentem tlačítko asistentů, který vyvolá v infotainmentu dementní obrázek s vypínáním věcí.

    Naproti tomu Octavia IV má tlačítko na volantu, který vyvolá menu v budících (hádám, že u Enyaqu to bude jinak, protože má menší virtuální kokpit a asi se to tam nevejde) a vypnout se dá následně jedním z těch dvou koleček na volantu.

    Jo a třeba na vyhřívání volantu má Octavia tlačítko na volantu, VW to má v menu.

    P.S.:
    Minulej tejden jsem měl doma ID.3, tenhle tejden mám doma Octavii RS iV, Golfa VIII jsem měl doma asi dva měsíce zpátky.
    ADAM
    ADAM --- ---
    BOBASH: u vw asistenty vypinas stiskem tlačítka na levé pacce volantu
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    KEB: Nafta do osobních aut "frčí" jen v Evropě, mimo jiné proto, že jí kvůli nižším emisím CO2 masivně tlačila EU v 90. letech. A vždycky tady byly gigantický daně na palivo, takže se spotřeba řešila víc, protože v Evropě mohlo dávat smysl mít Mercedes na naftu (už třeba v 80. letech, kdy nafta znamenala, že to bylo hlučný, rachtalo a nejelo). Protože palivo bylo tak drahý, že i když jsi měl na Mercedes, mohlo tě zajímat, kolik žere. To se jinde moc nedělo.
    KEB
    KEB --- ---
    BOBASH: tak pokud jsi správný dobrodruh můžeš přespávat i v autě :-D

    Jen pro zajímavost netušíš proč v Číně netrčí nafta? Já zase docela hleděl, že ve Finsku vůbec netrčí LPG bych čekal, že při jejich vzdálenostech by mělo, ale ne.
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    KEB: To je totiž ten hlavní důvod, proč leccos v Číně jde a tady to nejde. Číňan jede tam, kam mu strana a vláda řekne, že může, a kam mu postaví koleje. Evropan chce mít možnost jet, kam se mu zachce. I když potom jede tam, kde mu postaví hotel.
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    KEB: A i kdyby změnily, tak na chalupy a chaty a na lyže s nima jezdit nebudeme.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Ty spotrebe taky nepomaha hustsi vzduch
    KEB
    KEB --- ---
    BOBASH: ano tady si všichni jezdíme vlastníma autama a vlaky se u nás za posledních 50 let pomalu nezměnily a jejich rychlost už vůbec ne.
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    ABS: Ze 12 na 14 kWh jen kvůli gumám? A není to spíš i počasím?
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    ABS: V Číně naftový kombík nedává smysl, protože:
    1) Nemají tam naftový kombíky (nafta tam nezačala bejt nikdy populární).
    2) Naftovej kombík by byl mnohem dražší než tohle.
    3) Nemaj tam ojetý naftový kombíky za pár šupů.
    4) Nemaj tam chaty a chalupy.
    5) Maj tam ty rychlovlaky.
    6) Strana a vláda chce elektromobily.
    ABS
    ABS --- ---
    BOBASH: ja s tim, co pises, souhlasim, ale v Cine s jejich rychlovlaky a vzdalenostmi ani naftovy kombik nedava moc smysl. neni to tak, ze by kazdy na vikend vyrazil na chatu ci chalupu.

    +mou pridat aktualni ne moc prijemnou zkusenost s Ioniq. Na letnich gumach jsem mel dlouhodobou spotrebu cc 12kWh/100km, jezdim tak nejak normalne, ne silenec a nidky brzda provozu. Nyni na zimnich s nizsi teplotou to vypada tak na 14kWh :(
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    SHEFIK: Na tohle se těším, až se to bude dát koupit za rozumný peníze. Třeba se jednou vrátím ke starým amerikám, ale s elektrikou :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam