• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LAUNCHERElektromobily 🏞️ 🛣️ 🏎️ 🚗 🚐 🚙 🚌 🚒 🚛 🔌
    Vitejte v boardu Elektromobily!

    Prosim dodrzujme stejna rules*, jako napriklad v obdobnych subreddits na Redditu.

    1) Zadne vulgarity.
    2) Toto je SFW board.
    3) Bez ICE prosim, na to jsou na Nyxu vhodnejsi boardy.
    4) Toto neni vhodny board pro napr. vase culture wars proti EV.
    5) Board je urceny primarne pro majitele EV a zajemce o nakup EV. Omladina "az mi bude 18+" tez vitana, fandim vam.
    6) Idealne drzme diskuzi v pratelskem duchu.
    7) Mit nazor na CN automobilky, Elona Muska, temnou minulost nekterych DE a IT automobilek, Henryho Forda I atd, muzete. Ale prosim snazte se neprekrocit bod 6, nebo dokonce bod 1. Pro tyto ucely prosim vyhledejte boardy vhodne pro ostrou socialni nebo politickou kritiku.

    Diky za pochopeni 🤦‍♂️ Pozor, druhé varování může být za 7 dnů RO i hůře.

    Prejeme prijemnou zabavu 🚗🔋 a hlavne bezpecne kilometry za volantem / s autopilotem.

    * Work in progress
    rozbalit záhlaví
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    KEB: zatial co v norsku uz pomaly nahradzaju stojany na tekute dinosaury nabijackami :D

    https://twitter.com/Model3Owners/status/1335895805300011008
    KEB
    KEB --- ---
    ČR v elektromobilitě zaostává, v počtu dobíjecích stanic je na konci EU
    https://oenergetice.cz/...ita/cr-v-elektromobilite-zaostava-v-poctu-dobijecich-stanic-je-na-konci-eu

    Jsem šokován, ČR je na chvostu Evropy? Kdo by to byl řekl...
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    PSYCHO: Jenomže pro normálního člověka je třeba u tý hlasitosti jednodušší otočit kolečkem než přemejšlet, na kolikátku chce hlasitost.

    Okamžitá zpětná vazba mezi plynulým pohybem ruky a tím že slyšíš změnu hlasitosti atd.

    Navíc je možná ještě dobrý si uvědomit, že nový auta se vyrábí pro lidi, co si kupujou nový auta, a průměrnej věk kupce novýho auta je ve většině zemí dost po čtyřicítce (málokdo si kupuje první NOVÝ auto před 30, většina spíš po 40). A tudíž většina lidí, co si teď kupujou nový auta, je, a ještě nějakou dobu bude, zvyklá kroutit kroutítkem.
    PSYCHO
    PSYCHO --- ---
    MRAKY: Naprosto prekvapive i si Anglicka Siri poradi i s Holandskejma ulicema a mestama (na druhou stranu moje vyslovnost bude nekde mezi Holandstinou a Anglictinou, takze kdo vi)
    Holandsky/Cesky jmena taky zkousne, ale to mne uplne neprekvapuje, protoze zvlada vytacet i podle prezdivek co mam u nekterejch lidi jako jmeno.
    MRAKY
    MRAKY --- ---
    PSYCHO: jak resis vyslovnost lokalnich mist ?
    PSYCHO
    PSYCHO --- ---
    BASIK: Jinak v zemich, kde to ma podporu, nebo se tam mluvi anglicky na vysoky urovni (Skandinavie napr.), tak je to celkem bezny. Hlavne v domacnosti je to dost pohodlny :) A v aute by bylo taky.

    Na druhou stranu v Cesku to zbytecny je, to jo.
    PSYCHO
    PSYCHO --- ---
    BASIK: Bezne doma (Termostat, budik, hudba), na ceste (Hudba, volani, cteni sms) i v praci :D
    (pouzivam Siri a v AJ)

    A pouzivam to presne k takovejm zbytecnejm ukonum, jako se tu resi s tlacitkama - nastav hlasitost na X, prehraj dalsi skladbu, rekni mi kdy mam dalsi meeting, nastav alarm, posli sms/zavolej ...

    Nicmene mimo doma to pouzivam jen kdyz kolem nikdo neni/mam plny ruce a to hlavne proto, ze nechci mluvenim s virtualni asistentkou otravovat okoli. Koneckoncu i kdyz telefonuju, tak jsem zvyklej chodit mimo lidi.
    MRAKY
    MRAKY --- ---
    BASIK: android auto, obcas na rozptyleni pri dlouhe ceste - ale jen cizina. Kdyz si odmyslim problemy s navigaci pro neanglicka jmena, tak zbytek funguje fajn.... Co se tyka samotneho vestaveneho infotainmentu, tak to je imho mrtve... Pri dnesnim stylu soft developmentu jsou obcasne updaty nutnost a k tomu je potreba OTA ...
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    MINER: Jde to tusim zmenit, uz jen kvuli Indii, kde to znamena tusim damske prirozeni :)
    MINER
    MINER --- ---
    BOBASH: V Google mapách hlasové ovládání funguje dobře, pokud je jazyk nastavený napevno. Pokud tam mám Češtinu i Angličtinu najednou a má to rozpoznávat automaticky sám, tak občas blbě rozpozná jazyk, který po něm něco chci.

    V autech jsem to nezkoušel, ale, pokud máš ve Škodovce ženu nebo dceru Lauru, tak je to konečná:D
    KEB
    KEB --- ---
    TEAPACK: ano přesně tohle
    FORTRESS: mě taky napadlo. Seber lidem na sídlištích, kde je nabíječka na auto něco jako bigfoot, jejich spalovaky a priblizis se czexitu o pěkných pár kroků.

    Něco jiného je zakázat prodej novychz a něco jiného je zakázat prodej ojetých, naštěstí.
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    JYRKA: Ale tak zase přidáváte slidery a gesta a podobný píčoviny :)

    Bohužel mi spousta z toho přijde jako inovace pro inovace, viz třeba u Volkswagenu skvostný "dotykový tlačítka".
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    BOBASH: Proto ty tlacitka rusime, aby to jednodussi nebylo :)
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    BASIK: Ne a neznám nikoho, kdo by to běžně dělal. Vlastně jo, jeden kolega novinář používá hlasový ovládání u škodováckejch navigací.

    V ničem co není Škodovka, jsem to nikoho používat neviděl. Třeba proto, že nic kromě Škodovky (a tím pádem asi i VW) neumí česky.

    A i anglicky to stojí zahovno. Párkrát jsem to zkoušel z profesní zvědavosti a zmáčknout tlačítko je VŽDYCKY jednodušší než se dohadovat s autem.
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    DZODZO: Ano, máš pravdu, víš o tom, jak lidi používají auta, víc než motorističtí novináři a lidi z automobilek.
    BASIK
    BASIK --- ---
    Tak trochu prilejem :D pouzivate nekdo vazne hlasovy ovladani (at uz v aute nebo jinde?). Vzdycky se pobavim u recenzi z carwow nad testem jakyhokoliv takovyho systemu i rodilym anglicanem. Proc to automobilky furt tlacej? To to lidi fakt vyzadujou?
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    Kam se to hrabe na flame kdysi na Pandore o tom, kolik odstinu sedi podporuje Handspring Visor.
    Tenkrat to chodilo mailem, na konci se sice diskutujici nedohodli, ale prislo pres 2500 mailu k tomuto tematu.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Zacina to trosku pripominat Rimmerovi zazitky s kostkama nebo Bubbovi zpusoby vyuziti krevet
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    prosim, jeste vic informaci k tem tlacitkum
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    to budu asi nejake fosilie co isto aj u sluchatiek pripojenych k telefonu ovladaju hlasitost na telefone v kapse miesto toho aby sahli po tlacitku co maju pri uchu, ja kolecko na hlasitost nepouzivam nikdy, iba zena mi vzdy stisuje hudbu v aute a ja si to potom nenapadne na volante zvysujem :D
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    DZODZO: Spousta lidí prostě nerada používá ovládání na volantu a používá ovládání u zdroje zvuku. Nevím proč to tak je, ale je to tak.

    Nastavování klimy na volantu jsem v životě neviděl, výška volantu je na volantu tak nějak vždycky, z principu :)

    Další level je "kolečko" jako iDrive u BMW, který ti umožňuje celej infotainment ovládat pohodlně jednou rukou bez natahování se.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam