• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LAUNCHERElektromobily 🏞️ 🛣️ 🏎️ 🚗 🚐 🚙 🚌 🚒 🚛 🔌
    Vitejte v boardu Elektromobily!

    Prosim dodrzujme stejna rules*, jako napriklad v obdobnych subreddits na Redditu.

    1) Zadne vulgarity.
    2) Toto je SFW board.
    3) Bez ICE prosim, na to jsou na Nyxu vhodnejsi boardy.
    4) Toto neni vhodny board pro napr. vase culture wars proti EV.
    5) Board je urceny primarne pro majitele EV a zajemce o nakup EV. Omladina "az mi bude 18+" tez vitana, fandim vam.
    6) Idealne drzme diskuzi v pratelskem duchu.
    7) Mit nazor na CN automobilky, Elona Muska, temnou minulost nekterych DE a IT automobilek, Henryho Forda I atd, muzete. Ale prosim snazte se neprekrocit bod 6, nebo dokonce bod 1. Pro tyto ucely prosim vyhledejte boardy vhodne pro ostrou socialni nebo politickou kritiku.

    Diky za pochopeni 🤦‍♂️ Pozor, druhé varování může být za 7 dnů RO i hůře.

    Prejeme prijemnou zabavu 🚗🔋 a hlavne bezpecne kilometry za volantem / s autopilotem.

    * Work in progress
    rozbalit záhlaví
    CHIX
    CHIX --- ---
    CRAZY_IVAN: ne. pouzivam shiftcontrol :o))
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    CHIX: a že nemusíš řadit ti nevadí? :)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    já teda na svém ropáku automaticky vyřazuju a plachtím a teprve když vidím že to tak spomaluje moc pomalu tak brzdím motorem
    CHIX
    CHIX --- ---
    BOBASH: hele tohle jsem hodne resil a nejen sam se sebou :o)))
    jestli narazis na podobnost pribrzdovani do volnobehu u cmouda.
    JE prece skoda kdyz rozjedes auto a sundal bys nohu z pedalu ze to zacne brzdit...
    takhle to rozjedes a odlozis hnat a vlasy muzou vlat a to ticho :o)))
    jako jediny plus mi prislo bezpecnostni hledisko - neslapes na pedal nejedes.

    ALE jsem rad ze ma nekdo jiny pohled z jineho uhlu . ja uz nemusim mit objektivni.. trbas
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    CHIX: A jezdil jsi něčím elektrickým? Tohle bude hrozně nepřirozený, lidi to bude štvát, protože se to bude chovat úplně jinak než normální auto. Pokud teda nemaj Wartburga.

    Většina řidičů v autě s nastavitelnou rekuperací velmi rychle skončí u jednoho z nejvíc rekuperujících nastavení, minimálně po městě, kde ta vaše věc bude jezdit primárně.
    CHIX
    CHIX --- ---
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    CHIX: Tak to posli info a fotky. Klidne velmi obecne at nepoustit know-how, ale aspon foto ;-)
    CHIX
    CHIX --- ---
    vyvyjime maly mestsky prskolet :o)))
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    CHIX: Co mas za elektroauto?
    CHIX
    CHIX --- ---
    PETER_PAN: ja to mam na nasem aute udelany ze kdyz pustis akcel tak plachtis
    tuknes do brzdy (jakmile slapnes na pedal ) tak se zacnde rekuperovat a pak pridaji se desky. zatim jsem nemusel slapat az na podlahu , zadny smyk....
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    CHIX: Ano jak pise BOBASH. Vychozi nastaveni je takove, ze kdyz pustis pedal - elektromobil zacne mirne rekuperovat a zpomalovat tak. Nejede tedy volnobezne - "neplachti". Melo by to byt adekvatni situaci brzdeni motorem. A prave regulace samovolne rekuperace je IMHO dulezita.
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    CHIX: Všechny elektromobily do nějaký míry rekuperujou, když pustíš pedál.

    U spousty z nich se míra tý rekuperace dá regulovat, obvykle v několika stupních, mezi kterými se volí podobně jako bys řadil kvalty u převodovky, typicky pádla pod volantem nebo volič "převodovky".

    Nejsilnější rekuperace obvykle umožňuje jezdit "jednopedálově", tedy při normálním ježdění vůbec nepotřebuješ brzdu, šlapeš jen na plyn.
    CHIX
    CHIX --- ---
    PETER_PAN: nevim konkretne, ale vysvetli mi pojem samovolne rekuperace.
    but slapnes na brzdu a rekuperujes a nebo plachtis (kdyz pustis akceler)
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    PETER_PAN: Tak téměř určitě jde, má to pádla pod volantem, ty tam kvůli ničemu jinýmu bejt nemůžou.
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    PETER_PAN: Netuším, ale určitě to někde bude napsaný.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    BOBASH: Jo, myslel jsem EQC. OK diky, kouknu na Autocar.
    Nevis jestli u EQC lze nastavit miru samovolne rekuperace pri jizde a neseslapnutem plynu?
    KEB
    KEB --- ---
    Vodík by potřeboval zázrak, aby v dopravě předstihl baterie - TZB-info
    https://m.tzb-info.cz/...-elektriny/21964-vodik-by-potreboval-zazrak-aby-v-doprave-predstihl-baterie
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    SHEFIK: toto je dobre k tej vydrzi baterii: "Na druhou stranu dodejme, že až do modernizace z léta 2019 se Zoe dal nabíjet pouze střídavým proudem. Tedy maximálně 22 kW, což jeho baterii významně šetřilo."

    t.j. v mojom usecase kedy budem nabijat prevazne pomaly zo zasuvky a mozno 5% nejaky fastcharge ked 2x za rok pojdem niekam dalej nez 400 km tak degradacia baterie asi nebude problem
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    KEB: Jo, ale s autem, který má reálně použitelný rozměry. U nás by to mělo stát pod půl mega.
    KEB
    KEB --- ---
    Elektromobil Dacia Spring stojí ve Francii 12 403 € po dotacích, v Česku bude v září | Hybrid.cz
    http://www.hybrid.cz/...romobil-dacia-spring-stoji-ve-francii-12-403-po-dotacich-v-cesku-bude-v-zari

    Chápu to dobře, že se Dacia rozhodla zaslepit díru po elektrickým Citigo?
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Život s elektromobilem. Do servisu spíš pro jistotu a zatím levněji než u benzinu

    https://zpravy.aktualne.cz/...0cc47ab5f122/?utm_source=mediafed&utm_medium=rss&utm_campaign=mediafed
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam