• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LAUNCHERElektromobily 🏞️ 🛣️ 🏎️ 🚗 🚐 🚙 🚌 🚒 🚛 🔌
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    MINER: Jo odpůrcům, já už neumím číst :)

    Ad šaltpáka – jde udělat líp, pokud nemusíš řešit to, aby šly zařídit situace:
    – auto je zabržděný a stojí, motor neběží
    – auto je zabržděný a stojí, motor běží
    – auto je jede, poháněno svým motorem
    – motor auta běží, ale nepohání auto, auto se dá tlačit nebo táhnout
    – nouzová brzda
    (a ještě možná něco na co jsem zapomněl)

    Prostě spalovací motor ti v tom dělá bordel a vytváří situace, který ty možná nejsi zvyklej řešit, protože jezdíš minimálně, ale spousta řidičů je řeší velmi běžně. Proto musíš mít oddělený ovládání toho, jestli motor běží/neběží a toho, jestli se auto hejbe/nehejbe.

    Tohle, zdá se i k tvýmu uspokojení, vyřešilo, když máš šaltpáku na PRND a ručka je automatická (ale má manuální override, protože tak se to u bezpečnostně kritických věcí prostě dělá).

    U elektromobilu se to podařilo zredukovat na RND (neutrál potřebuješ nejen kvůli tlačení, ale i proto, že musíš mít mezipozici mezi jízdou dopředu a dozadu) plus (P) (ruční brzda, která slouží i místo parkovacího režimu).

    Dál už to zjednodušit opravdu nejde, a u spalovacího auta to nejde ani zjednodušit za to, co jsem psal v předposledním odstavci, protože už vznikají situace, kdy auto nemusí reagovat tak, jak budeš chtít, protože to neví.
    MINER
    MINER --- ---
    Však jsem říkal, že se to odpůrcům tlačítek nebude líbit.
    Já jsem jinak tlačítkář, a už jsem to tu i obhajoval, jenom si myslím, že šaltpáka jde udělat líp. To je vše.

    Vyřešený edge-cases znamená, že nikdy nenastane situace, kterou někdo nadesignoval. Neznamená to, že na všechno musíš mít low-level ovladače spojené s přesnou funkcí techniky. To bychom nemohli mít ani automaty.

    Hele, to byla jediná moje message: místo low-level ovladačů přesně vázaných na funkci techniky, můžeme mít abstraktnější ovladače, které jsou více vázané na to, co chtějí lidi a může to dělat víc věcí samo.

    No, ale už se asi nepochopíme:)
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    MINER: ... a teď tam mluví o tom, jak jsou ty HW ovladače drahý, ale přesto dávaj na určitý věci smysl.

    (že tys to sem dal naschvál, abys mi dal za pravdu?)
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    MINER: A hned potom tam jako příklad ukazuje FYZICKÝ OVLADAČE NA DISPLEJI v Jaguaru I-Pace. Vlastně dost podobnou věc jako ta v tom Mustangu Mach E, která tady přednedávnem rozpoutala shitstorm...
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    MINER: 22:30 mluví o tom, v čem je problém touchscreen...
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    MINER: Jinak teď tam třeba zrovna mluví (kolem 18. minuty) o tom, jak musí být definovaný všechny edge cases, a to se baví jen o zobrazování informací na displeji – nemůže nastat situace, která není vyřešená.

    Což je přesně to, co se vám tady snažím vysvětlit jak u autonomního řízení, tak třeba u tý ruční brzdy, parkovacího režimu a startovacího tlačítka. Ty v autě nemůžeš mít něco, co v 99% případů funguje, ty musíš hledat řešení pro 100% případů.

    Ostatně přímo tam i mluví o tom, že na navrhování HMI v autech nemůžeš používat mentalitu vývojáře appky.
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    MINER: Zatím nemám čas na to koukat celý, ale trošičku mě znejistělo, když jsem při proklikávání narazil na to, že mluví o "Audi XC90" (je to Volvo XC90).
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    MINER: Já v tom začínám mít emoce ve chvíli, kdy po 50 příspěvcích napíšeš, že by bylo super, kdyby to při zařazení P samo zatáhlo ručku...

    ... což jsem ti ve třetím z těch padesáti psal, že všechny ty auta dělaj. Pak mám pocit, že mluvím s dementem.
    MINER
    MINER --- ---
    BOBASH: tak tady k tomu máš matroš od někoho, kdo to designuje https://www.youtube.com/watch?v=SLv64OPwSdw
    Spoiler: odpůrcům tlačítek se to nebude líbit:)
    Tak já s nim někdy nadhodim téma redesignu šaltpáky:)

    Je zajímavý, kolik v tom máš emocí, a kolik soudů a odsouzení děláš o lidech, o nichž nic nevíš…
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    MINER: Spíš brzo napíšu článek o tom, proč je osobní auto zdaleka nejsložitější kus spotřebitelský techniky v současným světě a proč je absolutně nesrovnatelný s věcma jako jsou telefony a počítače, a proč jsou lidi, kteří si na základě zkušeností se software myslej, že zvládnou i auta, obvykle idioti.
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    MINER: Na něm není nic moc zajímavýho, ty řešení jsou víceméně stejný u aut který mají spalovací motor, a jiný to má akorát ID.4, protože je elektrická a tudíž některý věci může mít jinak.
    MINER
    MINER --- ---
    BOBASH: můžeš napsat článek o roli elektroniky, automatizace a kontinuity v autech. Třeba jenom porovnání řešení z těch tří fotek tady může být zajímavý:)
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    MINER: U některých aut funguje při dostatečně dlouhým podržení jako nouzová brzda.
    MINER
    MINER --- ---
    BOBASH: elektronika už teď nezatáhne ručku za jízdy, ani když se o to pokusíš
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    TOMBRIDER: "Já jsem debil, co neumí používat auto, přiznává, že ho vlastně ani moc používat nechce, ale já vím líp než konstruktéři, který se tím zabývají celej život, jak má vypadat ovládání auta"

    Jo, z toho pramení moje řeči o autistických arogantních ajťáckých idiotech.
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    MINER: U elektrickýho auta se to dá zjednodušit, protože tam nemáš nic jako běh motoru na volnoběh a tím pádem vlastně ani startování. Takže můžeš mít tohle:



    Startovací tlačítko není, protože nestartuješ, péčko není, protože není převodovka, je jen ručka. Neutrál musí bejt vždycky.

    Jednodušší už to fakt nejde.
    TOMBRIDER
    TOMBRIDER --- ---
    Mazec. Víc jájínkovství jsem dneska na nyxu ještě nečetl...
    Každou větu začal slůvkem Já
    Každou větu končil slůvkem -já Jenom já.
    Jenom jáJá, já, já, jenom já, jenom já
    Já, já, já, jenom já, jenom já
    Já, já, já, jenom já
    Já stačím si sám
    Sry už mám pátek..
    (A JÁ, teda Nko používám relativně často, když potřebuju zašíbrovat s autem. Bez startování motoru. Nebo když potřebuji otočit kolem, když je auto na zvedáku)
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    MINER: Ručka je z bezpečnostních důvodů, musíš mít možnost jí zatáhnout nebo povolit i bez toho, kdy ti tak usoudí elektronika. Tvoje máma může zapomenout, že tam je.

    A N tam musí bejt jednak třeba kvůli tý myčce, druhak proto, že potřebuješ (opět z bezpečnostních důvodů) polohu voliče mezi R a D.

    A všechno to musí mít nějakou kontinuitu, takže to nemůže bejt najednou úplně jinak, než to bylo, protože opět bezpečnost.
    MINER
    MINER --- ---
    BOBASH: přebývá ručka, protože se stejně zatáhne při P, a přebývá N, protože není potřeba na nic než na tahání (a to ještě po omezenou dobu, což třeba moje máma neví:), takže to může být v pátém levelu menu, někde tam kde maj bavoráky blinkry:)
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    MINER: BTW, ty jsi podle stylu argumentace nějakej UX designér, nebo něco?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam