• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LAUNCHERElektromobily 🏞️ 🛣️ 🏎️ 🚗 🚐 🚙 🚌 🚒 🚛 🔌
    W_NOICE78
    W_NOICE78 --- ---
    Sousedův bobr (◜௰◝)╯

    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Cuki si na internetu nasel tech dokola opakovanych 15 nesmyslu o elektromobilech a opakuje je znovu tady. To snad neni pravda

    Mene ekologicke z uhli - vyvraceno
    Nabijeci spicky - vyvraceno
    Problem s nabijenim v zime - vyvraceno
    Atd atd
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    CUKI: Neujalo se to proto, že ani v rámci jedný automobilky se standardizovanýma baterkama (Tesla) to ani v rámci pokusnýho provozu nedávalo dostatečnej smysl ani na to, aby to zkusili nasadit komerčně.

    Dtto kdokoliv další kdo to zkoušel.

    Standardizovaný baterie budou v rámci jednoho výrobce nebo víc výrobců sdílejících stejnou platformu, ale výměnný tak, aby se to dalo používat místo nabíjení, nebudou nikdy. Bylo by to prostě složitý a drahý.
    CUKI
    CUKI --- ---
    BOBASH: Tak to není neujalo. Pokud se elektromobilita má nějak rozšířit, tak se ty baterie musí nějak standardizovat. A hlavně v tuto chvíli to fakt nemá cenu, protože je to jen zábava bohatých. Většina lidí si nekoupí nové ani normální konvenční auto natož tohle.

    Tenhle systém ještě na svět teprve musí přijít. Krom té výhody že tu baterii nemusíš vlastnit. Tedy kupuješ na ní bezpečnou záruku, tak by se tím vyřešili ty špičky. Naopak by se dali lépe využít bezemisní zdroje. Ty baterie se totiž dají dobíjet třeba čistě jen ze slunce. Pak už to dává úplně jiný smysl.
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    CUKI: Zkoušel to nějaký izraelský startup a zkoušela to i Tesla, Model S s tím dokonce snad v konstrukci počítal.

    A neujalo se to, protože je to ve výsledku drahý, komplikovaný a navíc problém s tím, že si pak musíš baterii pronajímat a nemůžeš jí vlastnit.

    Kromě toho, proč se snažit manipulovat s půltunovou baterií, když už máme nabíječky, co nabijou auto na 300 km za 15 minut, a budeme mít ještě rychlejší za pár let?
    CUKI
    CUKI --- ---
    BOBASH:
    BOBASH:
    BOBASH: Nebaví mě furt dokola opakovat totéž, takže toho nechám.
    V2G znám, psal jsem o takovém použití už dřív, nesetkal jsem se tu moc s pochopením.
    Nebude to žádná dominantní změna. Ale reaguje přesně na 2 nedostatky špičky a využitelnost bodu č.4 (tedy alespoň z části, druhá část této techniky musí být neustále v pohotovosti, třeba hasiči)

    Ale zajímá mě to vyměňování baterií, kde se to zkoušelo a proč se to neujalo?
    V tom já zase vidím naopak cestu.
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    CUKI: 15 let na přechod osobních aut na EV je dost dlouho.

    A ne, nepočítá se do toho všechno, co má kola. Týká se to jen osobních aut a mám pocit, že snad dodávek.
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    CUKI: Ad 3) – uhelky ještě nevypneme dost dlouho, a mimochodem nevím jak s uhelnou, ale s plynovou elektrárnou už vychází elektromobil ekologicky líp.

    Ad špičky – elektromobily můžou do značný míry naopak pomoct využít nevyváženost zdrojů jako solár a vítr, teoreticky dokonce i vyrovnávat špičky (V2G, něco si o tom přečti).

    Obecně si o tom něco přečti a pak přijď zpátky, ať ti tu nemusíme všechno vysvětlovat od základů.
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    CUKI: Když necháváš pravidelně stát auto dva měsíce v koutě, tak je to z mnoha důvodů problém i s autem na benzín. A moc si nedokážu představit běžnou situaci, kdy se to děje.

    (jo, možná to bude trochu problém u kombajnu, ale než se dostaneme k elektrickým kombajnům, tak to bude chvíli trvat)
    CUKI
    CUKI --- ---
    BOBASH: 2) a?
    3) to je pravda, ale prostě ta síť to musí pokrýt. Musíš rezervovat příkon, to je drahá a složitá sranda. prostě ohromné množství energie co jsme vzali z ropy teď musíme nějak nahradit z obnovitelných a hlavně bezemisních zdrojů. Tedy krom toho že už nebudeme mít ty uhelné elektrárny které nám vykrývali špičky, tak teď ty špičky budou ještě mnohem větší.
    V tuto chvíli byli špičky hlavně u domácností, naopak průmysl byl relativně konstantní, teď se to rapidně změní.
    4) jo to vidím. :-) Pokusím se co nejvíce polopatě. Představ si ideální příklad je vůz který každý den slouží třeba k dojezdu do zaměstnání 50km. Celý elektromobil pak nemusí mít velkou baterii a i nabíjení se dá řešit velmi individuálně. Díky konstantnímu použití bude mít baterie i výbornou životnost. To je ten ideální příklad. No a pak je technika, která se používá jen výjimečně a ty dojezdy budou třeba mnohem delší, výkonově náročnější. No a další 2 měsíce bude stát zase v koutě. Tam je prostě použití baterie zatím velký problém.
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    CUKI:
    2) Pořád se počítá s koncem výrobce ICE v roce 2035.
    3) Zdaleka ne všechno nabíjení bude probíhat na rychlonabíječkách. Dominantní spotřeba v síti to taky nebude, celková spotřeba všeho, co má v ČR kola, by zvedla spotřebu elektřiny o něco jako 20-25%.

    Stejně tak je to nesmysl přepočítávat na benzínky a výkony a tak. Oni pak lidi dělaj to co ty, že vezmou nabíjecí výkon superrychlý nabíječky (Ionity) A ZÁROVEŇ předpokládají, že tam to auto bude hodiny. Na Ionity i když nevyužiješ její potenciál (což zatím nejde, Ionity umí 350 kW, nejrychlejší auta 270 kW) budeš nabíjet cca 20 minut.

    Anyway, to co jsi napsal o "špičkách" je blábol kompletně. Ani jedna konkrétní nabíjecí stanice nemá moc potenciál dělat zásadní špičky, protože i když má třeba 10 stojanů, tak skoro nikdy nepřijede najednou 10 aut (aby udělala skok 0 - 100%), ale typicky bude konstantní využitost a lítá to třeba mezi 50-80% (dneska spíš mezi 20 a 30).

    Vyměňování baterií je mimochodem blbost a nikdy se to používat nebude. Už se to zkoušelo, je to nepraktický.

    4) Naprosto nerozumím tomu co píšeš.
    CUKI
    CUKI --- ---
    BOBASH: 2) Jo ale do těch 15let se počítá všechno co má kola
    během prvních několika let by se musel obměnit ten nejzásadnější vozový park. Firemní flotily apod. Z dlouhodobého hlediska některé nevhodné použití zmizí jen proto že tímto směrem zmizí vývoj.
    3) Na to zapomeň stačí si uvědomit kolik je dnes aut na benzínkách v jednu chvíli. Těch elektromobilů tam bude třeba desetinásobek. A teď koukni na ty výkony. Jedno auto má spotřebu klidně větší něž lecjakej panelák. Bude to dominantní spotřeba v síti. Pokud chceme fungovat ekologicky, je potřeba aby tyhle spotřeby byli co nejvíce rozloženy a jeli ideálně ze solárů a jiných bezemisních zdrojů. A to znamená jediné. Vyměňovat baterie místo aby se přímo v autech nabíjeli.
    4) nárazový výkon baterie jsem nemyslel nárazovou spotřebu ale nárazové použití.

    Něco jinýho je si plánovat nějakou spediční společnost. Která každý den najede +- podobné km a jiná věc je řešit stroje které jednou za čas musí spotřebovat porci a pak stojí někde v koutě.
    FORTRESS
    FORTRESS --- ---
    EQA manual

    BOBASH
    BOBASH --- ---
    CUKI:

    1) Auta, která najezdí 1 000 km ročně, se téměř nikdy nekupují nová. Ojetá spalovací auta budou běžně v provozu ještě tak 30 let.
    2) Kdyby. Reálně bude přechod trvat cca 30 let i při nejodvážnějších plánech. Do 2035 ukončit výrobu spalovacích aut máme 15 let, průměrný věk auta na EU silnicích je 15 let. Takže se možná v roce 2050 dostaneme na třeba 95% elektrických aut na silnici.
    3) Nebude mít nenadálé špičky, to je pověra lidí, co se nad tím nezamysleli. Pár elektromobilů může udělat výkonovou špičku v lokální síti (bytový dům, vesnice). Tisíce, desetitisíce nebo miliony elektromobilů už žádné špičky dělat nebudou, nestane se, že najednou někdo zapojí 100 000 elektromobilů, když předtím nenabíjel nic. Statisticky se to srovná a místo špiček to budou křivky. Které máme i teď – v nějakou dobu jedou továrny, v jinou zase hodně svítíme atd. Elektromobily navíc budou mít velkou část svojí "špičky" právě mimo špičku ostatního využití (noc), takže to budou vyrovnávat.
    4) Nabíjení v mrazech je v pohodě, s výjimkou hypotetické situace, kdy někdo vymlátil baterku do úplného prázdna, to už jsme si vysvětlili. Nevybít baterku do nuly zvládne i průměrně inteligentní makak.

    A velké nárazové výkony baterií? Jakože cože? Dnešní baterie bez problémů zvládají výkony dnešních elektrických aut, u rozumných výrobců i opakovaně.

    Moc nevím, kde v automobilovém světě je běžně potřeba víc "nárazového výkonu baterie" než při úprku po okreskách s Taycanem Turbo, kdy člověk v úsecích po sotva desítkách sekund střídá plný výkon (cca 700 koní) a plné brzdy (285 kW, takže asi 400 koní?).
    FORTRESS
    FORTRESS --- ---
    Tak nyx je taky dost specifickej co se těhle témat týče.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Ja teda nemam pocit ze se elektromobily nejak nasilu tlaci. Resp umim si to predstavit asi tak stokrat vic nasilu nez dosud :))
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    SHEFIK: Já obhajuju EV běžně a docela běžně i chválím Teslu.
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    CUKI: Taycan je trochu sofistikovanější než levný elektromobily na MEB platformě (třeba má 800V architekturu), ale teplotní management má dneska všechno.

    A hlavní problém u všech elektromobilů je, jak se při nabíjení ZBAVIT tepla, protože se tady bavíme o procesu, kterej má sice poměrně vysokou účinnost, ale pořád ta "poměrně vysoká" znamená ztráty klidně přes 10%.

    Navíc ke ztrátám a tím zahřívání baterie dochází i při jízdě a při brzdění.

    Přesně jak píše JIMIQ:, není o tom přesný info, protože se nestává, že by s tím lidi měli problém. Prostě připojím a nabíjí to.

    Ano, pravděpodobně když přijedu na Ionity s Taycanem vymláceným na poslední procento baterky, tak nezačnu nabíjet hnedka 260 kW, ale třeba padesát.

    Ale představy o tom, jak to do baterky hodinu pouští proud jako ze zásuvky, jsou mimo.
    CUKI
    CUKI --- ---
    SHEFIK: 20 babek za to nedám protože nevypadá že tam je o co hledám
    To že je studie že u nějakého modelu to vychází lépe neznamená že to tak platí všude!
    Věřím že mnoho studií ropných společností s fleku dokáží opak a taky to nebude věrohodná informace.
    Prostě hromadný přechod v tuto dobu na elektromobilitu je neopodstatněný i z ekologického aspektu. A to i přesto že v některých segmentech to bezesporu pravda bude. Postupně se ten segment kde to má smysl bude zvětšovat, ale některé části jen tak nepohltí.
    je zde několik majoritních problémů:

    1) tím autem se musí jezdit aby to mělo smysl. v oběhu je hodně vozů které mají svůj smysl ale nenajedí ani 1000Km/rok
    2) kdyby všechny auta přešli rázem na EE tak naše elektrická síť zkolabuje a za
    3) ta síť bude mít obrovské nenadálé špičky, které ani v globální ani v lokální podobně nebude jednoduché pokrýt
    4) na některé účely je elektrický segment ještě nedostatečný. Viz to nabíjení v mrazech, nebo tam kde jsou potřeba velké nárazové výkony baterií
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam