CUKI:
1) Auta, která najezdí 1 000 km ročně, se téměř nikdy nekupují nová. Ojetá spalovací auta budou běžně v provozu ještě tak 30 let.
2) Kdyby. Reálně bude přechod trvat cca 30 let i při nejodvážnějších plánech. Do 2035 ukončit výrobu spalovacích aut máme 15 let, průměrný věk auta na EU silnicích je 15 let. Takže se možná v roce 2050 dostaneme na třeba 95% elektrických aut na silnici.
3) Nebude mít nenadálé špičky, to je pověra lidí, co se nad tím nezamysleli. Pár elektromobilů může udělat výkonovou špičku v lokální síti (bytový dům, vesnice). Tisíce, desetitisíce nebo miliony elektromobilů už žádné špičky dělat nebudou, nestane se, že najednou někdo zapojí 100 000 elektromobilů, když předtím nenabíjel nic. Statisticky se to srovná a místo špiček to budou křivky. Které máme i teď – v nějakou dobu jedou továrny, v jinou zase hodně svítíme atd. Elektromobily navíc budou mít velkou část svojí "špičky" právě mimo špičku ostatního využití (noc), takže to budou vyrovnávat.
4) Nabíjení v mrazech je v pohodě, s výjimkou hypotetické situace, kdy někdo vymlátil baterku do úplného prázdna, to už jsme si vysvětlili. Nevybít baterku do nuly zvládne i průměrně inteligentní makak.
A velké nárazové výkony baterií? Jakože cože? Dnešní baterie bez problémů zvládají výkony dnešních elektrických aut, u rozumných výrobců i opakovaně.
Moc nevím, kde v automobilovém světě je běžně potřeba víc "nárazového výkonu baterie" než při úprku po okreskách s Taycanem Turbo, kdy člověk v úsecích po sotva desítkách sekund střídá plný výkon (cca 700 koní) a plné brzdy (285 kW, takže asi 400 koní?).