• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LAUNCHERElektromobily 🏞️ 🛣️ 🏎️ 🚗 🚐 🚙 🚌 🚒 🚛 🔌
    Vitejte v boardu Elektromobily!

    Prosim dodrzujme stejna rules*, jako napriklad v obdobnych subreddits na Redditu.

    1) Zadne vulgarity.
    2) Toto je SFW board.
    3) Bez ICE prosim, na to jsou na Nyxu vhodnejsi boardy.
    4) Toto neni vhodny board pro napr. vase culture wars proti EV.
    5) Board je urceny primarne pro majitele EV a zajemce o nakup EV. Omladina "az mi bude 18+" tez vitana, fandim vam.
    6) Idealne drzme diskuzi v pratelskem duchu.
    7) Mit nazor na CN automobilky, Elona Muska, temnou minulost nekterych DE a IT automobilek, Henryho Forda I atd, muzete. Ale prosim snazte se neprekrocit bod 6, nebo dokonce bod 1. Pro tyto ucely prosim vyhledejte boardy vhodne pro ostrou socialni nebo politickou kritiku.

    Diky za pochopeni 🤦‍♂️ Pozor, druhé varování může být za 7 dnů RO i hůře.

    Prejeme prijemnou zabavu 🚗🔋 a hlavne bezpecne kilometry za volantem / s autopilotem.

    * Work in progress
    rozbalit záhlaví
    ELIJEN
    ELIJEN --- ---
    ABS: V aplikaci se ted daji uz i otevrit dvere, kdyby nahodou klika byla zamrzla :)
    ABS
    ABS --- ---
    MINER: spotřeba v zimě byla okolo 20-22kWh, asi celkem ok, nějakých 300-350km by ta verze long range dojela. Vytopení je malý problém.
    Ostatně zde je jeden extra komentář, pokud by to bylo moje auto určitě bych spároval a aplikací a nechal si celé auto vytopit předem. Měl jsem jenom půjčené, tak toto jsem neřešil.
    I tak vezmu li v úvahu vše, lépe se mi v zimě jezdí s hybridní RAV4 AWD, co má manželka.
    KORKMAZ
    KORKMAZ --- ---
    MINER: Pro dnešní dotykové ovládání v autech už je to už horší než bejvávalo, ale zase když si vezmeš černý, tak aspoň vypadáš jako vrah :-)
    MINER
    MINER --- ---
    Díky za sdílení zimních zkušeností.
    Zajímalo by mě, kolik z té zvýšené spotřeby je na úvodní vytopení auta, tedy jak se spotřeba změní při dlouhé jízdě.

    Vánoční trhy Berlín?:)
    MINER
    MINER --- ---
    ABS: Rukavice! Simulace vyhřívaného volantu v jakémkoliv autě:)
    ABS
    ABS --- ---
    Pokud by nekdo hledal praktickou zkusenost z elektromobility:
    i. muj Hyundai je jiz mesic v servisu, nebot nemaji nahradni dil > tak ci onak dukaz, ze ta technologie jeste nedospela, byt zde jde pouze o mizerny supply chain Hyundai, pro uzivatele to je ale stejny vysledek > jsem na ne velice na...ny
    ii. docasne jsem si zapujcil Tesla M3 (tusim z roku 2020). Popravde hodne divnych veci, ale veskrze dobry dojem na mne to auto zanechalo. Snad pouze 2 veci by pro mne osobne znamenaly problem. Zaprve neni to moc zimni auto, strasne pomale odmraznei predniho okna, chybi vyhrivany volant, ten ale tusim u novych uz je, a ty kliky nejsou v zime s rukavicemi idealni take. Za druhe pro mne nepohodlna pozice za volantem, diky velice vysoke podlaze si nemohu pohodne pokrcit nohy. Neni to zasadni, ale u cesty nad 1/2 h mne to jiz stvalo. Ten druhy prvek je ale velice individualni.
    NIKDAS
    NIKDAS --- ---
    KORKMAZ: u mě se spotřeba zvedla z 22 na 32, ale je to tím, že neustále jezdím krátké trasy...sotva auto vyhřeju, už parkuju a než nastartuju, už je zase studený. Plus jsem si teda šel párkrát v noci zasmykovat na velký parkoviště :)
    KORKMAZ
    KORKMAZ --- ---
    Pokud to není provokativní dotaz, tak jak jste na tom teď s dojezdem vs. normál? S VW eUp registruju tak -35%, ale nějak extra přesně na jednotky % si to neeviduju. S tím jak teď moc slunce nesvítí, tak je to (nejen ekonomicky) blbost. Ještě že zimáky stály komplet necelýho bůra :-)
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    DZODZO: Ano Mlho, to už jsme tu řešili, že dodávka na rozvoz zboží po městě si i s malým dojezdem vystačí (teda pokud to není něco jako eCrafter kterej reálně ujede asi 120).

    Ale pak jsou taky dodávky co slouží k jiným věcem, a tam je ten dojezd k hovnu.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    toto nie je uplne o elektromobiloch, iba staci pozriet koniec cca od 11:30, kde hovoria nieco k bezpecnosti baterie

    SIMPLY CLEVER PODCAST - 50 let crash testů ve ŠKODA AUTO
    https://www.youtube.com/watch?v=XRBjg2aLnUs
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    na margo dojazdu dodavok, toto si objednal amazon u rivianu s dojazdom 240 km a bohato im to staci

    The Rivian Electric Amazon Delivery Van Is Highly Innovative and Incredibly Cool
    https://www.youtube.com/watch?v=3CWCqJl0BEs
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    JIMIQ: To je se správnou nabíjecí kartou i teď. A až se elektrika vrátí na ceny nerozhozený válkou, tak bude zase.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    A kde budu nabijet kdyz bydlim v panelaku?
    V Praze funguji nabíječky pro elektromobily zabudované v lampách veřejného osvětlení - Aktuálně.cz
    https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/auto/elektromobilita/v-praze-funguji-nabijecky-pro-elektromobily-z-poulicnich-lam/r~f669dd167ae211eda873ac1f6b220ee8/

    Zatim 25x22kW
    Snad to bude casem financne prijatelne ( = levnejsi nez benzin)
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    OMNIHASH: Ok, já měl jako spřežení dopravník s koňmy. Vlak jsem za spřežení nikdy nepovažoval.
    stále ale tedy platí, že koňské spřežení s dopravníkem, žádného klučinu s červenou vlaječkou mít nemuselo. Nebo muselo?
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    TEAPACK: lokomotiva ne, ale vlak jo, když spřáhneš lokomotivu, tendr a vagónky!


    The most strict restrictions and speed limits were imposed by the 1865 act (the "Red Flag Act"), which required all road locomotives, which included automobiles, to travel at a maximum of 4 mph (6.4 km/h) in the country and 2 mph (3.2 km/h) in the city, as well as requiring a man carrying a red flag to walk in front of road vehicles hauling multiple wagons.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    OMNIHASH: spřežení je lokomotiva? O.o
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    TEAPACK: jak nemuseli? Red flag act 1865 málo studoval si, padawane!

    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    JYRKA: vidíš, píšu si na seznam ;)
    Řidička je myslím v top5 ženských povoláních i ve švédsku ;)

    KEB: poslíčky/kurýry máš dodnes a kluci s praporkem byli jen byrokratická nutnost u aut. Před spřežením nikdy běhat nemuseli.
    KEB
    KEB --- ---
    JYRKA: poslíčci co nosili vzkazy, ty zničil Graham Bell. A kluci co běhali s praporkem před auty
    JYRKA
    JYRKA --- ---
    TEAPACK: ehm, spojovatelka v telefonní ústředně? Koneckonců, sekretářka byla dříve nejčastější ženské povolání v USA. Teď je to řidič. Nesázel bych na něj.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam