• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    Diskuze týkající se problematiky při stavbě domácího CNC a i jiných obráběcích strojů, nejsem žádnej profík, ale můžeme se zde společně podělit o těch pár poznatků co jsme nasbírali. Samozřejmostí bude prezentace našich výrobků a výsledných produktů.
    rozbalit záhlaví
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    PECA: no az na to, ze kdyz chces aby nuz (kterej je mimo osu) vjel a vyjel po tangente, tak osa vretena a tedy i g-kod musi ject jinudy.
    PECA
    PECA --- ---
    HARVIE: Mě "selským rozumem" přijde, že nájezd do i výjezd z křivky musí být po tangentě.
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HARVIE: Aha - tak to pardon,mě se to video na mobilu ukázalo jen jako obrázek - tak jsem soudil,že se ti nůž bude otáčet na vrcholku objektu,neviděl jsem právě nikde ten radius v rohu,tak to se omlouvám - třeba V carve generuje ty oblouky stejně jak jsi to napsal ty - takže to bude nejspíš fungovat
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Zacinam mit pocit, ze bych ty oblouky musel zohybat do nejakejch slozitejsich nekruhovejch tvaru. Asi bude potreba z toho nejak udelat krivky.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Jen teda uplne nevim jakou strategii mam pouzit pri najizdeni do oblouku a vyjizdeni z nich. Momentalne z nich vyjizdim tak, ze pokracuju po tom oblouku dal, ale prijde mi, ze to neni uplne spravny reseni. ta geometrie v nekterejch pripadech nesedi.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    SALAM23: no o tom prave mluvim. pisu do bCNC ten postprocesor, co vygeneruje tu specialni drahu s tema obloukama. modre rezanej tvar, cerne otocky:

    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HARVIE: napad dobrej - ale na vlecnej nuz to asi nebude uplne ideal,ja kdyz s tim laboroval,tak mi drag knife nezvladal hezky ostry rohy,bylo treba generovat specialni drahu "takovy oblouky"ktery natoci ostri do dalsiho smeru a nuz najede do rohu uz v pozadovanym smeru a nekrouti se na vrcholu do prechodu,kdyz mi to rezalo treba napis bez tehle "prejezdu" tak jsem mel vzdy trochu kulaty/utrhany rohy - ale na nejaky vibracni nuz by to mohlo fungovat
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Dneska jsem do bCNC doprogramoval postprocessor pro pouzivani drag knifu. Zatim jsem si drag knife nepostavil, ale nasimuloval jsem si ho pomoci tuzky pritejpovany k hrideli vretene :-)

    bCNC dragknife simulation
    https://www.youtube.com/watch?v=egf1R4cKVlM
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    TEAPACK: nemusi to byt voser, v pripade ze je sonda ve vreteni tak dneska si pri mereni stroje tu sondu natacej tak, aby byl v kontaktu vzdy stejny bod na kulicce, tedy serizeni sondy nemusis tak moc hrotit, no a v pripade ze sonda je na ose Z, tedy neni otocna, tak te serizeni aby byla kulicka v ose rotace nezajima, protoze v tom pripade nema ani osu rotace a jedine co serizujes je pak offset od vretene. A kdyz neni polohove rizene vreteno, tak to serizeni do osy zase takovej oser neni, to spis zalezi na tom jak je udelanej serizovaci mechanismus, jestli 3 sroubkove (coz je oser nekonecnej) nebo 4 sroubkove a to se uz da docela rychle.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HARVIE: na tlak ze strany to bude reagovat blbe, protoze tohle se hybe jen v ose Z. Presne to taky moc nebude, jednak kovy takhle okolo ten indukcak ovlivnujou, na ten indukcak najizdi celne, tedy spatne (ve snimacim poli se pohybuje pozvolne misto aby do nej najel skokove bocne) takhle jak to je tak mechanicky mikrospinac bude presnejsi. Delaj se i velice presne mikrospinace se zarucenou opakovackou do 0.001mm, jen nestoji zrovna par korun ale v tomhle pripade je presnejsi i mikrospinac za 20Kc.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Zajimavej design sondy je taky tohle:
    Height probe for CNC-machine [Part I] | MIKROPURE
    http://mikropure.com/en/height-probe-for-cnc-machine-part-i/
    3D Digitizer, 43mm CNC Digitizing Touch Probe Sensor.
    http://cnc-plus.de/en/Router-Accessories/3D-Digitizer--43mm-CNC-Digitizing-Touch-Probe-Sensor-.html



    Hrot je pridelanej k plechovy desticce, ktera je snimana induktivnim senzorem. Jen si nedovedu predstavit jak moc presny to bude a jak dobre to bude reagovat na tlak ze strany. Taky jak to budou ovlivnovat kovovy predmety v okoli.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    JVCNC: a u těch profi systémů a profi mašin nezapomínej na odměřovací pravítka s rozsahem pod desetitisícinu mm přímo na osách, a i tak to měří dvakrát a kalibrace je skoro voser... ;)
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    panove, to je to o cem tu porad u mereni pisu proc je nesmysl merit nastroj jen na kusu plechu. Protoze stroj zacne pri kontaktu s nastrojem/rozpojeni sondy teprve brzdit a jeste nejakou vzdalenost ujede podle aktualni rychlosti a musi tam byt nejaky prejezd.

    hloupej pristup to neni, je to naopak jediny spravny pristup ktery maji vsechny CNC ridici systemy i ty drahe. Zastavit na miste nelze z duvodu fyzikalnich zakonu, doporucuju se podivat na YT jak to sondovani probiha, meri se na 2x, napred se zjisti kde ze merena hrana priblizne je vyssi rychlosti a pak se zmeri znova mensi rychlosti a hlavne se yajistenim toho ze to mereni probehne uz pri zname konstantni rychlosti.

    jde to delat taky treba tak, ze kdyz znam rychlost pri ktere doslo ke kontaktu, tak tu vzdalenost na ktere stroj yabrydil muyu snadno spocitat a polohu tim pak kompenzovat. U bezdrat sond se pouziva spise to dvojte, protoze u toho prenosu je nejake spozdeni, tak se meri po druhe mensi rzchlosti aby to spozdeni melo co nejmensi vliv.

    kdyz to vezmu jeste hloubeji do systemu, tak vetsina systemu ridi rychlosti v pravidelnych casovych intervalech, napr EMC2/LinuxCNC to dela take, ten interval je nejbezneji 1ms, tedy i u dratove sondy tam je nejake spozdeni.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    HARVIE: Tyhle rampy a komunikační zpoždění se musí kalibrovat i u průmyslových mašin, při sondování se používají zpravidla nižší rychlosti a když se sonduje, tak se počítá poloha ze dvou bodů - poloha kdy se kontakt rozepl a poloha, kdy se zase spojil při pohybu zpátky. Navíc se pak sonduje vždy s konstatní rychlost (já mám 200 mm/min)

    Rampy na tom nezazakazuj, hybnosti jsou mrchy a rampy jsou jedinej způsob, jak omezit jejich vliv.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    THERIDANE: Hele asi jsem to nasel: https://github.com/grbl/grbl/issues/1095

    Jde o to, ze je tam naprogramovana nejaka akcelerace/decelerace a kontroler nemuze zastavit na miste, aby neprisel o kroky. Pri sondovani je to dost hloupej pristup. Ale mam tu osu na zavitu, tak zkusim akceleraci zakazat.
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    HARVIE: grbl jsem nakonec v praxi nikdy nedotáhl do konce, ale např. na EMC2 a z něj odvozených řízeních pokud zastavíš posuv koncákem (tj. stop bez rampy), tak prostě vypne všechny fáze a po chvíli (stovky ms) aktivuje brzdu. U těch našich se motor klidně ještě o ¼ otáčky otočí a je celkem fuk jaká zátěž je za ním.

    Koukni do zdrojáku nebo vezmi osciloskop/rychlou videokameru :-)
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Mezi merenim pri 100mm/min a 400mm/min mi vychazi 0.5mm rozdil. Pokud je rychlost konstantni, tak mam vysledky opakovatelny s presnosti na vsechny 3 desetiny mista, ktery tam vidim.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    THERIDANE: nemyslim si. na ty ose Z je trapezovej sroub a ty rychlosti nejsou nijak zavratny. delal jsem ted nejaky pokusy a mam pocit, ze to je chyba v grbl, ze nekontroluje sondu vzdycky pred dalsim stepem, ale jednou za cas.
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    HARVIE: Setrvačnost stroje?
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    Akorat ted u ty sondy resim, ze kdyz jedu moc rychle, tak na muj vkus docela dost prejizdi. Resp. po zastaveni je ten kontakt otevrenej docela dost (treba 1mm). Kdyz jedu pomalejc (treba 100mm/min), tak se kontakt sotva pohne. Nicmene pri prvnim pokusu mi prijde, ze to na kvalitu 3D scanu nemelo vliv. Mozna to prejizdelo konzistentne vsude o stejnou vzdalenost :-))

    Nicmene premejslim cim to je. Jestli grbl nestiha reagovat... Nebo ten interni pullup na arduinu nedava dost velkej proud na to, aby dostatecne rychle nabil parazitni kapacitu toho pinu a kabelu.
    D_A_F
    D_A_F --- ---
    Chtěl bych se zeptat, zda-li by někdo byl schopen vysoustružit přesná železniční kolečka v měřítku 1:18. V reálu jde o plná kola s nákolkem, cca 55 - 75mm v průměru, tloušťka cca 10-12mm, s dírou uprostřed. Výkres v dwg bych dodal. Materiál nejlépe nějaký nereznoucí kov. Podmínkou je přesnost řešení - musí být všechna stejná. Jednalo by se o série vždy 8 koleček. Díky všem.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam