• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VODRHACNC - teorie a rady pro domácí stavbu našich obráběcích strojů frézky, soustruhy, 3D tiskárny, vračky, pily, brusky etc.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    HARVIE: ono to tak uplne proste PC s ethernetem a USB nebyva obecne ale tady tim ze to je jen HMI to tak asi i bude, zjednodusene receno. Tenhle panel je jen HMI, tedy zobrazuje data z PLC a pres to PLC ovladas, tzn. je to jen GUI, k tomu je jeste nekde PLC, tedz je to takovy univerzal na rizeni jednouceloveho stroje, neni to rizeni CNC frezky.

    jinak k cnc rizeni hobby/profi

    uz jen rizeni rychlosti je znacny rozdil
    Trapezoidal vs S-Curve Profiles
    https://www.youtube.com/watch?v=C0XjXqO6Ji8


    pak treba v rychlosti zpracovani g kodu byvaji rozdily, u hobby jsou to desitky az stovky v profi tisice radku/s, nektere profi systemy tady taky moc nevynikaji. U vysokorychlostniho obrabeni a 3D je to pomerne dulezity udaj.

    pak treba u pulzniho rizeni v max frekvenci, kdyz mas na stroji serva tak cimkoliv co da mene nez 500kHz je degradujes, tedy bezi s vetsi chybou a mene plynule nez by mohly, tedy z tech pohonu nedostanes to co umi. linearni motory bastej 1-2MHz v pulznim rizeni. Dneska se pouzivaji dost sbernicove rizeni ktere nemam uplne moc rad, ma zase jine vyhody a nevyhody.

    pak treba spolehlivost, vydrzi hobby rizeni obrabet treba mesic v kuse?
    co treba automaticka vymena nastroju, to taky neni zrovna uplne legrace jak se casto zda a jen o tehle casti by se dala napsat kniha.

    misto flashek se pouziva DNC, CNC mas pripojene na siti.

    ovladat stroj primo z notasu, nez odejde 1 profi ridici system se samostatnym HW, tech notasu vyhodis hromadu, kdyz by ti ten notas odesel behem obrabeni nejake vetsi formy na plasty, byl by jsi radsi kdyby jsi mel u stroje nejakej profi panel za par set tisic. nemusi to byt zase zrovna forma, u seriovky ve fabrice kdyz nejede stroj, tak je to treba 50k Kc skoda za kazdou hodinu co nejede. stroj muze byt v retezci stroju, tedy zastavi se 1, zastavi se i ty co jsou za nim, protoze nemaj na vstupu obrobky z toho stroje co nejede.

    dale tu mame treba prime odmerovani polohy, teplotni kompenzace, vzdalenou spravu, managment a diagnostiku stroje v ramci industry 4.0, to jen technicka cast.

    zalezi hodne na konkretni aplikaci, co vlastne na tom cnc vyrabis, ridici systemy pro drevovzrobu maji zase jine specificke funkce a pozadavky nez u stroje co dela formy. Sperkarske stroje jsou taky docela jine. atd. Muze to byt hodne slozite nebo taky velice jednoduche, taky zalezi jak moc je pruser kdyz ti z niceho nic stroj nepojede par dni-tyden, a jak casto ti treba ten tyden stroj nepojede.

    no a pak taky k tem profi systemum mas nejakou oficialni podporu byt i za dalsi penize ale ktera byva casto dulezitejsi nez cena.

    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    HARVIE: jelikoz mi na pc bezi soucasne ted vic masinek ,plottr,3dtiskarna,freza a je pro me dost neprakticky k nemu furt behat - tak tohle HMI pouziju jako ovladac pro frezu a druhy monitor ,na hlavnim monitoru budu mit reba tisk a tiskarnu budu ovladat klasicky mysi a klavesnici "tam se nemusi moc zasahovat" no a frezu chci ovladat pres tenhle panel abych prave nemusel vubec sahat na pc - na vizualizaci g kodu mi staci to 12" lcd uplne bohate staci
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    SALAM23: 500 stran je prd, to ma kdejake servo nebo trochu chytrejsi VFD.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    SALAM23: takze to byla jednoucelovka s PLC, ne klasicke CNC. S tim by mohli pomoct tady [ Průmyslová automatizace a robotika ]

    HARVIE
    HARVIE --- ---
    SALAM23: Tak jestli je to proste PC s ethernetem a USB, tak na tom muzes asi mit nainstalovanej software pro libovolnou masinu...

    SALAM23: Ja si uplne nejsem jistej, ze tyhle "profi" masiny maj nejakou vyhodu proti tomu co pouzivam ja. Nutno dodat, ze to rikam jako clovek, kterej s tim nema zadnou zkusenost... Ale uz jen ta abecedne razena klavesnice mi prijde k nastvani. Je neco, co tyhle "profi" kontrolery umi navic proti beznejm hobby resenim?

    Popravde mi prijde jako vyhoda, kdyz muzu g-kod do masiny posilat ze stejnyho pocitace na kterym mi bezi CAM. Delat cam na maly obrazovce u ktery musis typicky stat mi prijde otrava, takze dava smysl ovladat stroj rovnou z notasu. Nosit to furt na flashce je opruz. Samozrejme v seriovy vyrobe, kdy tam stoji brigadnik a jen upina material a macka start je to neco jinyho... Tam uz se to kolecko mezi CAMem a strojem neresi...
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    JVCNC: no ted se prokousavam Siemensackym programem pro tenhle panel a celkovy ovladani masiny - jmenuje se to Step7 a proti tomu s cim jsem doposavad pracoval,je to uz fakt moc profi,hodne se ztracim ve vsemoznym nastaveni "manual asi 500 stranek" tak mam o zabavu postarano - zatim mi to s tim stepem dost zlobi,ale aspon komunikuje a budu to asi dlouho ladit nez to bude pro tu moji sranda masinu pouzitelny
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    SALAM23: no vida, to jsi pokrocil vic nez ja, ja si k tomu cinskemu panelu zatim jen domu dovezl stul abych mel kam dat strojek kterej k nemu pridratuju.
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    HORST_FUCHS:
    Photogrammetry - 3D scan with just your phone/camera
    https://www.youtube.com/watch?v=ye-C-OOFsX8
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    JVCNC: tak jsem to HMI zatim ne teda uplne kompletne rozchodil - ale zda se ze to bude krasne fungovat jak s Machem tak i s GRBL - trosku jeste valcim s mapovanim custom buttonu,ale i to se povede - dalsi vetes co mi udelala obri radost

    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    HORST_FUCHS: Ať si sežene Kinect for Xbox One... ten umí udělat sken obličeje celkem přesně ;) z toho mu vypadne .stl a z toho ať si to prožene CAMem pro tu jeho mrchu ;)
    CHIX
    CHIX --- ---
    at projede net 3d modelu je tam hafo
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    JVCNC: melo by to byt z nejaky velky 4 osy masiny - o vikendu to privezu domu,tak to pak poradne okouknu - jen vim ze to jde zapnout a nabehnou vidle vic nic
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    SALAM23: z ceho to je? ten panel vypada jak HMI z nejake jednoucelovky, zkousel jsi to uz zapnout?
    SALAM23
    SALAM23 --- ---
    JVCNC: ke me se ted uplnou nahodou dostal zase tenhle kousek historie - zadara ,neber to :D a jeste s 3kw vretenem - obcas se vyplati byt vyhlaseny vetesnik -



    JVCNC
    JVCNC --- ---
    CHIX: je to nejnovejsi verze tohodle https://www.aliexpress.com/...tepper-motor-and-servo-motor-NC-engraving-machine-CNC/32538034211.html tak nova ze nikde na internetu o ni jeste neni ani zminka
    MILAZAJICEK
    MILAZAJICEK --- ---
    JVCNC: zvětší ale furt to mám rozmazaný.
    CHIX
    CHIX --- ---
    a znacka?
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    MILAZAJICEK: kdyz na nej kliknes tak se zvetsi
    jinak je to levnej cinskej 4 osy RS
    MILAZAJICEK
    MILAZAJICEK --- ---
    JVCNC: z toho obrázku není moc znát co to je.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam