KEB: Dobře, ale politiku nejde trvale dělat s přístupem "my v téhle zemi nechceme vládnout". On dokonce i zákon o politických stranách jasně říká, že strany se účastní politické soutěže s cílem, aby lidi vybrali, kdo v zemi bude vládnout". Celou dobu to optimalizovat tak, abychom vždy skončili v opozici, sprostě nejde. Ano, zpočátku jsem chtěl malou stranu s alternativními názory, které budou moci odevzdat hlas voliči frustrovaní velkými stranami, kteří současně nechtějí zpochybňovat princip demokracie jako takový. Ale to bylo před 11 lety.. .od té doby jsem o tom dost přemýšlel, a ono to takhle prostě nejde.
Samozřejmě, být smířený s tím, že ve volbách chceš prostě vyjádřit svůj názor a ten je holt menšinový - to je fajn, to je projevem demokratického ducha. Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se, jasně. I o tom je demokracie. Ale problém je, že to takhle nejde dělat pořád. Ten počet lidí, co pirátské názory oslovily, je velký. A nejde tedy vědomě přijmout strategii, že to je fajn, že je těch lidí tolik, ale že prostě tyto hlasy skončí natruc v opozici, protože my to tak chceme.
Na rovinu, "věční opozičníci" si časem budou muset najít jinou, novou stranu, pokud jim rostoucí míra schopnosti Pirátů nějak vyjednávat a spolupracovat bude vadit.
Jako "všechny ostatní strany" budeme ve chvíli, kdy si Ivan z peněz za hlasy postaví vilu jako Okamura, nebo až nám někdo přišije nějaký milionový nebo dokonce miliardový tunel. To všechno se může stát, vůbec nemám pocit, že by všichni lidi v Pirátech byli svatí. Ale není to prostě důvod dělat politiku jen proto, abychom se nakonec zřekli toho jí dělat. Ano, společnost dnes žije trochu jinými tématy, než z jakých Piráti udělali základ svého programu. Ale na druhou stranu, z Internetu a sociálních sítí se stala tak mocná mediální síla, ještě mocnější, než jsme si dokázali představit i v nejdivočejších snech - že i ten základní požadavek zachování svobody Internetu je dnes, v době, kdy je plný dezinformací a lží a nenávisti, vlastně docela odvážný a radikální.