DOCKINEZ: centrismus nebo středolevost, to je jedno. občas nějakých Piráti, kteří si troufli zmínit daň z nemovitosti, byli div ne za stalinisty (měli jsme ji nejnižší z EU a tiše byla zvednuta i bez nás, teď to asi někdo svede na to, že jsme ve vládě...). Piráti jinak prosazují rovnou daň, ne progresivní (levice typicky chce progresivní). Současné zdanění je ovšem spíš regresivní (soc a zdrav mají minimální dolní sazbu a strop, takže celkově je daňové zatížení, do kterého je soc a zdrav rozhodně nutné zahrnout, přenášené na nízkopříjmové skupiny). Věci, o které se Piráti snažili v komunálu - tedy bavit se o tom, kolik bytů je nepronajatých, aby město trochu tušilo, jaké služby vlastně bude muset v jednotlivých čtvrtích nabízet - to bylo opět označené za div ne leninismus.
Piráti jsou jediná strana, která má nějaké povědomí o evropských policies. Oproti tradiční sociální demokracii by se nenechali zatáhnout do absurdních schémat válek proti drogám nebo kriminalizaci prostituce či šmírování chatu, protože prostě mají nějaké liberální minimum a občanská práva nevnímají jen jako ekonomická práva zaměstnanců a sociálně slabších, což je typická slabina sociálně demokratické politiky. Je to zkrátka mix common-sense středolevých socialistických policies - typu fungující MHD - a trochu liberálně až libertariánsky pojatých občanských práv. K tomuhle se to vždycky znovu vrací, i když ve výsledku to bude vždycky znamenat víc boj za právo protestovat a svoje protesty zviditelňovat, spíš než skutečná snaha těmi protesty dosáhnout reálné změny.
Já sám bych asi v západní Evropě patřil víc mezi Zelené, jenže jsem středoevropan a u nás jsou Zelení takoví divní a k ničemu mi nepotřebujou, zdá se. Já sám vlastně opravdický politik nejsem, ani nevím, jestli jsem vlastně aktivista... pokud vůbec, tak možná mediální (alternativní sociální sítě), ale nevím. Míra mojí použitelnosti pro Piráty je omezená a míra použitelností Pirátů pro mě taky a nechci je zatěžovat víc, než je nutné...
Vyvozovat z toho, že Gregorová preferenční hlasy dostala a Ferjenčík navzdory masivní kampani ne, že voliči chtějí Piráty "méně progresivní", mi přijde úlet. Prostě někteří chtějí něco jiného, než Piráty, tak volili něco jiného než Piráty - a dostanou to. U Pirátů zůstali voliči, kteří je chtějí více progresivní, chtějí tam třeba víc ženských (lídři koalice PirSTAN - to byla v tomhle ohledu tragédie). Proč ne - já sám razil, že by Piráti měli vygenerovat dost ženských jmen na kandidátkách, včetně jejich čela, i bez nějakých striktních kvót, jinak budeme u svých voličů (a voliček) za trouby (že to v těch primárkách nedokážeme zařídit). (Já nepatřím k lidem, kteří chtějí vrstvit další a další předpisy a závazné normy - já chci prostě např. členy strany přesvědčit, aby své rozsáhlé pravomoce při hlasování využili nějak rozumně)
Spíš se znovu vracím k tématu: kolik pravicových stran potřebuje pravicový volič, aby se cítil komfortně a doma? :-) protože má fakt na hodně velký výběr: pro evropský, europragmatický, euroskeptický, identitářský. Jsou tam snahy těch rozumnějších vytvářet volební blok, ale i v něm se dá kroužkovat, jako u Pirátů. (Daně by reálně snížili asi jen Svobodní, ale přiznejme si to: je asi dobře, že se to nestane :-). V zásadě ale myšlenkový svět voliče, kterému na širokém spektru pravicových příchutí v nabídce chybí něco, co by měli nabízet Piráti, mi fakt zajímá. I ta TOPka se trochu zmohla část rétoriky Pirátů vykrást, aby ty lidi přetáhla. Na své si přijdou fašisti, libertariáni, křestťané... fakt všichni.
Není mi jasné, jak by Piráti vlastně měli na to pravicové spektrum vstoupit a o jaký typ voličů usilovat. Vždyť je tam totálně plno :-) nám nic jiného, než ten centrismus nezbývá...