• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ALEFČeská pirátská strana - Pirátský přístav na Nyxu
    MILKMAN
    MILKMAN --- ---
    PULNOC: A jak tedy vlastně vypadá tvůj koncept svobody, které nevede k modelu krabů v kýblu?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Tady jsem k tomu Airbnb něco vygooglil, tedy.v podstatě to co tvrdím. Jsou to zanedbatelná čísla a vliv na tržní nájemné je minimální.
    8,9 milionu nocí a až 7 350 bytů: Jak Airbnb ovlivňuje dostupnost bydlení v Česku — remspace
    https://www.remspace.cz/clanek/89-milionu-noci-a-16-000-bytu-jak-airbnb-ovlivnuje-dostupnost-bydleni-v-cesku/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PULNOC: k těm "životním potřebám"... no to je právě složité. Třeba u mě nejde rozhodně o "druhé auto", naopak žadné auto už nevlastním a vlastnit nechci, což v téhle společnosti není norma, člověk se tím vyloučí i z možnosti mainstreamového seznamování... je to prostě jen další forma menšinovosti, jen vymezená jinak.

    Všichni ekonomové ti potvrdí, že motivací většiny podnikatelů není maximalizace konzumu - tu lze dosáhnout spíš šplháním v korporátní hierarchii - ale snaha o nějakou nezávislost, o svobodu. Ano, k začlenění do nějamé vyšší vrstvy společnosti jsou ty vnější rysy určitě dobré. Ale je to podobné, jako u svobodných profesí - je tam nějaká touha nebýt manageován. Ne mít víc. L

    Obecně si myslím, že skutečná motivace hromadění je spíš snaha investovat do tokenů, jejichž cena poroste rychleji, než inflace. Prostě někdy jsou to takové spekulativní investice, sice ten konzum je tam taky důležitý, ale je tam v pozadí takový další proud, který s konzumem ani reálnými potřebami nemá moc společného. Jako tím to neobhajuju, ale třeba ty investiční byty jednoznačně nikdo nekupuje kvůli potřebě hromadit, ale proto, že je prodá, až hodnota doatatečně stoupne. "Kasínový kapitalismus" tímto neobhajuju ale zase lidi jsou ochotni zajít opravdu daleko, aby se nemuseli nechat manageovat kastou managerů (práce samotná problém není... spíš to všechno okolo...)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    HONCKA: ano, já jsem si celkem vědom toho, že jsou tam ty scénáře různé, na druhou stranu daň ve výši cca nájmu je dost overkill (a zrovna ti, kdo by na ní jediní měli, by byli ti spekulanti.. ne nějak dlouhodobě, ale třeba jen na období dost dlouhé, aby se spousta drobných majitelů dostala do problémů a museli byt prodat). Samozřejmě, že řešením by byla regulace, která by se týkala pronajímatelů s významnou tržní silou (developeři, realitky, ostatně část nemovitostí končí v držení bank). Držitel nemovitostí s významnou tržní silou by teoreticky podléhal přísnějším regulacím, než drobní investoři. (ale tohle už v EU leckde je: třeba velký zemědělský podnik nikde nemá nárok na dotace, jen u nás ano...)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    QZUZKA: hostely jsou fajn, ale právě asi nepokrývají poptávku? Pokud samozřejmě jde o masivně nabízené airbnb a ne o individuální službu, tak fakt neumím posoudit, nemám zkušenost. Popravdě, často jsou stejné lokality nabízeny na booking.com (což je orientované spíš na ty hotely) i na airbnb. Já fakt nevím, podle mě žijeme v době, kdy finanční tlaky pociťuje stále více skupin, ne jen ty, u kterých to tak říkajíc bylo "tradiční", a říct lidem, ať seděj doma a necestujou, podle mě není úplně fér. Ano, zaregistroval jsem, že původní obyvatelé Mallorcy by nejradši masový turismus zakázali (dřív na něm vydělávali, ale dnes jsou často se hry, protože skupování nemovitostí, apod.). Souhlasím, že airbnb na Mallorce může být důežitý faktor.

    Moje debata se ale týkala toho, jestli je to podstatný faktor ovlivňující cenu nájemného například v Praze. Já popravdě, nevím. Ano, z podstaty svojí profese nějak tuším o pár domech v Praze, kolik bytů je obsazených (protože si od nás vezmou Internet), jestli tam majitel pronajímá část bytů jako airbnb, apod. Z těch domů, o kterých něco tuším (což jsou řádově stovky, převážně Praha 6), je velmi častý model ten, že byty patří SVJ, ale stále méně tam bydlí majitelé bytů, ale spíš nájemníci. To je ještě samozřejmě ta lepší varianta, protože trh je pronajatý a tudíž zvyšuje nabídku na trhu a snižuje cenu nájemného.

    Počet nepronajatých bytů si (až na naprosté vyjímky) můžu jen domýšlet, asi podle toho, že kolem domu chodím a vidím tam trvale zhasnuto a zatažené rolety. Porovnání tohohle čísla s počtem bytů pronajatých na airbnb mi přijde zajímavé.

    Jakkoliv se airbnb někomu může nelíbit a fandí radši drahým hotelům (která potenciálně vytvářejí pracovní místa... uklízečky, údržbáři, číšníci, kuchaři, recepční...), tak já tvrdím, že pronajatý byt je pořád pronajatý byt, někdo ho obývá a přispívá tím k ekonomice města (i když alkoturismus třeba po nějakém čase a v nějakém věku už není ten typ ekonomiky, kterou bychom v našem městě chtěli vidět...). Spekulativně držený investiční byt je.... zajímavá otázka. Vede k takové té otázce "how it is even possible"? A samozřejmě, je to přesně ten typ situace, ve kterém pak vznikají různí nahodilí komunisté, kteří by nejradši srpem ufikli stárnoucím mužům koule a vzali je přitom ještě po hlavě kladivem...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PULNOC: mě už je přes 50, já zas toho testosteronu asi už tolik na rozdávání nemám. Obecně je vliv testosteronu overrated, pokud jde o online debaty, řekl bych :-) V zásadě bych tuhle debatu radši směřoval k tomu, jestli airbnb je příčina realitní bubliny (silně pochybuju, je to spíš symptom) než o Bohu a o egu a o testosteronu :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PULNOC: ano, ale ta babička tou otázkou má na mysli, že pokud bude odpověď na ty otázky negativní, dostane za to vynadáno dědeček :-)

    Podívej ano, víceméně jsem proto, aby všichni měli kde bydlet (i když stěží budou všichni spokojení s kvalitou, to skoro není možné). Třeba už méně vtipné mi přijde, že k tomu, aby to bylo možné, musí někdo nebo třeba i celý stát skočit zadlužený na celé generace dopředu... pokud jsme ten mechanismus nastavili takhle, tak to miinimálně není udržitelné (za pár let nebude mít kde bydlet ještě víc lidí, obrazně řečeno). Současné nastavení není dobré v řadě ohledů a třeba podpora obecního bydlení (obecní byt nemůže zůstat spekulativně prázdný tak nějak z definice, nebo minimálně je to politické rozhodnutí, které lze demokraticky ovlivnit) mi přijde jako lepší cesta, než lítý boj s airbnb. Sdílená ekonomika by do budoucna měla znamenat něco jiného, spíš couchsurfing než airbnb. Pokud se někomu povedlo naškálovat airbnb způsobem, že na tom vydělává, tak je to výzva pro hotely, aby zlevnily a aby nějak učinily svojí nabídku atraktivnější (což by asi znamenalo apartmánové domy více v první řadě podobné tomu airnb, akorát bez stálých nájemníků, protože je možné, že hotely vnucují služby, o které dnes ani mezi cestovateli není tolik zájem?)
    QZUZKA
    QZUZKA --- ---
    XCHAOS: tvůj argument je mi známý, jen nechápu proč vidíš volbu jen drahý hotel a Airbnb. Existují penziony, VŠ koleje o prázdninách, hostely (a i v hostelu můžeš mít soukromý pokoj pro sebe/dvou skupinu).
    A ještě nesouhlasím s tím, že by typické Airbnb poskytovali místní lidí, co si koupili jeden byt a platí tím hypotéku aby tam na důchod mohli bydlet sami.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    FRENZY_: já ho určitě nesmazal, ale zvažuju, že zase dostane ban. Ty filosofické přesahy možná někam na NYX patří, ale ne nutně sem :-) jako debaty o egu začínají být kdekoliv na ně narazím, ještě zoufalejší, než debaty o Bohu. To je fakt taková snaha mlátit okolo sebe ne jasně vymezenými pojmy, aby člověk zjistil, k čemu vlastně jsou :-)
    FRENZY_
    FRENZY_ --- ---
    Kam zmizel příspěvek ID PULNOC o tom, že firma by neměla mít právo vlastnit byt a že Čína a Zeman good, akorát nás zaslepuje západní propaganda? :))
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PULNOC: no tak hlavně, že dostáváš míň mínusů než já, když se rámcově snažím vysvětlit, jak věci fungují...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PULNOC: už ses dobrovolně přihlásila do gulagu, kde bys makala bez ohledu na nechutnou finanční odměnu? :-) prostě některý lidi nedaj pokoj, dokud nenajdou někoho, kdo je fakt hubu a krok držet donutí, co? :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PULNOC: paranoia nemůže být vyvrácena, jen potvrzena. a evidentně, dobrovolné dárcovstí krve není metafora, která by ti byla blízká :-) pojďme nechat pseudointelektuálního offtopicu. I když zase tvojí nespornou výhodou je, že pak lidi uznaj, že je možná smysluplnější debata s těmi, kdo "mají rádi Airbnb", než s tebou o Bohu :-)
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    PULNOC: no vidis to, a ono je to pritom naopak, buh existuje a ilustrativni koncept ses ty.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PULNOC: komunista jsi do té doby, než máš kde bydlet. Poté jsi progresivní konzervativec: můj dům, můj hrad, nepřeješ nic zlého ostatním hradům ale dáváš si bacha na sdílení svého.

    Problém je spíš v nestejné velikosti (či dokonce "nesouměřitelnosti", jak to nazývá Bělohradský) těch hradů. S dobýváním sousedních hradů. Apod.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PULNOC: tohle je fakt totální #offtopic ... ne náhodou mezi hesly pirátského hnutí ve světě (než se rozpadlo) bylo, že náboženství je soukromá záležitost (tedy ne politické téma).
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    QZUZKA: no, minimálně bych ze zákazu airbnb nedělal politický program, to přece není adekvátní tomu "mít ho rád". Hotely, nabízející služby v cenové kategorii, která by mi vyhovovala, najdu s větší pravděpodobností někde v Asii a ne v Evropě. Takže obvinit, že kritika airbnb je možná částečně astroturfing hotelové lobby, je podle mě na místě. Hotelový styl turistiky prostě umožňuje cestovat jenom elitám. Chápu, že demokratizace turistiky je vnímána v některých regionech jako "overturismus", ale podle mě prostě staré pořádky nejsou ve všech případech udržitelné, nejsou škálovatelné.

    Vliv airbnb na výši nájmů je podle mě největší v několika málo turistických oblastech. Může se nám to nelíbit, ale správná tržní reakce by byla, že hotely zlevněj... což evidentně nehodlaj, nevím. Asi mi přijde cestou spíš vznik nějaké kultury, kdy turisté pochopí, že hlučný večírek je specializovaná služba, za kterou se platí navíc, zatímco zvídaví studenti, kteří chtějí vidět svět, mají právo se ubytovat levně (problém je ve zvídavých studentech, kteří udělají rámus, no...)

    Já bych se vrátil k té otázce nájmů. Poměr výše nájemného k mediánu mzdy je neudržitelný. Vede k tomu, že do Prahy dojíždí každý den davy lidí osobními autu. Podíl těch, kteří využijí PID je na historickém minimu. Možná svojí roli hraje airbnb, nevím. Možná v overturismu v Praze hraje roli snadná dostupnost alkoholu. Možná ale svojí roli ve spekulativních investicích do bydlení hrají třeba i zahraniční majitelé. Spekulativní držení bytu v zahraničí je "otevírání se globálnímu kapitálu" a samozřejmě, spousta lidí si všimlo, že za cenu bytu na sídlišti si můžou koupit třeba hotýlek v Řecku nebo možná i celou opuštěnou vesnici ve Španělsku. Tohle jsou věci, o kterých má smysl debatovat v širším kontextu. Já chápu, že úplně neregulované podnikání je nesmysl, současně řada těch regulací slouží prostě k udržení "cechovních výsad" (prostě ti, kdo už na trhu jsou, se brání vstupu nových hráčů...)
    QZUZKA
    QZUZKA --- ---
    XCHAOS: přijde mi, že pokaždé když je o airbnb řeč, tak vysvetluješ za co všechno nemůže, že ty byty ve kterých je airbnb by jinak byly spekulativně prázdné a jak je to jediná varianta jak cestovat. Takže ano, shrnula jsem dojem z toho slovy, že máš Airbnb rád.


    MILKMAN: tohle je obecné prohlášení, nebo upozornění že je tam nějaký zásadní háček který přehlížím? Klidně se o něj poděl.
    Přiznám, že si nepamatuju sazby. Pamatuju si jinou věc. V Torontu se deklarace k téhle dani dala vyřídit online, ale pokud by měl někdo problém, tak byly vypsané časy kdy v pobočkách městské knihovny byl nějaký úředník který to pomohl vyplnit.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    QZUZKA: nevím, jak můžeš vědět, že "mám airbnb rád". Zkusil jsem to spíš jednou, v cizině, a byl to spíš zmatek (vyplývající z mého specifického způsobu cestování) a i ta jedna zkušenost mi stačila, aby mi došlo,jak je to rušivé pro ostatní nájemníky v domě, apod. Pouze pro spoustu lidí to může být jediné ubytování, které si mohou v cizím městě dovolit, protože ceny hotelového ubytování jsou fakt někde jinde. Když řeknu, že airbnb vadí hotelové lobby, tak tím nemyslím, že mám rád airbnb, ale prostě jen konstatuju, že jednotlivá odvětví ekonomiky mají svoje lobby s tím větší pravděpodobností, s jakou je daná aktivita "dobrý business" (a nebo byl v minulosti a to odvětví najednou řeší, proč už není a proč si musej půjčovat peníze, apod). Především by stálo zajistit, zda za vyšší hladinu nájemného může spíš airbnb (podle mě mimo centrum je ten vliv zanedbatelný a počet bytů mimo centrum je o tolik vyšší, než v centru, že se neumím představit, že by airbnb někde na Újezdě nebo na Vinohradech mělo zásadní vliv na výši nájmu na Jižáku nebo na Proseku) nebo spíš spekulativně držené nepronajaté nově postavené byty (což je zase prý zanedbatelné celorepublikově, jednotky procent nebo tak, ale zase třeba nevěřím, že v Praze je to menší problém,než airbnb)

    Souhlasím, že rozhlížet se jaká řešení fungují ve světě obecně smysl dává. Souhlasím taky s tím, že pár, který si napíše dvě trvalá bydliště do dvou bytů, není systémový problém, ale v zásadě běžná forma rodinného investování - problém jsou vždy struktury, které to dělají ve velkém (a to třeba ještě navíc v kombinaci s tím, že mají zajištěné financování, investory nebo úvěr). Přijde mi vtipné, že i ve Švýcarsku, ke kterému obvykle vzhlížejí libertariáni (daně tam jsou nižší, než v EU, ale pamatuji tam jednocifernou sazbu DPH v době, kdy v EU byla už minimální sazba 15%) mají tohle ošetřené. Ovšem otázka je, proč by nízkou daň z nemovitosti a příjmů z nájmu mělo kompenzovat vysoké DPH (které je nakonec jen další zdaněním práce a nízkopříjmových skupin, které všechny příjmy spotřebují, nevytváří úspory a nemohou investovat)

    Další věc je, že business se sociálním bydlením zkrátka zvyšuje nájemné. Pokud se přídavek na bydlení odvíjí od tržního nájemného, tak prostě nakonec zvyšuje hladinu tržního nájemného a komplikuje to život těm, kdo na přídavek na bydlení nedosáhnou a musejí si na nájemné vydělávat. Vysoké zdanění práce a nízké zdanění pronájmu je spolehilvý recept na cestu do pekel, každopádně pořád si myslím, že ta regulace musí být opatrná a že zase odradit lidi od toho, aby se do bydlení investovalo, je špatně (ale spíš by to měla být investice "na jistotu", a ne v kategorii spekulace na mnohonásobné zhodnocení, což se podle mě děje dnes...)
    MILKMAN
    MILKMAN --- ---
    QZUZKA: Ono by asi bylo pro začátek dobré si přesně zjistit, jak přesně v té Kanadě ono zdaňování nepoužívaných bytů (Underused Housing Tax - UHT) funguje. Jaké jsou sazby, na jaké byty to platí a na koho ta daň dopadá a na koho nedopadá. Pak by se možná předešlo otázkám, proč "v Kanadě to jde", ale u nás by to "byl komunismus".... Nic ve zlém.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam