popis | Z historie očkování
Koncem 18. století pozoroval britský praktický lékař Edward Jenner (1749-1823), že dojičky krav, které se nakazily tzv. kravskými neštovicemi (cizím slovem vaccinia), byly odolné vůči nákaze pravými neštovicemi, se kterými se později setkaly. Pravé neštovice (variola) byly spojeny s vysokým rizikem úmrtí nakaženého. V roce 1796 Jenner použil materiál od lidí s kravskými neštovicemi a očkoval tak poprvé malého chlapce proti neštovicím pravým - vnesl po porušení povrchu kůže u očkovaného do jeho organismu virus kravských neštovic. Brzy se ukázalo toto očkování jako velmi efektní, chránilo velmi dobře proti variole a rychle se rozšiřovalo v Evropě i v Americe. Teprve skoro o 100 let později, v roce 1885, použil francouzský vědec Louis Pasteur oslabený virus vztekliny jako očkovací látku, která chránila proti přirozené infekci. Očkovaní jedinci se pak ukázali být vůči přirozené infekci (tedy pravým neštovicím nebo vzteklině) imunní - po setkání s infekcí se u nic nemoc neprojevila. Ve 20.století se rozšiřovala paleta očkovacích látek velmi rychle.
Proč je v České republice očkování dětí povinné?
Existují dva důvody, proč je očkování proti několika nejčastějším chorobám v České republice povinné ze zákona:
1) Očkování je nejbezpečnější a nejefektivnější cesta k získání odolnosti proti nemocím. Očkované dítě je mnohem méně náchylné k infekci, pokud se s ní setká. Výhody ochrany proti nemoci mnohonásobně vyváží velmi malá rizika spojená s imunizací.
2) Jestliže je dostatečný počet jedinců dané skupiny obyvatel očkován, řada infekcí se nemůže dále přenášet z jednoho člověka na druhého a nemoc postupně vymizí. Hovoříme pak o tom, že nemoc je celosvětově eradikována - vymýcena. Tímto způsobem zmizely ze světa pravé neštovice, proti kterým se již dlouhá léta tedy neočkuje. Poměrně blízko je už další cíl - eradikace dětské obrny, pokud bude této dosaženo, odpadne i očkování, i tak je už výskyt dětské obrny ve vyspělých zemích nesmírně vzácný. Hovoří se i o možnosti eradikace spalniček, v USA je výskyt např. nesmírně nízký, to platí i pro naši republiku.
|