• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRISKontaktní rodičovství - attachment parenting
    aktuálně: sdilime tipy a triky a rozšiřujeme nástěnku

    téma: bonding - těhotenství, porod, šestinedělí

    rozbalit záhlaví
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    DALEEN: No, já budu boty s kožíškem oddalovat co to půjde, protože se mi nelíbí, jsou straně tuhé...a tak prostě nebarefoot :-) Tak když mrzlo, dávám dceři do celoročních ještě navíc nějaký termoponožky...ale ty vyloženě zimní jedině, až nebude zbytí (až přijde sníh).
    DALEEN
    DALEEN --- ---
    TORUVIEL: A u syna ve školce má většina dětí oteplovačky, zimní bundu a teplé boty s kožíškem :) Jen ten můj chudáček měl celý týden jen mikinu a vestu a celoroční boty :) (bos chodí doma)
    SEBIEN
    SEBIEN --- ---
    TORUVIEL: jj, já vím, že je to spíš takhle, jde to vidět i na dospělých...
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    SEBIEN: Tak jasně, ale určitě ne každý dítě je takový...Přijde mi, že tady zafungovala taková ta setrvačnost, jako když lidi na jaře ještě nějakou dobu nosej zimní hadry, než jim dojde, že teda jako jaro. Před pár dny tu mrzlo, tak lidi nahodili zimní svršky, a teď se prostě nestačili přizpůsobit tomu vedru, co sem teď zas přiletělo.
    SEBIEN
    SEBIEN --- ---
    TORUVIEL: vždycky, když tady tohle čtu, musím se smát - Zorka je venku poměrně často přeoblečená - čepici teď vyžaduje, vybírá si ji sama a bere si zásadně ty nejteplejší, teploměr máme na sever, tak se řídím podle toho, někdy ji navleču víc a když ji chci před barákem svlíct, strašně nechce a vydrží v tom celou dobu a nepřesvědčím ji. A doma si sundává ponožky a kalhoty.
    Ale tuhle jsme šly na hřiště, bylo zrovna chladno, měla jsem pro nachystanou bundu, ale vyžadovala mikinu stejně jako měla Bělka (akorát ta šla do fusaku) - bundu jsem vzala do batohu a vůbec nebyla třeba, nám sice bylo chladno, ale ona si nestěžovala a byla teplá.
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    GLOBALISTA: Jojo, my taky teď běháme ještě naboso. Dneska bylo teda skoro vedro, ale děcka na hřišti v čepicích... My jediní jen v mikině a naboso :-)
    GLOBALISTA
    GLOBALISTA --- ---
    TORUVIEL: Jen pro pobavení. Už pár měsíců synovi (2,5) na hřišti odmítám sundat boty a ponožky s tím, že je zima. Minulý týden jsem si někde na nyxu něco přečetla, tak jsem mu v úterý (to byla ještě zima) ty boty sundala s tím, že uvidíme, já dlouho to vydrží. Vydržel to celou hodinu, co byl na hřišti. Bez následků.
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    NEMESISS: Asi to vnímám jinak, a to proto, že jsem kojila jen pár měsíců. Takže mi přijde, že u nás to mléko je jen to jídlo (bez té složky blízkosti, jako u kojení). Frustrace pak řešíme jinak, zejména tou blízkostí (bez jídla tedy), a snahou, aby si dítě pro sebe pojmenovalo to, co ho trápí, a tím to vytáhlo na povrch a vidělo to. Kdybych dávala dceři třeba UM v případě, že má trápení, tak to mi přijde ekvivalentní tomu, jako bych jí dávala bonbon na trápení... Znám prostě dost lidí, co stres zajídají, co se jídlem odměňují apod. Chápu, že to beru podle sebe, ale nemyslím, že je to až tak neobvyklý v dnešní obézní společnosti.
    K tomu co píšeš, to mi přijde fajn, že dítě bude vědět, že každá jeho frustrace se nejak vyřeší, přání bude splněno. Je ale otázka, po čem to dítě skutečně touží (po té blízkosti, nebo tom jídle?), mojí dceři takhle stačí to pochování, stačí pár vteřin a je zas ok. Dítě zvyklé na kojení se k tomu bude kojit, a bude mít imho zafixované, že při stresu přichází něco sladkého. To je samozřejmě moje domněnka, je to asi taky děsně individuální, jak se s tím které dítě vypořádá, jak dlouho bude takhle stres zapíjet apod. Je na zvážení, zda by nestačila ta jedna složka kojení - ta blízkost.
    NEMESISS: Bydlíte v čr? Tak teď je ještě dobré počasí, stačí vzít ven třeba do ruky ten kus oblečení, co dítě nechce (je-li toho víc, tak do tašky), a obléct mu to pak někde na lavičce. Nebo si vylézt z domu někdy jen tak nalehko a pak zase zalézt. A vzít to jako hru, jako jé hele, my jdem skoro nahatý ven, brrr, tam je ale zima, šup zpátky do tepla a do oblečení :-) Moje dcera tuhle taky nadávala, že se musí furt oblíkat, tak sem jí popisovala, jak je fajn, že máme to oblečení, že kdybychom ho neměli, tak nebudem moct na podzim a v zimě chodit vůbec ven! Nebudem moct chodit do sněhu, sáňkovat, stavěť sněhuláky, na hřiště atd....a ona za chvíli pěla ódy na to, jak se ráda oblíká :D Až jsem koukala, jak změnila postoj. Je fakt, že já nejsem zrovna milec zimy a toho hadrování, bez kterýho se to neobejde, tak jsem to na ni asi trochu přenášela, ale ona má zimu ráda, tak se nechala snadno přesvědčit, že to oblečení je vlastně fajn.
    KOTENCE
    KOTENCE --- ---
    NEMESISS: u nas docela funguje, kdyz si tu nechtenou vec na sebe zacnu rvat ja :-)
    Ale jinak jako se vsim, musim nejdriv uklidnit sebe, ve spechu je to narocny. A beru to tak, ze je to moje potreba, aby dite bylo obleceny, takze davam prostor k blbnuti.
    MEDVED007
    MEDVED007 --- ---
    NEMESISS: nemyslím, že existuje nějaká hranice rok, půl roku, pět let....tu hranici určuje matka...pro mě třeba je ta hranice mnohem níž než v roce, ale jestli je u tebe ve třech letech, tak OK, i to je "správně"
    NEMESISS
    NEMESISS --- ---
    jinak neco trochu konkretnejsiho, nemate nekdo tip, jak zvladnout V KLIDU oblekani batolete do studeneho pocasi? jde to vubec v klidu a kontaktne? nerada pri tom pouzivam proti diteti silu, ale jinak se mi to posledni dobou nedari, coz me nici a vysava. my musime jit ven denne, doma nevydrzime a proste ta situace, kdy rve, jak kdyz by ho na noze brali, zaroven nalepeny na vchodove dvere, uff.. Jako prijde mi fajn napad Naomi vzit ho ven nedoobleceneho, aby pocitil, ze je zima, ale predstava, ze ho za hysterickeho revu posleze dooblekam v sede na chodniku me desi..
    NEMESISS
    NEMESISS --- ---
    Zrovna jsem smazala dlouhej a jakztakz srozumitelnej prispevek, tak se o nej pokusim jeste jednou:)

    Asi se shodnem na tom, ze mimino ma narok na to, abysme mu pomahaly zvladat frustraci prsem. Batole az ne, takze deti od 1 roku jako by uz "nemely narok"? S tou hranici si nevim rady. Muj syn, 14,5 mes., kdyz spadne a neco ho boli, tak chovam a je to tak vzdycky ok, ale v situaci, kdy spadne ve chvili, kdy je evidentne pretazenej, unavenej a ve spolecnosti x neznamejch lidi (a me), tak mu to prso dam, protoze citim, ze ta frustrace je mnohem silnejsi, nez v tom prvnim pripade a prijde mi "jeste malej", tedy, ze "ma narok".
    Ja se taky docela ztotoznuju s tim, co pise KOTENCE, a sice, ze to mame takovy, jaky si to udelame, respektive, ze jde o pristup (stejna situace u nekoho vyvola silnou frustraci a u jinyho cloveka zadnou). A tak proste hodne lidi pristupuje k zivotu tak, ze je plnej frustrace, protoze v tom zijou odjakziva - separace po porodu, zadnej bonding, vyrvavani v postylce, dlouhy cekani na matku, nez prijde z prace na poli atp., a ptam se sama sebe, zda treba deti, u nichz budou hojne a automaticky uspokojovany vsechny jejich potreby (treba kojeni, ktery nam prijde uz nevhodny/zbytecny/z nejakyho duvodu skodlivy, protoze jsme ho v tehle podobe proste nezazili), tak zda tyhle deti treba nemohou pristupovat k zivotu tak, ze budou vysilat do vesmiru prani a nepochybovat o tom, ze budou automaticky splnena, protoze tak to v jejich svete vzdy fungovalo, zda nebudou mit za to, ze frustrace proste neexistuje, respektive, kdyz se kolem nich neco v zivote pak (opet z naseho pohledu) pose.., tak to budou brat jako soucast zivota, aniz by to dalo vzniknout nejakymu jejich osobnimu pocitu frustrace...?
    nevim, zda je tomu rozumet a taky nevylucuji, ze jsem se zblaznila :D
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    Pro ty, kteří si myslí, že úspěšným může jít všechno - právě u nás proběhla řvací scéna kvůli tomu, že jsem odmítla jít dveřma do bytu zároveň první i poslední :D
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    KOTENCE: I lidem, kterým jde všechno hladce, spousta věcí nejde. Jen jsou s tím smíření a soustřeďují se na konání v těch oblastech, které jdou.
    KOTENCE
    KOTENCE --- ---
    NEMESISS: tenhle argument opravdu nesnáším! Myslím, že každej to má takový, jaký si to udělá, tak proč dítě rovnou učit přístupu, že je všechno těžký nebo dokonce nemožný? Jsou lidi, co nepotřebujou problémy a všechno jim jde tak nějak hladce - proč? Protože to tak prostě maj v hlavě, nějaký "nejde" vůbec neznaj.
    V tom překonávání frustrací na mě asi zapůsobila Naomi a ostatní empatický směry výchovy, který doporučujou ty emoce nechat projít, což mi zase moc nejde dohromady s tím uklidňováním prsem/jídlem. Přijde mi, že když dítě pochovám, tak se může uvolnit a tu bolest si prožít, ale když mu dám prso, tak jakoby odvrátím pozornost, ono saje a zapomene, neprožije si to. Možná je to kravina, ale na mě to tak působí. Nechci učit vzorec "je ti nepříjemně? Honem to zaženeme něčím příjemným", chtěla bych, aby dítě vědělo, že i to nepříjemný samo odejde a není potřeba panikařit nebo se tomu nějak bránit.

    Na co já narážím je, že neznám dost slov k popsání těch negativních emocí. Znám strach, zlost, zklamání,... ale nějak mi to přijde málo a taky nerada odhaduju, co vlastně to dítě cítí. Já sama jsem z většiny frustrací vzteklá, takže mám tendenci to promítat i do toho dítěte. Jenže to je můj naučenej vzorec chování, kterej je ještě ke všemu dost blbej a omezující
    MEDVED007
    MEDVED007 --- ---
    TAPINA: já hlavně vidím, že člověk problémy nebo "problémy" prostě potřebuje...když žádné nemá, tak je vlastně nešťastný.....a "vyrábí" si je....vidím to docela často...nemám velké problémy, tak se aspoň pořádně porýpám v malých...viz moje mamka...krátce v důchodu, dřív od sebe nepoznala pampelišku a jetel a dneska je z ní velká zahradnice, protože se potřebuje starat a mít problémy s krtky, suchem, mechem....přitom by si klidně mohla hodit nohy nahoru a nemít tyhle "problémy"
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    NEMESISS: On ale opravdu nikdo nemá v životě všechno jednoduchý, bez ohledu na to, do jakého blahobytu se narodil. Lidská mysl je tak nastavená, přirozený běh věcí je takový, že člověk nemá vše, po čem touží. A když se narodí do doby, kde lidstvo má nepředstavitelné možnosti, tak si začne vymýšelt absurdity, jen aby mohl o něčem říct "to je hrozný, že tohle nejde" (máme nejlepší zdravotnictví za celou lidskou historii, léčíme největší množství nemocí a zachraňujeme nejvíc životů, ale lidi remcají, že to trvalo dlouho, léčba byla nepohodlná a po lécích se motala hlava :D)
    A mimochodem, přesně totéž vidím u svého konkrétního malého lidského jednotlivce - když se mi nechce bojovat s jeho měnícími se přáními a prostě mu někdy sunu všechno, o co si řekne, abych měla klid, tak zjistím, že klid nebude, protože začne buď nabírat na frekvenci, aby to nešlo stihnout, nebo začne vymýšlet nesplnitelná přání, jen aby prostě došel do stavu frustrace, že "tohle nejde". A pak je klid, rovnováha světa je opět nastolena.
    NEMESISS
    NEMESISS --- ---
    MEDVED007: ja taky nereaguju na tvrzeni nikoho odsud, pisu to obecne, je to JEN UVAHA, jak jsem taky napsala v zaveru. ackoli chapu, ze muze vzbuzovat silne emoce, protoze je pomerne odvazna a sverazna..

    Vy jste nikdy od okoli neslyseli nic na zpusob: "...v zivote taky nebude mit vsechno jednoduchy" ?

    Ja naprosto souhlasim s tim, ze dite by se melo (od urciteho veku) ucit zvladat frustraci jinak nez prsem. Jen proste premyslim nad tim, zda nejsem z gerenace, ktera je svym zpusobem (asi kolektivne) traumatizovana a zda tohle trauma nemuzu nevedomky aplikovat na svoje dite urcitejma (dost mozna pro me samozrejmyma) pristupama.
    MEDVED007
    MEDVED007 --- ---
    NEMESISS: a tady byla řeč o tom, že nechám dítě "zvykat na to, že v životě nebude mít všechno jednoduchý" ? myslím, že to táhneš do extrému....o tomhle tu řeč vůbec nebyla...byla řeč o tom, že mu nabídnu jiné formy uklidnění než jídlo....v čem je konkrétně pomazlení resp. schování v náručí horší než kojení ? dítě je u matky, cítí její blízkost a podporu, akorát holt u toho nežužlá její prso.....navíc tady byla řeč o větších dětech, tak to původně vzniklo....ne o plně kojených miminkách, které na to třeba i ještě mají nárok, cíti-li to tak matka

    za sebe, nikdy mi takováhle úvaha hlavou ani nebleskla natož abych jí vědomě praktikovala....cílem toho, že jsem dítě nekojila jako uklidňovák bylo to, že si myslím, že jídlo není obecně jako uklidňovací prostředek vhodné a druhak, že jsem nechtěla mít z dětí chodící mluvící jedince, kteří se při každé bolístce letí k mamce pod triko cucnout....a že jsem takových viděla dost
    NEMESISS
    NEMESISS --- ---
    Ja si od ty doby, co jsem mama, vsimam spousty veci u nas v rodine a napric generacemi ve spolecnosti. Obecne mam za to, ze generace mych(nasich?) prarodicu (narozena kolem 2. svetovy valky) je dost poznamenana tehdejsima okolnostma, ty lidi jsou takovi uzkostnejsi, maji strach, casto problem si neco uzit/radovat se (jasne, ze jsou vyjimky). Pak rodice, ktery zili velkou cast zivota za totality uz to maji jinak, taky u nich ten strach a uzkost je (u tyhle gerenace vnimam takovou zacyklenost - nespokojenost s urcitou zivotni situaci a zaroven neschopnost z ni vystoupit), ale uz ne v takovy mire jak o generaci dal a my jsme jiny a nase deti budou taky. A to uvazovani o napr. kojeni ve smyslu, "aby si na to dite nezvyklo jako na uklidnovak, aby bylo schopny zvladat frustraci jinak, v zivote taky nebude mit vsechno jednoduchy" atd. mi prijde tak trochu jako vylevy frustrovanej, ruznejma vecma traumatizovanejch generaci, ktery automaticky predpokladaj, ze zivot je plny frustrace a nestesti a ze jejich deti to bezpochyby ceka a ze by si teda (stejne jako my?) meli na to zvykat. ...je to jen uvaha...:)
    NEMESISS
    NEMESISS --- ---
    TORUVIEL:
    TORUVIEL:
    naprosty souhlas, moc hezky jsi to vyjadrila
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam