• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYEkonomie - střet ideí
    APOSTRI
    APOSTRI --- ---
    TRAVIX: Čina taky ma pracovni podminky nekde na urovni 19. stoleti, snazit se jim standardne konkurovat by znamenalo se vracet 150 let ve vyvoji nasi spolecnosti, coz je tak nejak nesmyslne a nepripustne. Ono by vlastne uplne stacilo se vratit spatky 30-40 let pred Regana, Tatcherovou a Miltona Friedmana, to se ale zda zatim asi taky nestane, protoze nekterym lidem dela problem priznat ze se celou tu dobu mejlili. A tak pokud se bohati a vladnouci tridy nedokazou poucit z historie tak se da uz jen vestit:

    ...the chickens are coming home to roost...
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    TRAVIX: nj, v dlouhém období se trhy dostnou vždy do rovnováhy, klasická poučka. Ale teď je otázka, jak dlouhý období to bude a co nás mezitim čeká. :-)
    TRAVIX
    TRAVIX --- ---
    Trochu mi to připomíná úvahy "co uděláme, až se všechem průmysl přesune do Číny". Vtip je v tom, že průmysl má vždycky dvě strany - tu, co prodává, a tu, co kupuje. Pokud by se všechne průmysl přesunul do Číny, nebude tu práce, nebudou tu peníze a Čína nám ze své výroby nic neprodá.

    (Důsledkem čehož oslabí naše měna a posílí Čínská, cena práce u nás klesne a v Číně stoupne a výroba se zase přesune zpátky sem.)
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    TEDDYBEDDY: tvar tý křivky přeci vyplývá z toho, co je na ose x a y, že spousta těch pracovních pozic tady jsou spíše "dělnické", ale smetánka z produkce se slízne v zahraničí :-)
    + časem se to přesune dál na východ a my tu nebudeme mít nic (a tak ani pracovní místa)

    FRONEMA: otázka je, jestli vám tohle přijde ekonomicky výhodné pro obě země, protože je to důsledek volnýho trhu a jak volný trh zajistí, abychom my sami měli v průmyslu firmy, který tu budou mít celý koláč ze zisku (jednoduše řečeno i jiný oddělení, než výrobní linky).
    FRONEMA
    FRONEMA --- ---
    HONZAL: alokovani pridany hodnoty? mohl bys tu otazku zkonkretnit?
    TEDDYBEDDY
    TEDDYBEDDY --- ---
    HONZAL: Že pozdravuji p. Zeleného, ať si svůj graf přepočítá na zisk/ životní náklady v poměřovaných destinacích a jeho tzv. škleb se změní ve smutek ( hyperbolu). Resp. co znamená zisk 0,3 baku někde v Asii a 1,2 baku v USA ne v nominální, ale v reálné hodnotě peněz.
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    FRONEMA: no mě by zajímal postoj liberálů k tomu alokování přidaný hodnoty. Názor zastánců soběstačnosti je myslim docela zřejmej.
    APOSTRI
    APOSTRI --- ---
    FRONEMA: Pokud se soustredim na jadro tveho argumentu v druhem odstavci zrim tam dva problemy.

    Prvni polovina je ciste nepravdiva pokud se bavime o demokraticke zemi. V tom pripade legitimni politika neni proti vuli lidi ale naopak.
    Se statem lidma a penezmi je to obdobne.

    Druha cast argumentu by mohla ospravedlnovat obchodovani cehokoliv komukoliv kymkoliv. Je podstatou pravniho statu ze vydava zakony a limituje tak chovani svych obcanu. Obecne kazdy celek podnika nasili na svych castech. Ve vztahu ekonomika a politika jsou jen tri mozna maxima. Bud podridit ekonomiku politice, nebo naopak nebo oboje podridit necemu tretimu (nabozenstvi). Mne vsechno nez to prvni prijde pervezni.
    TEDDYBEDDY
    TEDDYBEDDY --- ---
    HONZAL: " Otázkou je, co se pak stane s „opuštěnou „ ekonomikou, která nemá své vlastní autonomní podniky a má zanedbatelný vnitřní trh?
    Wtf? Pán je asi teoretik samouk. Fatální nepochopení principů globálního trhu imo.
    FRONEMA
    FRONEMA --- ---
    HONZAL: to by meli asi komentovat spis zastanci sobestacnosti... ale obecne tam moc otazek nepoklada
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    tak teď trochu konkrétně a myslim, že hodně k tématu
    Milan Zelený » Co je český průmysl? Co česká ekonomika? A proč nestačí o tom mluvit…
    http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/milan-zeleny.php?itemid=21263

    nějaký komenty?
    FRONEMA
    FRONEMA --- ---
    HONZAL: jo, nerozporuju. cile (tj co je dobre/spatne) si nastavis mimo ekonomii.
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    jo, ten citát je z wiki, ale jinak v každý učebnici ekonomie je to samé ;-)
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    FRONEMA: tak plná zaměstnanost není možná (aspoň podle teorie), vždycky existuje tzv. přirozená nezaměstnanost.

    Zaměstnanost je určitě jednim z podstatných ukazatelů, nejen GNP.

    Makroekonomie je obor ekonomické teorie, který se zabývá zkoumáním ekonomického systému jako celku. Sleduje vztahy mezi agregátními veličinami jako například hrubý domácí produkt, agregátní nabídka, agregátní poptávka, inflace, nezaměstnanost, úroková míra a měnový kurz. Popisuje, jakými mechanismy se tyto veličiny utvářejí, jaké faktory je ovlivňují a jakým způsobem je dosahováno ekonomické rovnováhy.

    teda možná s tim nerozporuješ. Ekonomie jako taková neřiká nic o ničem (dobře/špatně), to souhlasim.
    OJIRIO
    OJIRIO --- ---
    FRONEMA: To zalezi asi na tom jaky je deficit statniho rozpoctu :)
    FRONEMA
    FRONEMA --- ---
    OJIRIO: jo, takze nejenom ze by lidi radeji kupovali levneji o dph, ale ze i stat ma diky tomu min penez.

    mno, to je asi pravda, nicmene mi to nepripada ze by z toho vyplyvalo ze clo je dobre, ale spis ze dph je spatne.
    OJIRIO
    OJIRIO --- ---
    FRONEMA: Ne, tam je vic reseni, klicove jsou prvni vety: "Protectionists believe that allowing foreign goods to enter domestic markets without being subject to tariffs or other forms of taxation, leads to a situation where domestic goods are at a disadvantage, a kind of reverse protectionism. By ruling out revenue tariffs on foreign products, governments must rely solely on domestic taxation to provide its revenue, which falls disproportionately on domestic manufacturing"
    FRONEMA
    FRONEMA --- ---
    OJIRIO: ctu to sptravne ze je nutne dorovnat to, ze stat uvaluje doma na zbozi DPH a tak je vyhodnejsi kupovat ze zahranici?
    to je dost neco jineho nez s tim tenisem, ne?
    OJIRIO
    OJIRIO --- ---
    FRONEMA: No ja jsem chtel protiargument na tuto sekci http://en.wikipedia.org/wiki/Protectionism#Domestic_tax_policies_can_favor_foreign_goods ktery by me presvedcil, ale to jsi zatim nedokazala. Jinak hned nad tim je argument ze teorie komparativnich vyhod je v globalizovane svete neaplikovatelna...
    FRONEMA
    FRONEMA --- ---
    HONZAL: komparativni vyhoda ti resi ze z danych zdroju (cas je taky vniman jako zdroj) maji nakonec vsichni vic nez kdyby nesmenovali. nema ambice rikat co je "spravne".
    ze je tvym cilem plna zamestnanost, je to otazka politicka, ne ekonomicka
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam