OJIRIO: Dovolim si nesouhlasit. Politika volneho trhu je historicky predevsim kolonialni zbran hromadneho niceni. Staci se podivat na Indii v 19. stoleti, neni pochyb ze politika volneho trhu vnucena jim brity byla jedna z hlavnich pricin za upadkem, hladomory a smrti milionu lidi. Mezitim britske imperium vzkveta pod vysoce protekcionistickou trzni politikou.
20. stoleti pak nezanecha pochyb ze politika volneho trhu aplikovana na rozvojovou zemi je jedna z nejtezsich forem neo-kolonialniho utlaku a kradez zdroju s potencialem nechat po sobe spalenou zemi. Casto je donuceni k politice volneho trhu pouzivano i jako trest za to ze si nejake obyvatelstvo dovolilo si demokraticky zvolit socialistickou vladu. V prubehu 80. let se Reganovi a Tatcherove podari aplikovat politiku volneho trhu na vlastni stredni tridu ve prospech tridy vysi. Zaroven se jim podari nemozne, presvedcit cast sveta, ktera jeste s politikou volneho trhu nema intimni zkusenosti ze je tato pro ne dobra, bez ohledu na to ze vysledky teto politiky jsou prinejmensim kontroverzni pokud ne rovnou katastroficke.
Tedy o etice politiky volneho trhu nemuze byt pochyb, bud je to kolonialni zbran a nebo seriozni sebeposkozovani pod vlivem propagandy (priklad nasi drahe republiky a stran jako ODS nebo SSO). Teorie volneho trhu je bud vysledek diletantstvi, pokud nekdo tyto historicke priklady a souvislosti nezna, nebo dobře vyfabrikovana propaganda, pokud je dotyčny zna.