• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  _BENNYEkonomie - střet ideí
  APOSTRI
  APOSTRI --- ---
  JORIM: Seriozne chces rict ze k podepsani smlouvy nemuze nikdo nikoho donutit nebo dotlačit okolnostma?

  Ale jinam maš samozřejmě pravdu protože tu smlouvu o volnem obchodu často naprosto dobrovolně podepíše diktator, ktereho tam ta druha strana pomohla dosadit. Samozřejmě v případě že by se pro tebe nejaka smlouva podepsana napriklad s britanii mohla v nejaky moment stat vyhodnou, tak v ten moment si s ni muzes vytrit zadek, jak dlouhodobe treba zjistujou puvodni obyvatele v Kanadě. ;-)
  APOSTRI
  APOSTRI --- ---
  LEXIK: V dějepise? Na základní škole? Jestli jste se teda už dostaly k tématu že dřív než vznikly státy v dnešním smyslu tak se skupině lidi žijící na určitém území říkalo národ. Nebo pokud vás váš dějepisář učí o velkém stěhování státu, tak je seriozně něco špatně.
  JORIM
  JORIM --- ---
  APOSTRI: Agreement. To jako dohoda. To jako smlouva. To jako že ji podepsali doborovolně a nikdo je k tomu nenutil.
  LEXIK
  LEXIK --- ---
  APOSTRI: národ ? Nic než národ? ... kurňa kde já už tohle slyšel ;-)
  APOSTRI
  APOSTRI --- ---
  FRONEMA: Jeden stat ci narod muze byt jinym statem ci narodem prinucen aby snizil nebo zrusil cla a tariffy, povolil obchod s tim co bylo drive zakazano, dal specialni prava/status/ochranu cizim obchodnikum ci investorum. To jest často podstatou toho co se v libozvučné angličtině nazyvá Free Trade Agreement.
  PAULMUADDIB
  PAULMUADDIB --- ---
  NAKASHI: Cywoe „teoretici odtržení od praxe“ je zrovna v mém případě velmi úsměvné. Navíc je to nefér argument ad hominem. Navíc argumentace fašizmem, takže fail na druhou...
  PAULMUADDIB
  PAULMUADDIB --- ---
  FRONEMA: Ono já moc haterů Svobodných nevidím, jen tady pár exotů. Jenom tady, kde se to zrovna jmenuje ekonomie-střet ideí, což je podle mě místo, kam by takoví ani neměli mít přístup. Protože když někdo je Keynesiánec až Marxista a viní volný trh z toho, že jeho pradědeček se v osmi letech plazil po kolenou v šachtě a tahal vozík z uhlím, tak je to magor. Navíc když používá takové silné výrazivo, jako „fašisti“, „svině“, „morální odpad“.

  Já považuju za fašistu, svini a morální odpad člověka, který je přesvědčen, že lidi jsou hloupí a je třeba jim nařídit shora, co je dobro, že když vidí životní tragédii někoho, tak první věc místo aby pomohl sám je začít křičet „pomožte mu někdo“, že je morální prosazovat, aby věci, které sám neumí a nezvládá (jako dát invalidům peníze) za něj dělali ostatní z donucení a podobně.

  Chápu hysterické a agresivní reakce takových sviní a morálního odpadu na to, když někdo odmítá jejích vizi. Protože zatímco svobodný člověk nepotřebuje, aby jeho vizi fungování společnosti sdíleli všichni a klidně umožní socialistům žít v přebujelém sociálním systému, který si sami vytvoří (bez jeho účasti), socialista zoufale potřebuje, aby mu jeho vizi dobra pomáhali budovat, byť nedobrovolně, všichni ostatní, protože sám (nebo jen s jinými socialisty) by to nedal. A proto prská a mečí, když na něho ti ostatní zvysoka...
  _BENNY
  _BENNY --- ---
  NAKASHI: vrat se zpatky do fair-trade kavarny ;-)
  NAKASHI
  NAKASHI --- ---
  ono vysvetlit nekomu z sso cokoliv je nadlidskej ukol, kdyz je to banda zabednencu a teoretiku presvedcenejch jenom o svoji pravde, ztrata casu (vim z vlastnich zkusenosti za ty roky nejen tady na nyxu)

  timto svoje hodnoceni sso koncim a muzete se zase venovat teoretizovani o tom, jak detskou praci zvednete lidem zivotni uroven a vylecite vsechny neduhy preregulovanyho sveta, vy experti :)
  FRONEMA
  FRONEMA --- ---
  kez by tu fungoval ten stary diskuzni pristup, ze clovek muze kritizovat nazor toho druheho, az kdyz ho umi vysvetlit tim zpusobem, aby s tim ten druhy souhlasil ze tak to mysli. hateru svobodnych by vyrazne ubylo
  NAKASHI
  NAKASHI --- ---
  potrefena husa nejvic kejha
  _BENNY
  _BENNY --- ---
  to je prece jasne ze nelevicaci a necentristi jsou fasisti, jak jinak by to mohlo byt? vsichni jsou hnedi a proti tem je treba bojovat rudymi prostredky :) tak je to totiz spravne, nediletantske, nehloupe, nefanaticke, neomezene, a vubec proste takove prakticke.
  OJIRIO
  OJIRIO --- ---
  NAKASHI: Ok, ale kdyz to beres takto, podle nejhlasitejsich priznivcu na internetovych diskusich, tak podobne nizke mineni musis mit i o vsech ostatnich stranach, vlastne nejen stranach ale vsech skupinach, ke kterym se clovek muze sam volne prihlasit.
  NAKASHI
  NAKASHI --- ---
  OJIRIO: jak z programu, tak z konstantniho vyjadrovani se k tyhle problematice - primo od jejich clenu a sympatizantu. ani tady na nyxu to neni jiny, viz jejich pocetny priznivci a clenove zde. opravdu tristni. v horsim pripade to jsou svine nebo fasisti nebo proste moralni odpad, v lepsim pripade z nich strika jejich diletantismus, hloupost, ideologickej fanatismus, omezenost na binarni videni sveta, proste teoretici odstrizeny od praxe.
  ENDER
  ENDER --- ---
  OJIRIO: ja se spis bojim, ze z duvodu nepochopeni zakladu tu nekteri lide davaji na jednu stranu vah socialismus a na druhou volny trh i kdyz jsou to odlisne veci..

  neni duvod aby v zemi kde funguje volny trh nemohla fungovat socialni politika..
  OJIRIO
  OJIRIO --- ---
  NAKASHI: A ted se priznej, jestli ty (dez)informace mas z jejich volebniho programu a od jejich predstavitelu, nebo z demagogickych clanku psane jejich oponenty. Ano, voli je i anarchokapitalisti a mohli by v programu a projevech lhat, ale osobne znam nejake cleny a lidi na kandidatce, tak vim ze nelzou a jsou rozumni... Stejne i kdyby lhali, tak takovou demontaz s jejich vlivem nemaji sanci prosadit.
  OJIRIO
  OJIRIO --- ---
  APOSTRI: Ja jsem teda, ze lidi umirali kvuli socialismu, slysel mnohem vickrat nez, ze lidi umirali kvuli volnemu trhu.

  Politika volnehu trhu muze byt odprostena aspektu solidarity v tom smyslu v jakem je demokraticka politika odprostena od solidarity - i fasisticka diktatura muze byt nastolena demokraticky (neni to taky socialni darwinismus?). To neznamena ze demokracie a volny trh jsou asocialni a hodny zavrhnuti.
  To proste jsou odlisne (ackoliv provazane) veci. Z toho provazani plyne to, ze socialni, ekologicka atd. politika muze resit to, ze spolecnost neni dostatecne "osvicena" aby si urcite veci dokazala uspokojive resit pomoci volneho trhu, jako napriklad socialni zabezpeceni, niceni zivotniho prostredi, sprava verejnych komunikaci apod. ale to je bezne kombinovano s politikou volneho trhu, a nechapu proc by se to s ni melo vylucovat.
  FRONEMA
  FRONEMA --- ---
  LEXIK: tak to chapu, ale pak to tezko muze byt " kolonialni zbran hromadneho niceni"
  LEXIK
  LEXIK --- ---
  FRONEMA: volný obchod = rušení zákonů a opatření ...
  FRONEMA
  FRONEMA --- ---
  APOSTRI: ja furt nechapu ten vyznam ktery tomu davas, kdyz narizujes politiku volneho obchodu, co konkretne narizujes? muzes dat priklad nejakeho zakonu nebo opatreni?