• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DYDYVýtvarné zpracování kovů a drahých kamenů aneb rytí, odlévání a kovářství
    Pro všechny co ví něco o těchto krasných a starých řemeslech a chtějí se zapojit nebo se jenom pokochat nádherou těchto předmětů.. Nápady, fotky vašich výtvorů, tipy a triky a všechny ostatní zkušenosti vítány. Předem díky za slušné chování .)
    rozbalit záhlaví
    STQ
    STQ --- ---
    AGOG: kov to je a dodany to tam neni, mel jsem ty cepele v ruce a damaskovej vzor na nich nema zadny preruseni, je to jeden kus. jenom uplne spodni cast cepele je dodana zvlast, to zatim nevim proc ale zjistim to :)

    AGOG SFUMATO: povedlo se mi dostat se k vyrobci a je to zlatou pajkou napajeny platkovy zlato v tenky vrstvicce (plech) a tam kde to uplne nesedi tak jeste roztluceny.

    SFUMATO AGOG: ad casova narocnost - mame uplne jiny meritka nez asiati, takze nema moc smysl si nic predstavovat :) lidska prace tu je a vzdycky byla to nejlevnejsi, casu je hodne, jidlo roste samo na stromech, vetsinu casu je teplo, nikdo nikam nespecha. lidi pracujici s kovem jsou (aspon na bali, nevim jak v japonsku) sice jedna z nejvyssich kast, ale stejne je to nesrovnatelny s vladnoucima vrstvama nebo obchodnikama, material je v tedle pripadech daleko drazsi nez prace, tzn neni problem na necem stravit mesic v kuse. krasnej priklad mi na tohle prijdou retezy, to je vec kterou by nikoho na zapade nenapadlo delat rucne, tady se na to nasadi tovarna mistnich, za den udelaj cca metr az metr a pul, dostanou 200-300kc/den a jsou stastny ze maj praci.

    mame imo trochu zbytecne romanticky predstavy o japonskejch mistrech mecirich...sice asi byli mistri, ale furt to byli jenom remeslnici...placeny jako remeslnici.
    AGOG
    AGOG --- ---
    SFUMATO: Hmm je a není :-) Já docela často koukám na japonské originály a říkam si za kolik bych to byl já, nebo vůbec někdo dneska schopný vyrobit. A většinou to vychází dráž. Co se týká té historické ceny to je pro mě většinou záhada jak se určuje :-)
    SFUMATO
    SFUMATO --- ---
    O tom rozhodně žádná. Je jasný, že méně členitý povrch bude touto technikou lépe zpracovatelný. Netvrdim samozřejmě že dříve zobrazený kriss touto technikou zdoben je (nicméně tu možnost nemůžeme zcela vyloučit a náročnost provedení nemusí a v některých případech ani nebyla limitem), ale pokud se na věc podíváme s nadhledem (mluvím stále o tom krissu) je tady otázka náročnosti spojené s cenou vůbec na místě?
    AGOG
    AGOG --- ---
    SFUMATO: Možná mluvíme každý o něčem jiném. Protože každá technika pokud začíná být nesmyslně obtížná přestává mít smysl. Leda by někdo zaplatil astronomickou sumu.
    SFUMATO
    SFUMATO --- ---
    AGOG: v zásadě na zakřivení plochy nezáleží.....
    AGOG
    AGOG --- ---
    SFUMATO: Aha, no já to dělám a jsem si "téměř" jistý, že tohle to není. Samořejmě by to chtělo zvětšeninu. Ve skutečnosti je ta technika spíše vhodná na méně zakřivené, členité plochy. 0,02mm je tak asi minimum co má smysl takto dělat.
    SFUMATO
    SFUMATO --- ---
    AGOG: jj mechanicky v tom je ten for :) záleží, ale na způsobu zhotovení čepele a místa, kde by se plátování mělo provádět. Nakonec i vikingský meče byly vykládaný tepelně nezušlechtitelný (respektive špatně zušlechtitelným/nekalitelným) materiálem
    AGOG
    AGOG --- ---
    SFUMATO: A způsob spojení? Myslíš mechanicky, nebo s pojivem?
    SFUMATO
    SFUMATO --- ---
    AGOG: není to jako klasický plátkový zlacení spíš tenká folie (ta je zhruba setinu silná)
    AGOG
    AGOG --- ---
    SFUMATO: Myslíš lístkovým zlatem?
    SFUMATO
    SFUMATO --- ---
    AGOG: Kov to klidně bejt může (a kldině dodatečně dodanej) a co se zlacení týče to může bejt klidně naplátovaný a s tim byhc takovej problém neviděl...
    AGOG
    AGOG --- ---
    STQ: Dokomce to ani nemusí být kov imho.
    AGOG
    AGOG --- ---
    STQ: Tohle je nějaký zlatý lak.
    Co se týká tvarování, tak to schopní pravděpodobně nejsou. Dokonce to nebude ani součást čepele. Hlava tam bude zasazená. Dutá může být. Kovář to vyduje a rytec doryje a zasadí.
    STQ
    STQ --- ---
    AGOG: jj, tady, rad se necham poucit :)

    priznam se ze je mi nejasny i to, jak jsou schopny z oceli (nekdy damaskovy) uprostred cepele vytvarovat dutou hlavu se zubama a vsema detailama, protoze co jsem videl tak to neodlejvaj ale kovaj



    AGOG
    AGOG --- ---
    Chtěl jsem tim říct, že podobnosti ve zdobení chladných zbraní najdeš všude, od Vikingů, Španělů až po Balijce. Pokud se naučíš některou z používáných metod a aplikoval bys jí tradiční balijské motivy tak to bude v pořádku. Máš nějaké foto takové zbraně?

    Ještě mě napadlo naprašování zlatého prachu do laku.
    Spousta věcí taky není uplně původních, ale jak se obchodovalo s ocelí a zbraněmi tak se tyhle techniky různě šířily.
    AGOG
    AGOG --- ---
    STQ: No, balijci nebalijci. Je jen pár způsobů jak pozlatit ocel nějak "tradičně" Vykládáním- intarzií, natepáním...a to je tak všechno. Pro amalgam bys to musel nejdříve pomědit.
    Četl jsem ještě o pozlacování zbrojí vtíráním popela z látky napuštěné ...eee teď nevím název (plácnu dusičnan zlatitý). Ale žádné zázraky bych od toho nečekal.
    AGOG
    AGOG --- ---
    STQ: Vykládám zlatem :-)
    STQ
    STQ --- ---
    AGOG: ani se nedivim, mas to cim dal tim lepsi :) btw jak ted delas to pozlacovani? zmenilo se to od ty doby co jsme to tu posledne resili? sam se ted na neco takovyho chystam, zaujaly me mistni (balijsky) dekorace cepeli obradnich mecu zlatem, ale tady uz to nikdo tradicni cestou nedela a tam kde se to ted vyrabi se pri tyhle ceste nedostanu, tak premejslim jak to provedu :)
    AGOG
    AGOG --- ---
    Díkes, docela jsem se s tím potrápil, ale dostal jsem na základě toho další moc pěknou zakázku, tentokrát to bude pro změnu vlk :-) Ale ten bude pojatý tradičněji japonsky.
    STQ
    STQ --- ---
    AGOG: todle je megaskvely!
    ZCR
    ZCR --- ---
    AGOG: lišák ovšem!
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam