• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PATISLAVOchrana přírody
    JAGA
    JAGA --- ---
    PATISLAV: Tady je strašně zajímavé to, že nativní Američané (Indiáni), kterým Grand Canyon patří, si chtějí přivydělat peníze... je to v rozporu s obvyklou představou domorodců spjatých se svou krajinou. Samozřejmě chápu, že vlivy bělošské civilizace tady vykonaly své. Ale stejně je to drásající.
    LALINA
    LALINA --- ---
    musím bejt slušná?;-)
    LALINA
    LALINA --- ---
    JAGA: a abych si přihřála polívčičku, tak v mým klubu
    [ LOHAS -Lifestyles of Health and Sustainability - LOHAS ]
    je naopak všechno shrnuto pod jednu střechu a diskutuje se tam o všem, právě kromě ochrany přírody - kde vhodně doplnil díru Patislav tímhle klubem, protože samo o sobě je mohutný a specifický téma.
    Čili jak žít jinak ve všech směrech a myslitelných oblastech, jak jinak i myslet je LOHAS, bojem, záchranou a ochranou se zabývají tady a taky například tady
    [ Obrana občana ]
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    JAGA: při ochraně přírody bychom bezpochyby měli začít u sebe, takže v přiměřené míře můžeme diskutovat i o tom, jak "správně" žít, ale nepřehánět prosím :)
    JAGA
    JAGA --- ---
    SCHWEPZ: Rozkoukávám se tu správně a známe se z permakulturního kurzu? Bude se tahle diskuse týkat i různých snah žít tak, abychom ubližovali přírodě a vyčerpávali přírodní zdroje co nejméně, čili dobrovolné skromnosti (dle Hany Librové), zmíněné permakultury, samozásobitelství, systémů barteru (LETS) a dalších podobných věcí?
    TAMARIX
    TAMARIX --- ---
    SCHWEPZ:
    KEIKIN: Jojo, Cílek je borec. Je to snad jediný člověk, jehož přednášku vydržím pozorně poslouchat ať je jakoliv dlouhá.. :-)

    SCHWEPZ: Tohle je ovšem dost smutný.. Myslím, že by se teď neměli vrtat v zásadních věcech a počkat až jak po volbách. Je logický, že zemědělec bude prosazovat spíš své zájmy a naopak, ale neměl by zneužívat toho, že zájmy druhé skupiny nemá kdo hájit.. Toto rovnou mohli převést pod ministerstvo průmyslu a obchodu a "byl by klid"..
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    TAMARIX: teĎ to čtu. jsem u krajiny vnější. Hezky popisuje rozdíl čechy a Moraváky v návaznosti na geologické podloží.
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    SCHWEPZ: Upřímně doufám, že po volbách bude ministrem někdo jiný.
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    TAMARIX: určitě nebude. cílek je člověk kterého si nesmírně vážím.

    a kdo nerad čte, dejte si:

    Podzemní Čechy
    http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10214730223-podzemni-cechy-ii/

    nebo:
    s geologem Václavem Cílkem, ještě jednou o klimatu...
    http://www.rozhlas.cz/default/default/rnp-player.php?id=1103050&br=&s=


    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Dvojitý ministr Jakub Šebesta se už po několika dnech poté, co po ministerstvu zemědělství převzal i resort životního prostředí, dostal do zásadního sporu mezi lesníky a ochránci přírody.V prvním kole přitom podpořil "své" lesníky, kteří se snaží zablokovat vznik nového Národního parku Křivoklátsko, což je naopak dlouhodobý cíl ministerstva životního prostředí.
    http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=664718
    TAMARIX
    TAMARIX --- ---
    SCHWEPZ: A snad nebudu mimo, když doporučím vůbec všechny knížky od Václava Cílka jako povinnou četbu!!! :-) Začněte Krajinami vnitřními a vnějšími, pak si přečtěte Makom a další..
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Rozhdoně doporučuji všechny práce od doc. Cílka (http://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1clav_C%C3%ADlek.), koho zajímá probelmatika ropy a tzv. peak oil, tak tuto knihu:

    Václav Cílek, Martin Kašík
    Nejistý plamen, Průvodce ropným světem.
    http://www.dokoran.cz/index.php?p=book.php&id=307

    Když byla koncem 19. století v Pensylvánii objevena ropa, nikdo netušil, že začíná ropný věk. Na každého Evropana připadá kolem sedmdesáti ropných otroků, tolik lidí by totiž bylo zapotřebí, aby silou svých paží poháněli všechny stroje, které používáme. Budoucnost této společnosti tak do značné míry závisí na cenách a dostupnosti ropy a energií. Jak ropa vzniká a kolik jí máme? Čeká nás již v letech 2008-2015 ropný zlom, tedy předěl, kdy těžby začínají klesat a nastává souboj o tenčící se zdroje? Tato kniha představuje průvodce ropným světem. Pojednává o vzniku, zásobách a těžbě ropy a hlavně se zabývá otázkou, jak proměna ropného průmyslu ovlivní proměnu světa a zasáhne naše životy
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    PATISLAV: přání otcem myšlenky.

    Jako zcela zásadní problém (spolu s dalajlámou) se mi zdá fakt, že některé části planety jsou "overpopulated". Pokud je člověk v nouzi - což přelidnění megapolí v asii zvlášť způsobuje, jde ochrana přírody, resp. udržitelnost jednání zcela stranou. pak platí právo silnějšího. Objevení ropy v pensylvánii na začátku 20. století se zdálo jako maličkost...však to ze začátku používali jako mazivo do strojů. jenže pak přišel standard oil pana Rockeffelera a vše bylo jinak. Po válce se během dvou tří generací - PŘEDEVŠÍM DÍKY DERIVÁTŮM ROPY - bezprecedentně zvedla populace. na začátku století 2,5 miliardy, na konci 6,5 miliardy. kde se ty duše vzaly? :)

    každopádně - ropa není jen levná energie, místo lidské práce, je to také tzv. green revolution - uplná změna zemědělství a tím možnost nasytit více lidí - hlavně apliakce hnojiv (skoro všechny z ropy). ta aplikace způsobuje destrukci živin (humus) půdy a tedy vzrůstající nutnost větší aplikace hnojiv. Dále to jsou stroje, plasty, lékařství, doprava...vše ropa. Stačí se umět kolem sebe dívat. díky tomu, že pálíme a měníme miliony let slunce-svitu akumulovaného do rostliných těl, uvolňujeme energii, která umožnila lidskému rodu narůst o miliardy běhme pár desítek let. to je uplně nová situace. spotřeba všeho - masa, jídla, ..a produkce odpadu roste exponenciálně. těžko říci, kde to má strop. KAždopdáně současný životní standard je bezprecedentní - nikdy taková spotřeba na jednotlivce nebyla. porevoluční generace se rodí do světa, kde je konzum stále povzbuzován, kola se musí točit, linky jedou dnem i nocí. málokdo se ale ptá - jak je to možné, že je takový neskutečný blahobyt? kde se to bere to levné maso? jak žili tisíce genrací před námi? jak je možné že od první/druhé sv, války ze styl života 6-7 gnerací zcela vymknul stylu života před tím? co to způsobilo? a kde se ta levná energie bere? je jí dostatek pro všechny? ap. aj.
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    PATISLAV: na druhou stranu, ještě nikdy člověk neměl takovou moc přírodu poškoovat a nedělal to v takovém množství...
    PATISLAV
    PATISLAV --- ---
    Já bych to neviděl tak černě. Máte pocit, že někdy v minulosti si bylo tolik lidí vědomo nutnosti přírodu chránit? Spolu se vzrůstající spotřebou masa zase roste počet lidí, kteří maso buď zcela odmítají anebo jedí alespoň maso z biochovů. Já jsem bohužel nezámožný a maso mám rád, takže prozatím kážu vodu a piju víno, ale snažím se o postupnou a pomalou změnu - minimalizuju např. spotřebu ryb chycených v moři, divoké zvěře a kupuju jen bio vejce (u těch je to i o kvalitě - byl jsem dvacet let zvyklý jíst domácí vejce).

    Přiznejte se, kdo si za poslední rok dal tuňáka? :)
    ANNA
    ANNA --- ---
    LALINA: ano, jenže jak toho docílit, že. osvěta je pomalá a apel na šetření není pro ekonomické smýšlení výhodný. jakoby se vždycky musela stát katastrofa, aby lidstvo začalo něco dělat. prostě dokud se ucho neutrhne.

    je blbé, že komfort asi pro většinu lidí znamená bezuzdné plýtvání a konzumaci.
    pak z toho nemá být člověku na blití.
    LALINA
    LALINA --- ---
    to, že lidi blbnou a tupnou , mám za zlé médiím, všeobecnému životnímu stylu, kterej je nám předkládán a nucen jako norma. je to obsáhle a široké, masívní a vede to k demenci lidí. A podle me je to dokonce záměr... Nojo, jsem asi paranoik:-

    jenomže je to časovaná bomba... dvousečná zbran.... stádo blbců lze líp ovládat, ale jen do určité míry... a tu míru podle mě ta mazaná strana nikdy nedodržela...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam