OMNIHASH: Já s tebou (částečně) nesouhlasím. Ve velkých městech (řekněme 30k a výše, těch je v čr 36) to funguje jak píšeš. V těch menších (kterých je 566) to ale funguje jinak. Nevím odkud jsi (z Prahy?), ale v některých městech dokázala dokonce i ODS udělat slušný výsledek a jinde zmizela do propadliště dějin. Příčiny rozdílu? Jiné výsledky práce zastupitelů na komunální úrovni, důvěryhodné a známé lokální osobnosti.
V mém městě ODS zmizela v pekle (naprosto zaslouženě), ale ČSSD si udržela svoje pozice (takže žádný ústup). Zvítězilo sice opoziční hnutí, ale to již bylo předtím 4 roky v opozici a má na kandidátce řadu lokálně známých jmen a kampaň vedlo poctivě na všech frontách. A i když zvítězili, jen si udrželi stejný počet mandátů jako v minulých volbách. Svobodní zde kandidovali poprvé a výsledek tomu odpovídá. Neznámé lidi nikdo volit nebude. Svobodní nejsou protestní stranou a jejich myšlenky nemohou oslovit většinu společnosti. Na komunální úrovní je to však zejména o lidech. Z titulu své práce se velmi často stýkám s komunálními politiky a čím menší město, tím víc se všichni znají a ve volbách vítězí známé a osvědčené tváře nezávisle na tom, z jaké jsou strany. Aby se dalo v budoucnu uspět v komunálních volbách, bude potřeba vést kontinuální "kampaň" již od teď. Místní sdružení se musejí zapojovat do veřejného života, navštěvovat zasedání rady, reagovat na aktuální problémy a hlavně přitáhnout (či si vypěstovat) veřejné známé osobnosti. Další možností by mohly být společné kandidátky s jinými stranami, čehož bych se v komunálu vůbec nebál.
U nás v podstatě pravice ze zastupitelstva úplně vypadla - TOP09, ODS, SSO nezískali ani jeden mandát. Je to ale i tragicky nízkou volební účastí 27%. Na rozdíl od vládní úrovně mě ale absence pravice u moci v našem městě moc netrápí.