• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PAULMUADDIBStrana svobodných občanů 1.56% v parlamentních volbách.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WANTON: Poplatky jsou poplatky. Vzdy mas volbu ukon nepozadovat a pak zcela logicky nebudes muset nic platit ;-) Technicky vzato poplatek je vlastne platba za nejakou sluzbu, kterou odebiras...

    Taky se smir s tim, ze tu tobe vice vyhovojici definici pravnich teoretiku neni jedinym vykladem :) Sam jses nachytal - neprimo mluvis o polovine teoretiku. V pravu proste neexistuje jediny "ten univerzalne spravny" vyklad. A to ani u obecnych teorii, v praxi ani nad konkretnimi zakony. Ale to bys vedel, kdybys tu svou pravnicinu uspesne dotahnul na advokata ;) Vnimani ducha zakona pri vykladu prava je mnohem dulezitejsi nez slovickareni a striktni vyklad litery. Odkazu te treba na prof. Cepla :-)

    Nejak jsi taktne preskocil to povinne ruceni (pojisteni odpovednosti z provozu vozidla)... to je taky dan, nebo poplatek... kdyz tuto povinnost platit jej uklada zakon? :-) Napadaji me i dalsi ze zakona povinna pojisteni (kde prijemce pojistky neni stat) - ale o nich jses jiste coby studovany pravnik informovan... :D Teda pokud jsi ve skole nespal... :-)

    Nevedel jsem, ze sis k pravnicine a ekonomice pribral i demografii a sociologii... a pak ze jses uzce specializovan ;-) Tvrdit, ze prubezny duchodovy system je za nizkou porodnosti je velmi odvazne, jen jsis to ponekud vycucal z prstu... odkazu te rovnou jeste na statistiku, je to sice nuda - ale spoustu udaju ziskas spise tam, nez v teoretickych ucebnicich. Sam jsi spravne poznamenal, ze prubezny duchodovy system je tu od roku 1948 a rozhodne neni mozne tvrdit, ze by od toho roku porodnost klesala a ze nebyt toho systemu, bylo by tomu jinak...
    WANTON
    WANTON --- ---
    Petr Mach: Karel Havlíček Borovský - liberální ekonom - Svobodní Písek | Svobodní Písek
    http://pisek.svobodni.cz/clanky/petr-mach-karel-havlicek-borovsky-liberalni-ekonom

    Havlíček učinil také jedinečný výpočet skutečného daňového zatížení jednotlivce. Spočítal, že běžný dělník platí, vezmeme-li v úvahu i spotřební daně, které na něj dopadají, 12% hodnoty čistého příjmu. Kdyby Havlíček prováděl svůj výpočet dnes, zjistil by, že dělník, který přinese domů čistou výplatu 10 tisíc korun, odvede na dani z přidané hodnoty a spotřebních daních v průměru 2 tisíce; aby měl čistý příjem 10 tisíc, musí mít hrubou mzdu 12 570, z níž je mu strženo 1570 korun na sociální a zdravotní pojištění a 1000 korun na daň z příjmu, a zaměstnavatel za něj odvede dalších 4400 korun na sociální a zdravotní pojištění. Stát tak z práce dělníka, který přináší domů 10 tisíc čistého, dostane 8971 korun, tj. 90% čisté mzdy, resp. 55% celkové hodnoty dělníkovy práce. Kdeže jsme od Havlíčkových 12%!
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK: Poplatek je také forma zdanění. Navíc jsem ti dal názor těch, co tam tu bezprostřednost nemusí u definice mít. Většina tam tu bezprostřednost mít musí. Proboha, načti si to.

    Poplatky nejsou dobrovolné, např ty nejběžnější soudní nebo správní poplatky jsou povinné.

    Nemáš pravdu, sirotčí důchod ze sociálního platí všichni. Podobně podpora v těhotenství v nemocenském pojištění platí všichni.

    Takže definici daně máme, definice daně cca poloviny právních teoretiků platí i na sociální pojištění. Seztimsmiř.

    "Duchodovy system treba predpoklada, ze tu bude vic lidi v produktivnim veku nez tech, co maji na duchod - a to je jediny skutecny problem dnesniho systemu, ze se to zvrhava (kdy na vine je predevsim demograficky vyvoj)." Nízká porodnost je DŮSLEDKEM průběžného důchodového systému. Nepotřebuješ děti, aby jsi na stáří mohl žít důstojný život. Přitom děti byli jedinou formou zajištění na stáří tisíce let, jen u nás posledních 60 let již nejsou.

    Hádání, vášnivá diskuse, nazvi si to jak chceš, tahle diskuse neaspiruje svou úrovní na korektní a slušnou diskusi, na to musí být dva. Dokud nepřijmeš skutečnost, že v právu na mne nestačíš a v ekonomii (velmi pravděpodobně) nestačíš, a nezačneš mít pokoru a soudnost, tak to skončí posíláním do prdele.

    Nemohu za to, že ti tu musím vysvětlovat základy práva. :( Btw. kdybych měl reagovat na každou tvoji právnickou nepřesnost nebo nesmysl, tak moje příspěvky budou A4.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WANTON: vyborne, takze z dane mame uz poplatek :) Ale to jsi opet spatne cetl definici poplatku, protoze u nej je zakladanim aspektem jeho dobrovolnost. Treba i povinne ruceni je coby povinne pojisteni take dane zakonem - take budes tvrdit, ze to je dan z vlastnictvi auta? :-)
    Jisteze rizika tu jsou a jen hlupak je nevnima a tvrdi, ze nejsou... Pojistny system - jak zdravotni, tak i socialni rozhodne nepredpoklada, ze kazdeho ucastnika bude nutne nakladne lecit, stejne tak socialni zabezpeceni resi jen vybranou skupinu lidi a nepredpoklada se plneni u vsech. Stejne jako u klasickeho pojisteni - vyse pojistky se odviji od sumy predpokladaneho objemu plneni na druhe strane. Jen tady to ma pod palcem stat a ne soukrome firmy. Duchodovy system treba predpoklada, ze tu bude vic lidi v produktivnim veku nez tech, co maji na duchod - a to je jediny skutecny problem dnesniho systemu, ze se to zvrhava (kdy na vine je predevsim demograficky vyvoj).
    Muzes polemizovat, ale ten pojistny system - byt vynuceny statem - zmirnuje dopady nekterych zivotnich situaci na konkretniho cloveka. Ano, pojisteni je statem vynucene (stejne jako povinne ruceni), ale to neni podminka dostacujici pro tvrzeni, ze jde o dan (nebo "nove" poplatek...).

    WANTON: a to ze jses vystudovany pravnik znamena co presne? Ze mas patent na rozum a co napises o pravu je jedina pravda? :-) Ale jdi ty brepto... je bezna praxe, ze ani sami pravnici mezi sebou se pri vykladu prava sami mezi sebou neshodnou. To ze mas papir ze skoly z tebe jeste odbornika take nedela. Odbornik umi na konkretne polozeny dotaz poskytnout konkretni odpoved, coz ty neumis ;-)

    Ale aspon vime, proc sem lezes - mas potrebu se hadat. Klidne pokracuj, ale za chvili se tu budes muset zacit hadat sam se sebou... :-)
    WANTON
    WANTON --- ---
    WANTON: A zase, smířlivě ti napíšu, že když zákonodárce nazve kupní smlouvu smlouvou pojistnou, tak holt budeme převádět vlastnická práva smlouvou, která se bude jmenovat pojistná. Pořád to ale bude obsahem koupě, nikoliv pojištění.
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK: Tady jsi vystihl chybu, kterou děláš v diskusi: "mas potrebu poucovat druhe".

    Budeš se hádat s odborníkem na jaderné elektrárny o tom, jaký má být chlazení na prvním okruhu? Nebudeš.

    Ale v právu a ekonomii se každý hádá i s vystudovanými ekonomy a právníky.

    Všiml jsi si, jak se u Pirátů nehádám o wi-fi technologii apod.? A jak tam vklidu přiznám, že tomu vůbec nerozumím? Tomu se říká soudnost a pokora.

    Jsem vystudovaný právník, ekonomii mám načtenou. Tady v těch dvou se budu hádat úplně vklidu. Budu se i mýlit, ale hádat se budu.

    Takže nesnažím se někoho poučovat, tuhle výtku mají zejména lidé, které sere, že nemají tak načteno/vystudováno a melou nesmysly o základech v těchto oborech. Takže se jim ty základy MUSÍ vysvětlit, když se diskutuje o odborné věci. Také to někteří nazvou arogancí. S tím se moc nadělat nedá.

    Mají všichni neprávníci a neekonomové soudnost a pokoru, když se hádají o odborných právnických nebo ekonomických tématech? Bohužel IMHO ne.
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK: Bakeš, M., Karfíková, M., Kotáb, P., Marková, H. a kol. Finanční právo. 6. upravené vydání. Praha : C. H. Beck, 2012, str. 88 a násl. I kdyby tam ta bezprostřednost nebyla, jakože na tom není shoda (což ti přiznávám, že máš pravdu), tak se jedná o poplatek (a tedy stále ne o pojistné, když nejde o pojistnou smlouvu dle NOZu): "Nenávratnost či neekvivalentnost není však zásadním atributem všech příjmových typů, používá se jí především k rozlišení daní a poplatků (viz dále)." Blíže k povaze některých poplatků: Kohajda, M. Daňový charakter některých poplatků. In: Pocta Milanu Bakešovi k 70. narozeninám. Praha : Leges, 2009, s. 165–168.

    Hádáš se zbytečně. Sociální pojištění nemá podstatné znaky pojištění (pojistné riziko apod.) a proto pojištěním není.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WANTON: cela rada (tez uznavanych) definic u toho tveho ad 5 neobsahuje slovicko bezprostredni - cimz se vyznam samozrejme posouva do jine roviny. Ale chapu, ze to se tobe do kramu moc nehodi ;-) Tak si tu mel ty svoje nesmysly dal...
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK: Není jediný správný, je obecně přijímaný právníky a ekonomy. Rád si zadiskutuju na téma definice daně. Zvlášť u cla a různých poplatků to může být zajímavé.

    Už jsem si u tebe zvykl, že ti musím vysvětlovat základy práva, ekonomie apod. Co jsi vlastně vystudoval, ať vím, kde nemusím vysvětlovat základy? (Nebo vědět, kdy mlčet, když základy budu vědět já a ty budeš mít v tomto oboru načteno. :))

    Jediný, kdo tu srovnává podle názvu jsi ty, takže souhlasím. (Já naopak pořád obracím tvoji pozornost na obsah.)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WANTON: no hlavne ze tvuj vyklad je spravny :-) Pan Bohac ale neni jedinym zdrojem definic, zvlast kdyz od pani Pekove cerpa nepresne... a jak tomu rikaji v USA je irelevantni, americky zakon bude jiste v mnoha aspektech co do vecneho obsahu dlisny. Jen skutecny mamlas srovnava podle nazvu ;-) Ale muzes vypracovat skutecne detailni analyzu srovnavajici oba zakony, kdyz se tak nudis a mas potrebu poucovat druhe.
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK:
    WANTON: Např. v USA se sociálnímu pojištění říká „Social Security Payroll Tax,“ což je mnohem výstižnější název než „sociální pojištění“ u nás.
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK:
    WANTON: Takže pouze u toho zdravtoního pojištění se dá diskutovat, zda je to více daň nebo více pojištění. Sociální a nemocenské pojištění je daň.
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK: Máš to špatně. "[B]ez nároku na plnění" si vykládáš laicky.

    Teorie práva:

    V současné době lze na základě výše uvedených definic daní dovodit následující hlavní znaky daní. Daně jsou
    1) peněžitá plnění (hradit daň nepeněžní formou není možné),
    2) zákonné (daně lze ukládat pouze na základě zákona),
    2) nedobrovolné (je uložena povinnost hradit daně),
    3) nenávratné (daně se daňovým subjektům nevracejí),
    4) neúčelové (úhrada daně není určena na konkrétní účel),
    5) neekvivalentní (absentuje bezprostřední protiplnění ze strany
    veřejné moci),
    6) ukládané státem nebo jinými veřejnoprávními korporacemi,
    7) příjmem veřejných rozpočtů.

    Než si to zase vyložíš špatně (zejména body 3 a 5), podívej se na jednotlivé body v jakékoliv učebnici práva.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WANTON: ano, mel by sis ty sam precist o tom, jak je dan definovana... :-) Totiz jako jednostranna povinnost platit bez naroku na plneni... zakon 155/1995 ti sice uklada povinnost platit, na druhe strane ale rika, co dostanes, kdyz platis... tedy mas ono plneni ze strany statu. Ergo kladivko definice dane naplnena neni. Je videt, jak moc mas "nacteno"... :-)
    WANTON
    WANTON --- ---
    BONGI: Wikipedií na mě. ::ANO

    Najdi mi zemi, kde naše superhrubá není u nich hrubá mzda.

    Jestli ji společnost, kde jsi byl zaměstnán, vlastnil a já se tě svým příspěvkem dotknul, tak se omlouvám. Musím si prostě zvyknout, že někdo platí daně rád a dobrovolně.
    BONGI
    BONGI --- ---
    WANTON: Mimochodem, ze jsi teoreticky pitomec, bylo jasne uz ze zacatku, ze jsi brouk Pytlik a mluvis do veci, kterym nerozumis je jasne az ted. Me ekonomika podniku zivi a dobre, ty si aspon prober zakladni pojmy na Wikipedii. http://cs.wikipedia.org/wiki/Mzda Jinak jsem ovsem rad, ze dokazes radit i mezinarodnim koncernum, urcite to oceni.
    BONGI
    BONGI --- ---
    unbook ...
    WANTON
    WANTON --- ---
    BONGI: Ty jsi neskutečný - např. u smlouvy o výkonu funkce statutárního orgánu se dá do "odměny", tj. mzdy, napsat např. 50k čistého. Kolik je to hrubého a pak superhrubého už si každý může spočítat sám. To, co je v pracovní smlouvě, je rovněž úplně jedno, takže jestli je v platebním výměru uvedeno čistého, hrubého, superhrubého, je to stále platné stanovení mzdy, přičemž náklady zaměstnavatele jsou stále stejné. Odměny, pohyblivá složka mzdy apod. se daní stejně jako superhrubá mzda. Kromě např. cesťáků, které nejsou součástí mzdy. Proto jen idiot, který vlastní společnost a je u ní rovněž zaměstnán, si mzdu vyplácí klasicky a odvádí z ní přes 45 procent na přímých daních. Z každý stovky dá státu cca 45 korun. Idiot.

    Napiš mi jednu zemi, kde naše superhrubá není u nich rovnou hrubá mzda.

    Zbytek je prokázání tvé naprosté natvrdlosti. Pokud máš pravdu se zestátněním důchodů, okradením důchodců apod., tak ten samý princip platí mutatis mutandis. Tj. i u zrušené nemocenské. Stejné jednání, stejné následky.

    Odkud si myslíš, že stát dnes bere prachy na tvůj důchod a důchody dnešních důchodců? Neplatí ho jen tak náhodou dnešní pracující? Nebo si myslíš, že to, co jsi odvedl na sociálním pojištění ze superhrubé mzdy stát někde ukládal a teď tam někam šahá a platí ti z toho důchod?

    Dnes platí důchody důchodcům pracující zaměstnanci, za mého systému by platili důchody důchodcům pracující zaměstnanci. Dnes stát důchodcům stanoví důchod, za mého systému by si výši důchodu dohodli rodiče s dětmi, když by se nedohodli, stanovil by jim ho stát podle mezd dětí jako dnes stanovuje alimenty.

    Kdo ti platil 230k hrubého měsíčně s takovou natvrdlostí?

    DANYSEK: Najdi si definici daně v teorii a pak ji aplikuj na sociální, zdravotní a nemocenské "pojištění". Zajímá tě obsah, nikoliv název. I když nazveš kupní smlouvu darovací, neudělá to z daru koupi!

    Vlastním v Plzni polikliniku (7 doktorů), 250 včelstev různě po republice a rozjiždím v Jihlavě bezpečnostní agenturu. Přesto jsem nezaměstnaný. :))) Poliklinika měla minulý rok zisk 25k, předtím byla dva roky ztrátová. U včelstev se mi nedaří, mám velmi nízké výnosy medu, většinou kolem 10kg a méně a to už několik let. Bezpečnostní agentura bude taky asi šul nul, velmi pravděpodobně. Podnikat se musí UMĚT.

    DANYSEK:
    BONGI: Tak jste si ho navzájem vyhonili, poplácali jste se po zádech a teď začneme myslet, pánové, co vy na to?
    BONGI
    BONGI --- ---
    DANYSEK: Asi tak. :D Navic ten jeho system je stale prubezny system, kdy mlada generace plati starou a nikoli setri na sve stari a musi doufat, ze dalsi generace bude dost velka, aby totez mohla delat pro ni. Jen to prenesl za statu na rodinu, zrusil prechodne obdobi a cele znacne zkomplikoval.

    Teoreticky naivni pokus jedince vyplodit neco, co dava zabrat skupinam odborniku uz leta. Jenze oni se zabyvaji realnym systemem. :D
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WANTON: ano, nicmene zakon 155/1995 Sb. jasne rika, ze duchodove pojisteni je... (povinne) pojisteni, nikoliv dan... i kdyz to tak ty z nejakeho pomateni smyslu vnimas :-) Nebo jinak, kde v zakone 155/1995 se pise o dani? :-) Kdyz uz poucujes o tom, co se kde jak pise. Kdyz uz jsi tak zbehly v pravu, tak jiste vis, ze zakony u nas vykladaji soudy, nikoliv anarchokapitalisticti diskuteri na internetu ;-)
    BONGI: to nema cenu - ten pravni teoretik asi nikdy nikoho nezamestnaval...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam