DANCHEZ: První, katalogizace historických dokumentů není nákladná, protože ji dělá minimum lidí. Drahé je tyhle lidi vyškolit v mnoha odvětvích (tisk, písmo, jazyky, historie, kultura etc.). Obor se otvírá jednou za čas, projde jím jen pár lidí a 5 leté studium je jen základní příprava. Tyhle lidi se stávají skutečnými odborníky až ve 40-50. Podmínka v ČR je, že budou vždycky chudí a že svoji práci milují.
Za druhé, úmorná práce to není. Asi by se uživili kdekoliv jinde, ale tohle jim přijde důležitější.
Za třetí, nevědecké je dost zavádějící. Písemné artefakty jsou kultura a mj. zdroj pro vědu, pro umění i pro vznik další kultury.
Za čtvrté posouváš to do filozofie. Ale když chceš odpověď v této rovině. Lidské poznání je vždy o neznámém a člověk je neustále staven před nové otázky a nová rozhodnutí. Lidské poznání nebylo nikdy o potřebě většiny, ale většina z lidského poznání žila.
Za páté - hlavním úkolem knihoven, archivů a muzeí je uchovat kulturní artefakty pro další generace, neboť z nich mohou znovu čerpat. Z toho pohledu je spravedlivé, aby na všichni výdělečné činní přispívali na paměťové instituce. Jsou artefakty, které docení až nová generace nebo nová doba. Je to investice, z které čerpá celá společnost, ač je ta souvislost mezi poznáním a artefaktem nezřetelná.