• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PAULMUADDIBStrana svobodných občanů 1.56% v parlamentních volbách.
    SAMOUT
    SAMOUT --- ---
    PLANDAK: Jasně, z Mikulova do Rakouska, ta nejmíň důležitá dálnice ze všech... Ach jo, další důkaz toho, že EU financuje zejména píčoviny.
    PLANDAK
    PLANDAK --- ---
    Poslanci Dopravního výboru Evropského parlamentu ve středu diskutovali o projektech, které Evropská komise navrhla k financování z fondu Connecting Europe Facility (CEF). Česká republika tak na dopravní stavby získá celkem 589 milionů eur, což je o více než dvojnásobnou částku, kterou ČR získala v předchozím období. Jde o výrazné zlepšení, na které je třeba navázat ve třetí výzvě, aby ČR vyčerpala 100% z kohezní části fondu CEF.

    ...

    Z prostředků CEF se bude financovat především modernizace železničních koridorů, např. tratě Plzeň-Domažlice a Brno-Přerov. Peníze půjdou i na dálnice D52 na rakouské hranice u Mikulova a na D11 z Trutnova do Polska.


    Pavel Telička
    http://www.telicka.eu/novinka/cz/1058/cr-ziska-pres-pul-miliardy-eur-na-dopravni-projekty/#novinky
    NE7RA
    NE7RA --- ---
    DANYSEK: chtit zpet model soudnictvi ze stredoveku je jako vymyslet hranaty kolo :)) ale hlavne ze by to bylo SOUKROME - at si pod tim WANTON predstavuje cokoliv :) sice nejsem tak nastudovany, jako on ( mít načteno historii a právo, jak to dnešní pozitivistické (krajně levicové), tak přirozenoprávní, tak to historické středověké... ) ale mam pocit, ze urednici krale nebyli zas tak uplne soukrome subjekty :]
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WANTON: za stredoveku byly i jine veci - treba robota, nevolnictvi. Ano, takze ta silnice soukroma sice byla, ale to myto ti vybiral nejaky... clovek, co rozhodne svobodny nebyl, omezena byla mj. i svoboda pohybu. Je fajn, jak se ohanis stredovekem - ale ty vidis jen panstvo - vybranou sortu lidi, co videt chces a tou argumentujes. Rozhodne nejde tvrdit, ze clovek vybirajici myto byl na te stredoveke silnici za svou praci nalezite odmenen - a pokud ho prace nebavila, nemohl se svobodne sebrat a jit nekam jinam.
    Soudnictvi ve stredoveku bylo, ehm... dost primitivni :) Nejvyssim soudcem byl zpravidla sam panovnik = zadna delba moci, tak jak ji zname dnes. Nevim, jak by se ti libilo, kdyby tve spory rozhodoval nas dnesni "hradni pan"... :D

    Me by jen zajimalo, kolik kilometru silnic jsi sam postavil, do kolika kilometru silnic jsi svuj kapital primo vlozil. Moznosti se urcite najit daji ;-) Problem je, ze tam musis hodne investovat a navratnost investice se pocita na desitky let. Coz neni nic pro mnohe neo-podnikatele, kteri ocekavaji navratnost investic max. v jednotkach let a do cehokoliv dlouhodobejsiho se vubec nepusti.

    Tahle debata tu uz ostatne davno byla. Ty jses typicky priklad cloveka, ktery se ohani svobodnym prostredim bez regulaci a omezeni, soukromymi silnicemi atd. - ale jen do chvile, nez by se ti majitele sousednich pozemku rozhodli postavit pod okny dalnici a rozhodl se zpenezit svuj pozemek jinym zpusobem, nez ten ktery by tobe zajistil klidne bydleni... ;-) Pak jdou veskere svobody a prava druhych volne volne nakladat se svym majetkem stranou. Vsadim se, ze bys byl prvni, co by podepisoval petici "dalnici za nasi obci nechceme" - a dozadoval se jeji prelozky co mozna nejdal.
    PLANDAK
    PLANDAK --- ---
    MUADDIB: ok ukoncime to, slusnou konverzaci s tebou jsem vedl nevim kde jsi prisel na to ze je to naopak. Z meho pohledu mas predstavu jak bz se ti to libilo, ale nejaky vecny ci realny reseni jak to uskutecnit nemas. Tento system se ti nemusi libit a nemusis s nim souhlasit, ale musis pocitat s tim ze stejny pocet namitek budou mit i ostatni na tebou navrhovany system.
    NE7RA
    NE7RA --- ---
    WANTON: placas dobry nesmysly :D
    MUADDIB
    MUADDIB --- ---
    PLANDAK: hele kámo, tvoje bludo o tom co bych zavedl je těžká projekce... s tím já asi nic neudělám a asi se mi ani nechce :)

    Silnější pes mrdá i teď, nebo snad ne? Koneckonců, příjde Ti stát jako něco jiného než "velká "legální" mafie"?

    1. demokracie tu není (spíše oligarchie)
    2. vlastně je tu forma nevolnictví (ve které mají poddaní iluzi svobody)
    3. já nic zavádět nechci, jen mně sere že mně okolí nutí být součástí současného řádu.

    Tím bych to asi uzavřel, protože neustále reagovat na rozvádění toho co jsem neřekl ve smyslu toho co "bych udělal/zavedl" formou věštecké koule... mně nebaví... nicméně, pokud bys měl zájem o skutečnou, racionální a hlavně slušnou konverzaci... tak dej vědět ;)
    ADAMIRA
    ADAMIRA --- ---
    to tady chybelo, nejakej imigrantskej cobol co sem prijel nejspis krast praci slusnejm cechum, vysvetluje "kavarnu"

    muzete ho nekdo prosimvas zbavit trapeni, nez si ho da nejakej politicky korektni kavarnik do ignoru?

    odpad :)
    PLANDAK
    PLANDAK --- ---
    MUADDIB: Takze bys zavedl "uskupeni" kde by hlidali jiz zmineni securitaci na ktery by kazdej z vysoka kaslal(nebo mas predstavu ze by meli vyzbroj ala Blackwater???) Soukrome soudy u kterych by nestrannost zajistoval kdo? Protoze tvoje srovnani s mafii se mi naopak zda naprosto presne. Fungovalo by to na principu "silnejsi pes mrda" a kdo se mi nelibi nebo nedela to co chci dostane kulku protoze ja mam zbrane a valku o nadvladu jsem vyhral. Jinak receno chces misto demokracie zavest otroctvi ci nevolnictvi :-D
    NJAL
    NJAL --- ---
    WANTON: Noo, zase za takovy blbce lidi nemej... Jeste dost si jich v roce 1989 pamatovalo dobu pred 1948...
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK: Za ty tři odstavce se sluší ti odpovědět, i když upřímně není moc na co.

    Mýtné je příklad odvětví, které za středověku fungovalo (v některých zemích Evropy byly soukromé i silnice) v pohodě soukromě, pak tuto službu zestátnil stát a nyní se zase občas objevuje soukromě. Byl to příklad.

    Soudnictví za středověku rovněž fungovalo soukromě a to v nejedné zemi Evropy. Jak by soukromé soudnictví fungovalo dnes však vyžaduje představivost a mít načteno historii a právo, jak to dnešní pozitivistické (krajně levicové), tak přirozenoprávní, tak to historické středověké...

    Takže tvoje poslední věta má správný obsah, jen má špatného adresáta.

    Je to dost neuvěřitelné, že si lidé v roce 1989 neuměli představit, že by pekárny apod. byly soukromé, že jo? Dokáži pochopit, že s pekárnami je to více šokující než s tím soudnictvím, když u nás nebyla soukromá pekárna jen 40 let. ;)

    Takže jsem tolerantní, když si lidé jako ty nedokáží představit soukromé soudnictví a právo, když u nás v Evropě nebylo cca 200 let, co se týče práva, a cca 700 let, co se týče soudnictví... Přeci jen o trochu více let více než pekárny. A právě proto když měli lidé problém v roce 1989 se soukromými pekárnami, tak nemohu doufat, že by představu soukromých soudů přijali lépe.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WANTON: nam vyrostly hned po revoluci na malem dvacetitisicovem meste soukrome pekarny dve (vedle tradicnich zdroju). A rodice me do nich posilali.

    Ale ano, ty zjevne cinis rozdil mezi vyberem myta vykonavanym clovekem posazenym do nejake kukane a nejakym technickym prostredkem, ktery na zaklade stejne objektivnich udaju (nekudy projedes) dosahne tehoz vysledku.

    Tebou zminovane soudnictvi uz tak exaktni neni. To neni o nejake nule nebo jednicce (auto neprojelo ci projelo), ale o komplexnim posouzeni aspektu. Ergo prestan chlastat, hulit, whatever a zapoj tu vec na krku - ktera skutecne neni jen zaklopkou branici zatekani deste do krku... :)
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK: Klasický protiargument. Ani dvě jablka nejsou vždy stejná a vždy se dá argumentovat, že srovnáváš jablka s hruškami, i když jsou to obě jablka...

    Tvoji rodiče byli také mezi těmi, co si v roce 1989 nedokázali představit, že by pekárny apod. byly soukromé?
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WANTON: srovnavas nesrovnatelene.
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK: Samozřejmě, jako je šumafuk, zda je soudce podnikatel nebo zaměstnanec státu.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WANTON: jak rikam - je to sumafuk, jestli tam sedi clovek fyzicky, nebo jej zastoupi nejaka technika. Na principu to nic nemeni.
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK: A je šumafuk, kdo je příjemcem inkasované částky. To mýtné je jen příklad, jak to fungovalo za středověku a jak to funguje nyní, i když třeba v Itálii jsou někdy na dálnicích výběrčí mýta stále lidé.

    A u toho soudnictví v obchodních věcech za středověku se nic neplatilo, byla to čestná funkce být "soudce", odměna byla prestiž. Obdobně jako funkce v administrativě byla před 20. století často pouze čestná, bez finanční odměny.
    WANTON
    WANTON --- ---
    SADY: Z tvého pohledu se to tak může jevit. Např. u nás v roce 1989 si lidé nedokázali představit, že by pekárny apod. essential služby byly soukromé. Je toho spousta, co si lidé nedokáží představit. A je to holt osud průměrných, že si nedokáží představit, jak by mohli fungovat složitější věci jinak, než jak fungují nyní. Proč vymýšlet parní stroj, když máme už staletí koně...
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WANTON: jestli stoji na moste clovek, nebo jestli jeho (manualni) praci zastoupi nejaky technicky prostredek (napr. ten satelit) je v konecnem dusledku sumafuk. Ani v tom stredoveku onen vyberci myta nebyl zpravidla konecnym prijemcem inkasovane castky.
    SADY
    SADY --- ---
    WANTON: promin, ale argument s vybiranim mytneho, kdyz jsme se bavili o fungovani soukromeho prava je trosku... mimo
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam