• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ARGANNAHObezita
    rozbalit záhlaví
    ELIZHANNAH
    ELIZHANNAH --- ---
    MAR_TINA: zrovna u nás ve školce dávají dětem čaj zcela neslazený. Ale možná jsou tam jiné zrady, nevím.

    TAPINA: jo, domácí buchty jsou v pohodě, vím, co do nich dávám. G-f sirup není totéž co glukóza a fruktóza. Když je to v ovoci, nemám s tím sebemenší problém, ale tohle je levnější náhrada cukru s horšími zdravotními důsledky konzumace než má cukr... Zde je jedna starší zajímavá diskuse http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/novep_tree.asp?all=yes&id=16159475&typ=0
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    MAR_TINA: ono teda u velké části kupovaných zpracovaných potravin by člověk potřeboval minimálně příručku mladého chemika, aby zjistil, co je vlastně ve složení... což mně osobně vadí víc. Ne že bych kvůli tomu vyšilovala, ale kde to jde, dávám přednost tomu, když děti jedí věci, jejich ingredience jsem schopná vystopovat k věcem, které lze v přírodě vidět nebo jejichž výrobní postup dokážu jednoduše popsat. Takže třeba radši než sirup s konzervanty bych byla, kdyby dětem dávali klidně i slazený ovocný čaj (a pití výhradně čisté vody cpou do rodičů horem dolem dětští zubaři).
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    ELIZHANNAH: jednak to jde v pohodě vybrat při nákupu (taky se tomu vyhýbám) a taky můžeš šťávy a bábovku udělat doma. A ze dvou sklenic nekontrolovaného sirupu ve školce se vůbec nic nestane.
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    ELIZHANNAH: Pak je řešení právě napéct ty domácí buchty. Stejně ale moc nechápu, proč zrovna glukóza a fruktóza je teď momentálně špatně, když to jsou právě cukry, které se vyskytujou v přírodích zdrojích.
    ELIZHANNAH
    ELIZHANNAH --- ---
    MAR_TINA: což o to, cukr by tolik nevadil. Jenomže on je už v minimu potravin, ve většině je nahrazen glukozo-fruktozovým sirupem, a to tedy svým dětem dávat nechci.
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    Plus si myslím, že onen strašák dětské obezity není ani tak z cukru, jako spíš z tuku a z celkových mizerných stravovacích návyků celé rodiny. Nevyskytuje se zpravidla chudák malý tlouštík v rodině štíhlých lidí, kteří nepřistoupili na pití vody bez sirupu.
    (onehdá jsem viděla v rodinném hracím centru holčičku asi desetiletou, která už měla ty vyčvachtané nohy do X, které se musí ve stoje kolenama opřít o sebe. Té mi bylo líto. Ale její maminka seděla vedle u stolu a zabírala celou jeho boční hranu, místo aby řádila s dítkem na prolézačkách, které jsou dimenzované do 80 kg. Té mi bylo líto taky :D
    BRUNA
    BRUNA --- ---
    MAR_TINA: velmi zajimave, diky!

    MADIETTA: taky tak. Vylouceni aspon jedne (nejlepe mnoha) potravin z jidelnicku se zda nezbytnou soucasti zivota moderni rodiny :-) Pripadam si vzdycky tak neuvedomela, kdyz jime vsechno.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    MADIETTA: to si nepřipadej. Děti potřebují spoustu energie a to z rychlejších zdrojů (nemají dost glykogenu v játrech a svalech na uvolnění, jelikož mají malé tělo - ve zkratce).
    Navíc nejde jenom o nevyužití kapacity k růstu a síle (síle je důležitá, i když jsou v módě hipsteři), energie a živiny chybí i mozku a tak se nevyvine plné možné spektrum inteligence.

    Ta vlastně i pýcha matek na to, že jejich holčička je vychrtlá, ta je patologická.
    MADIETTA
    MADIETTA --- ---
    MAR_TINA: Jo, je to čím dál rozšířenější. Kdykoli dávám dítěti gumového medvídka, nalévám šťávu nebo přidávám marmeládu do jogurtu, připadám si jako matka-vyvrhel.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    MAR_TINA: a on vlastně není celý. Zbytek zde



    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    já si to odložím tady, myslím, že sem takový článek vlastně patří.
    Strava válečných zajatců? Nechte dětem maso a mléko | Zdraví | Lidovky.cz
    http://relax.lidovky.cz/...nechte-detem-maso-a-mleko-fsn-/zdravi.aspx?c=A150912_103835_ln-zdravi_sij

    A trendu, kdy matky kontrolují stravu batolat a hystericky se bojí cukru (bílé jogurty, čistá voda, nikdy sladkost, žádé pečené domácí "buchty", šílení ze šťávy nebo sladké svačiny ve školce) jsem si už všimla.
    ARGANNAH
    ARGANNAH --- ---
    AIJA: Sex mi do kolonky "veškeré potěšení krom jídla" rozhodně spadá taky.
    AIJA
    AIJA --- ---
    ARGANNAH:
    A co zanedbaný sex?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    ARGANNAH: Nějak takhle to vnímám. Člověk potřebuje mít v životě jistou míru pohody. Pokud faktorů nepohody je příliš mnoho, někde to začne skřípat. A jedno jestli v malém - Jdu-li na výlet, potřebuju mít pití, svačinu a být vyčůraná* a pak zvládnu nepřízeň počasí anebo dlouhou trasu - anebo velkém - Mám-li obrovské množství práce a k tomu vařím nemocné matce, těžko si zvládnu odříkat nákup drobností pro potěšení a těžko se donutím vstávat brzo a běhat po ránu.

    U obézních lidí bych jako cestu viděla stabilizovat nehubnoucí kvalitní jídelníček plný oblíbených jídel včetně sladkosti občas apod. a nějaký ten příjemný pohyb v rozumné míře - chápaný jako odměna a relax. Jakmile nastane období askeze, dá se držet na téhle normě. V období pohody a síly se z toho dají ubrat sladkosti, zmenšit večeře, přidat víc pohybu a hubnout. A kdykoli to změnit. Jen je potřeba umět žít automaticky a spokojeně s tou normální hladinou, která je ve skutečnosti docela velké množství kvalitního jídla.

    *u mě je chtění čůrat obrovský nepohodový faktor :D
    ARGANNAH
    ARGANNAH --- ---
    MADIETTA: tak jistě. ale myslím, že ten rozměr odpírání veškerého potěšení krom jídla a vlastně těžké životní askeze, to tu imho ještě v plné výši nezaznělo.
    MADIETTA
    MADIETTA --- ---
    ARGANNAH: tak že jídlo je pro obézního závislost, zdroj nouzové energie a psychická berlička, to se tu snad probíralo už mockrát.
    ARGANNAH
    ARGANNAH --- ---
    Úvaha z poslední doby: těžká a morbidní obezita může být výsledkem dramatického potlačování tělesných potěšení (a někdy i potěšení obecně), které se pak zredukují na jídlo, které vyloučit nelze, a vybuchují v podobě hédonických přejídacích záchvatů, jež představují revoltu proti askezi plné práce, udržování komplikovaných vztahů, domácích prací, starání se o děti, nedostatku osobního prostoru, času pro sebe apod. Jídlo zároveň prakticky funguje jako sedativum/antidepresivum a energetický zdroj, díky jehož zneužívání se daná osoba může nadále přetahovat a vyčerpávat a setrvávat v kritické a poškozující životní situaci, kterou vnímá jako bezvýchodnou.

    V takové situaci klasická časopisová "dieta" (omezení příjmu potravy až k hranici únosnosti plus navýšení tělesné aktivity o cvičení) ve skutečnosti nemůže být než dlouhodobě kontraproduktivní (byť třeba krátkodobě účinná), protože ve skutečnosti zvyšuje celkový stres kladený na hubnoucího, který na něj v dané chvíli neumí reagovat jinak, než přejedením (tím horšího, čím déle ho odkládá). A to místo celkového zklidnění, odpočinku a radosti ze života, který ten člověk ve skutečnosti potřebuje.

    Asi to není nic nového pod sluncem a probírali jsme to tu v klubu mockrát, ale poslední dobou se mi ten problém nasvěcuje právě z téhle strany (odpírání potěšení, přetížení povinnostmi). Budu ráda za vaše komentáře a výhrady.
    AIJA
    AIJA --- ---
    MAR_TINA:
    Tak mně to naštěstí funguje.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    AIJA: čaje a cokoli z převařené vody je pro mě ještě horší, k tomu musím pít další vodu.
    AIJA
    AIJA --- ---
    Já dělat někde u kasy nebo řidiče nebo nějaké jiné povolání bez dostupnosti WC, tak vůbec netuším jak bych si vydělala na tu vodu co vypiju:-) A to ani nemluvím o chlebu...:-)
    AIJA
    AIJA --- ---
    MAR_TINA:
    Taky čistou vodou žízeň obvykle nezaženu. Ochucuju citronem nebo mátou. Nebo studeným bylinným čajem...
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    GENTIANA: To ne. U nás je čas oběda někdy v jedenáct a někdy ve čtyři. Ale každý den ten čas přijde.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam