• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ARGANNAHObezita
    TAPINA
    TAPINA --- ---
    GRANTORINO: Všechna ta jídla, která stačí zalívat horkou vodou, jsou mimořádně hnusná a když je ochutíš, tak jsou hnusná s příchutí. Dobrá chuť v jídle vzniká vařením ingrediencí dohromady.
    ZVEMI
    ZVEMI --- ---
    ACKO: Beru odsud https://www.wcrf.org/cancer-trends/colorectal-cancer-statistics/ a eyeballing odsud https://gco.iarc.fr/today/data/factsheets/cancers/10_8_9-Colorectum-fact-sheet.pdf. ČR v top 10 není, Slovensko ano. Zajímavé, že v tom prvním linku je celkově a pro muže v top 10 Japonsko jediná neevropská země.

    Žaludek tady https://www.wcrf.org/cancer-trends/stomach-cancer-statistics/.

    Je to za rok 2020, takže může být zkresleno diagnostikou během covidu (i mimo covid jsou ale samozřejmě regionální rozdíly). Prostě pro představu. Jak říká MARINNE štíhlost =/= zdraví.
    ACKO
    ACKO --- ---
    ZVEMI: no pozor, v rakovině tlustýho střeva jsme premianti my
    BERUSKA_CA
    BERUSKA_CA --- ---
    Se skoro bojim napsat, ze ted bydlim na hotelu, kde mi daji snidani a tim to konci. Zivit se po letistich je jako chodit do hospod. A to se nebavime o velmi promenlive pracovni dobe (zitra vstavam ve tri rano).
    Poradi mi Grantorino at sebou vsude taham trakar se zeminou a v nem mam vysazenou zeleninu? :)
    ZVEMI
    ZVEMI --- ---
    GRANTORINO: Říkáš, že nechápeš socioekonomické důvody. Dáváme ti vcelku jasně představitelné příklady a ty si z toho vybereš troubu. OK.
    Pokud je člověk hodně namotivovaný, zvládne toho spoustu, ale dlouhodobě v rámci běžného denního provozu je prostě kolikrát jednodušší konzumovat i jiné než doma ze základních surovin připravené jídlo. Ostatně Chris, kterým to začalo, rozebírá třeba rozdíl bílé pečivo (v českém prostředí rohlík) vs. kváskový celozrnný chleba.

    Žiju v Japonsku. Jsme v auditku Obezita a Japonsku má jednu z nejnižších mír obezity na světě, za to je ale velmi, velmi vysoko na žebříčku incidence rakoviny žaludku nebo rakoviny tlustého střeva, což je s výživou spojeno taky.
    MARINNE
    MARINNE --- ---
    ACKO: ja tieto reči počúvam zásadne od pražákov pre ktorých venkov znamená chalupu kde maju 3 cvičné záhony a chodia tam kosiť trávu a myslia si že takto to vyzerá na dedine. Ale prácu majú v Prahe, príjem majú pražský a lekárov majú v Prahe.


    GRANTORINO: na ryži, cestovinách a bramborách neni špatné nič okrem toho, že ak ješ len toto a stále dokola tak to neni vôbec vyvážený jedálniček. To že takto sa stravujú krajiny rozvojového sveta kde ľudia nemajú problém s nadváhou len ukazuje, že si tu zase pletieme štíhlosť a zdravie. To nie je to isté.
    Jasne, cviciť nemusíš vo fitku, ani si nemusíš platiť rehabilitácie, alebo mixovať domáci hummus. Snažila som sa ti tu na konkrétnych príkladoch ukázať, že pre niektorých ľudí robiť to čo robím ja denne a bežne znamená prekonávať na každom kroku dodatočné prekážky a náklady: finančné aj časové. Preto je to oveľa ťažšie. Keď sa k tomu priráta horšia práca (hlavne čo sa týka dopadov na zdravie), časovo viac náročná a to že doma ich napr čaká jeden nie úplne samostatný senior tak ja skôr čudujem ako to zvládajú.
    GRANTORINO
    GRANTORINO --- ---
    Absence fitka nebo multisportky není fakt základní předpoklad k tomu mít obezitu :O.
    GRANTORINO
    GRANTORINO --- ---
    MARINNE: cože? To zvládnou i moje děti tahle jídla a trvají tak 10-15 minut. Hummus se hodí do mixéru, takže wtf?
    Promiň, ale to prostě zní, že neumíte vařit nebo si nakoupit potraviny.
    Co je špatného na rýži, bramborach a těstovinách?
    Pokud má někdo problém uvařit si za 10-15 minut jídlo, tak to už asi neporadím.
    Zajímavé je, že se takto stravuje většina světa, jí fazole, čočku, rýži, těstoviny a obézní nejsou. Možná by se k tomu měli vrátit.
    Já jsem taky tři roky bydlela na vesnici. A kupodivu mě to nedonutilo vařit nezdravě.
    Zelí, brambory, mrkev, sezónní zelenina, kuřecí maso, jahody, ovoce, to všechno je i na periferii a vesnicích normálně dostupné.
    Asi to není příjemné slyšet, ale tak se musí vrátit k základní stravě. Rozhodně to nejsou socioekonomické důvody, proč nejíst zdravě, ale souhlasím, že to lidi zřejmě neumí.
    ACKO
    ACKO --- ---
    MARINNE: dyť všichni píšou, že bydlet v Praze je fuj a venkov je ráj...tak co toto :-)
    MARINNE
    MARINNE --- ---
    GRANTORINO: už vidím niekoho po 12hod smene a potom ako strávil hodinu prilepený o sedačku v autobuse/vlaku ako sa postaví k hrncu a mieša tam curry alebo drtí hummus. Nechcem ti kaziť predstavy, ale ani moji stredostavovský rodičia obaja na full time pracujúci toto nedávajú, proste na to neni energia. Navyše ten argument zdravím začína hrozne blednúť keď robíš roky na smeny vrátane nočných a nadčasov. To tiež nie je zdravé, ale nikoho to nezaujíma, rovnako ako nikoho nezaujíma odkiaľ tvoje telo má zobrať energiu na fungovanie keď máš totálne rozhasený spánkový cyklus. Alebo že či je zdravé pracovať v zdravotníctve v takých podmienkach aké tam sú. Alebo čo ich čaká keď prídu domov (sendvičová generácia).

    V Prahe si zájdem do alberta, kúpim zeleninu, uvarím obed, večer si odskočím cvičiť do fitka na multisportku. Všetko mám po ruke a na fyzio alebo dentálnu hygienu použijem benefity od zamestnávateľa. U našich sa na nákup musí do okresného mesta do supermarketu lebo lokálne obchody predávajú alkohol, chipsy, sladkosti a veľmi trvanlivé (rozumej spracované) veci, mäso a zeleninu kúpiš ale len od 7–15, nie každý deň v týždni. Diabetoložka skončila, 3000 ľudí v okrese nemá doktora. K ortopédovi sa chodí 60km autom. Zubná pohotovosť v tomto kraji neni, môžeš ísť súkromníkovi ale tam sa ťažko platí. Teraz tam otvorili 1 fitko kde to vyzerá že nechodia len náckovia, ale multisportku tam nikto nemá, platíš si všetko sama. Práce tam je dosť: vo fabrike za pásom. Veľa žien v strednom veku sa stará o svojich rodičov, ktorí majú problémy a samé majú už chronické zdravotné problémy. A všade sa chodí autom.

    Toto je ten socioekonomický podklad pre obezitu: práca ktorú robíš, jej dopady na tvoje zdravie, reálna mzda (a čo si za ňu môžeš dovoliť), neplatená práca doma, dostupnosť zdravotnej starostlivosti, tovarov a služieb atd atd. A to sa ešte nebavíme o skutočne chudobnom regióne a ľudoch čo si varia len ryžu, cestoviny a zemiaky lebo im zostane na deň 60kč.
    GRANTORINO
    GRANTORINO --- ---
    ZVEMI: btw jestli sis vsimla, píšu i o jídle která stačí zalít horkou vodou. Taky nemám čas stát furt u plotny.
    GRANTORINO
    GRANTORINO --- ---
    ZVEMI: trouba není podmínkou zdravého vaření. Já ji používám dost málo defacto. Navíc ekvivalent trouby je remoska. Mikrovlnku ani nemám.
    Jak říkám existují pomalé hrnce, multifunkční hrnec nebo třeba elektricky gril. A v které zemi prosim žiješ?
    To není ani situace většiny českých domácností.
    ZVEMI
    ZVEMI --- ---
    GRANTORINO: Jak říká Martina. Je fajn, že tobě to jde, ale ne všichni jsou ve stejné situaci.

    Já třeba žiju v zemi, kde jeden vařič a 5cm prostoru na přípravu je zcela běžná kuchyně v bytech pro jednoho/mladý pár, protože s vařením se prostě nepočítá. Kolikrát lidi nemají ani ledničku, nebo v ní skladují soft drinky/alkohol a pár omáček. Neznám nikoho místního, kdo má doma samostatnou troubu, max luxusní mikrovlnku s funkcí trouby. K tomu připočítej dlouhou pracovní dobu, dlouhé dojíždění a 24/7 dostupnost jak místních fastfoodů tak předpřipraveného jídla v supermarketech nebo večerkách a je to. Stejně tak ovoce a zelenina (kromě x variací na trávu a houby) jsou tu dost drahé, takže když jdu do obchodu večer, můžu si koupit zlevněnou komplet večeři v krabičče za cenu jednoho jabka. Vepřové je v přepočtu na gram levnější jak tvaroh, luštěniny se mimo sóji téměř nevedou.

    Jasně, je to jeden příklad, ale každý jsme prostě v jiné situaci a jíst zdravě je mnohem těžší v případě, kdy máš málo času(energie)/prostoru/vybavení/dostupnosti.
    GRANTORINO
    GRANTORINO --- ---
    Ale v jednom musím dát za pravdu, naše hospody nevaří zdravě a já nerozumím tomu, proč u nás není součástí jídla skoro žádná zelenina, pokud si nedáš salát.
    Vrátila jsem se z výletu v Istanbulu a součástí každého jídla byla třetina nebo půlka talíře zelenina... Luxusní snídaně a ceny byly stejné nebo nižší než u nás. Porce teda taky o něco menší, ale hlad jsme neměli...
    GRANTORINO
    GRANTORINO --- ---
    MAR_TINA: to asi ale nikdo netvrdí, ne? Junk food je Junk food, ať si ho uvaříš doma nebo dáš v restauraci nebo že zmrazeneho polotovaru. ..
    GRANTORINO
    GRANTORINO --- ---
    GRANTORINO: čočková polévka z červené čočky. Easy, levný, vydatný, bílkoviny to má a zasytí a je to zdravé.
    GRANTORINO
    GRANTORINO --- ---
    MAR_TINA: ale jo, já tomu rozumím, ale mnoho receptů nevyžaduje víc než zalít horkou vodou. Já to říkám, protože jsem "líná matka" a vaření často musím dělat co nejrychlejší a zároveň levně a zdravě.

    Jinak můj typ je multifunkční hrnec do zásuvky, v tom teda uvaříš cokoliv luxusně, vyplatí se. Někam ho postaviš a ingredience prostě prihazujes do jednoho hrnce.
    Dá se v tom smažit, vařit, napařovat, dokonce i péct. A potřebujes jen zásuvku a místo, kde bude stát.
    GRANTORINO
    GRANTORINO --- ---
    GRANTORINO: do kuskusu před zalití m koření (paprika, curry, olivový olej) a můžeš tam dát třeba nakrájené olivy, ty jsou skoro furt v akci, nebo tuňáka, i když ten teď hodně zdražil. My kupujeme takovou občas kilovou kapsu, se vyplatí. Pak máme tuňakovou pomazánku z tuňáka a tvarohu. Hummus můžeš udělat v mixéru z cizrny v plechovce, tahini, česnek, oliváč.
    Jo a teda je fakt, že já jsem si zvykla jist knackebrot, což je o dost zdravější no, i děti to jedí. Chleba kupujeme výjimečně.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    GRANTORINO: já tím říkám, že chápu, že pro dost lidí je vaření z úplného základu komplikovanější, než si myslíme.
    A že to dobře vidím teď, když podmínky nemám.
    GRANTORINO
    GRANTORINO --- ---
    MAR_TINA: tak když nemáš dočasně kuchyň, tak to je poměrně nouzová záležitost, ne? Co je dočasně?

    Tak třeba pohanka se dá normálně zalít vroucí vodou a napařit, kuskus napaříš, rýžové nudle vermicelli stačí zalít horkou vodou a dvě minuty počkat, miso polévka, taky skvělý způsob je blanšírování zeleniny, spaříš například pórek horkou vodou nakrájený na jemno. To vůbec nepotřebuje vařit a navíc je to zdravé. To miso třeba děláme skoro furt, i děti to milujou...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam