FIONOR: no to tedy nevím, nakolik je to „stejná logika“ :))
Mimochodem...ta daň za vzduch by byla docela výhodná. Jen si to vem – lidi by si konečně uvědomili, že vzduch je služba jako jakákoli jiná a že není přece zadarmo. Protože by za něj platili, více by si uvědomovali jeho hodnotu a tím by tlačili na průmysl, aby ovzduší méně znečišťoval. Zároveň je to přeci logický krok ve chvíli, kdy firmy musí vynakládat nemalé prostředky na optimalizaci technologií tak, aby vzduch tolik nezněčišťovali. Je přeci logické, že tenhle výdaj budou chtít zpět. Proto tato daň bude přerozdělena všem, kteří optimalizují své technologie „čistším směrem“. Jelikož dostanou více peněz, budou moci ještě více zkvalitnit svoji výrobu (nezapomeňme, ža občané platící si za čistý vzduch, vědomi si jeho hodnoty, budou se jej tvrději dožadovat) a tím dosáhneme kvalitnějšího vzduchu. Ukázali jsme si tak, že daň za vzduch bude mít pozitivní přínost pro kvalitu vzcuhu, stejně ale jako pro uvědomění si hodnoty vzduchu občanů. A na otázky „co že je to za nesmysl, platit daň za vzduch?!“ budeme odpovídat ve smyslu, že přeci nemůže být pro nikoho takový problém ušetřit 500 Kč měsíčně na tak potřebnou věc, jakou je vzduch. A pokud by přeci jen byl, je zde přeci institut půjčky s odloženou splatností! :)
Ale zpět do reálné roviny – uvádíš příklad z Velké Británie, kde končíš závěrem, že to „sice udělá z některých VŠ hodně drahou záležitost, ale v dlouhodobém horizontu to má potenciál vytvořit síť elitních škol s bohatou vědeckou činností (teď mám na mysli spíše technicky zaměřené školy), které produkují špičové odborníky schopné držet krok se světovými trendy.“ Doufám, že při této úvaze bereš v potaz příklady právě z Velké Británie, kde se objevují velké problémy se změnou charakteru vysokých škol, ze kterých se stává prostý mlejnek na peníze (viz
http://www.blisty.cz/2010/6/10/art53008.html).
A k tvé poznámce na okraj – zní to hezky, ale je to mimo realitu. Ano, existují jistě rodiny, které jsou ochotny si vzát půjčku na nákup „novější“ televize. Ale je taky dost rodin, kde je fakt problém nějak vyžít. A argument o tom, že vystudovaný člověk si „může za svoji práci říct o mnohem víc peněz“...uh, kde to žiješ, prosímtě? :) Většina je rád, že „má práci“ a „říkat si o mnohem více peněz“ je těžce nereálné. Viz opět příklad naší rodiny (a znovu podotýkám, že jistě nejsme sociálně nejslabší) – když přijedu domů, v lednici je půlka věcí „ve slevě“ (prošlých nebo téměř prošlých). Tímto způsobem matka šetří, aby nám občas mohla dát „na cestu”. A to je prosím vysokoškolsky vystudovaná a jak jsem již uváděl, má dvě zaměstnání (odpovídající jejímu vzdělání, tedy podle tvých teorií asi jezdíme mercedesem). Popravdě řečeno to bych se asi raději z lásky k vlastní matce vykašlal.
Pokud bys byl ochoten se svěřit, jak to máte finančně ve vaší rodině, že pro vás není problém každý měsíc dát pryč 1000 Kč...docela by mě to zajímalo.