• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREATDRAKEŠkolné na VŠ - diskuze o existenci a dopadech možných i historických u nás a ve světě
    Vzhledem k tomu, že fenomén školného na vysokých školách na naši společnost udeřil zcela naplno, rozbíhá se debata na toto téma napříč mnoha kluby i na nyxu. Považuji za dobrý nápad tomuto dát své místo pro centralizaci zdrojů, odkazů a debat. Jak nad aktuálním návrhem tak nad systémy v okolních státech.



    Pokud máte již hotový názor: "školné na vysokých školách je dobro/zlo/kretenismus/božské/zásadní/nezajímavé" - pak je to pro vás asi dobře, ale z hlediska diskuze nezajímavé. Vystříhejte se tedy prosím prostého shromažďování argumentů na podporu již předem připraveného názoru, to opravdu není cílem, protože negativních i pozitivních věcí se dá, s trochou snahy, nalézt mnoho.

    Stejně tak, je kontraproduktivní argumentovat "já zažil to a to a proto to vnímám negativně" - tomu se asi nelze moc vyhnout, ale uvědomte si prosím, že školné je něco, co se dotkne obrovského množství lidí ve velmi různých životních situacích a vaše zkušenost patrně vůbec není obecně aplikovatelná.

    Prosím všechny diskutující, aby si přečetli obsah tohoto odkazu, včetně pdf souborů na konci stránky: http://www.msmt.cz/pro-novinare/financni-pomoc-studentum-navrhy-jsou-na-stole

    Německá wiki o školném s krátkým popiskem pro mnoho států a v celku užitečnými odkazy
    http://de.wikipedia.org/wiki/Studiengeb%C3%BChr

    Dále jsou vítány studie z jiných států, kde již školné na vysokých školách zavedli, školné dlouho mají či jej zvažovali.
    Zde je souhrn z roku 2007 o školném v některých evropských státech. Pokud seženete novější, sem s tím prosím.
    http://www.euroskop.cz/607/sekce/skolne-v-eu/

    Listina základních práv a svobod (Článek 33, bod 2):
    Občané mají právo na bezplatné vzdělání v základních a středních školách, podle schopností občana a možností společnosti též na vysokých školách.

    [SERVER ERROR]
    rozbalit záhlaví
    TALVI
    TALVI --- ---
    BINARY_PARANOIC: Řekl bych, že by bylo záhodno oddělit od sebe financování výzkumné a pedagogické činnosti vysokých škol. Výstupem výzkumné činnosti je právě ten pokrok, o kterém mluvíš a který využívají i ti, kteří na VŠ nestudovali. Ten financuje "společnost", protože "společnost" z něj má přínos (nebo ho financuje soukromý subjekt a nechá si za jeho využívání "společností" zaplatit). Výstupem pedagogické činnosti jsou lidé, kteří:
    a) z jednoho pohledu jsou "nositelé vzdělanosti", mohou například pracovat v tom výzkumu, jejich práce je společensky prospěšná (a jsou za ni placeni, promiň, ale tak to prostě je, odměnou i za společensky prospěšnou práci je na finanční úrovní plat, stejně jako za každou jinou práci)
    b) z druhého pohledu získali studiem na VŠ nějaký osobní prospěch

    ad a) školné neeliminuje státní podporu studia, rozpočet pro pedagogickou činnost VŠ ze zdrojů ČR byl, pokud vím, v roce 2007, nějakých 20 mld. Kč a studentů kolem 400 tisíc, tedy náklady na jednoho studenta vychází asi 50 tisíc na rok (navrhované školné pokrývá 20 tisíc ročně, tedy stát stále platí většinu "obecně prospěšného" studia)
    ad b) tady přichází do hry školné a říká "Vystudoval jsi, baví Tě práce/máš za ní vyšší plat než kdybys nevystudoval, ale nebylo to zadarmo, takže bychom byli rádi, kdybys nám z toho něco vrátil, protože stát tu přeci není od toho, aby Ti platil požitky, které ostatním neplatí..."

    A co se týče prospěšnosti "vzdělanosti" pro společnost... To asi dost záleží na tom, co si pod tím pojmem představíš. Jestli je to procento vysokoškoláků ve společnosti, tak si nemyslím, že by byla pro společnost až tak důležitá - mít 100% vysokoškolsky vzdělané populace je sice "chvályhodné" (můžeme si říkat, jací jsme my Češi kabrňáci), když ale stejně bude víc jak polovina nevyhnutelně pracovat v úplně jiném oboru, tak je to prakticky k ničemu. A pokud tím myslíš úroveň "chytrosti" populace, ochoty se zajímat o svět kolem, číst filozofická díla a obdivovat vysoké umění... tak to sice má pro společnost (viděno očima sociálního inženýra) hluboký význam, ale nijak to nesouvisí s vysokým školstvím, nebo způsobem jeho financování.
    Myslím, že pro "společnost" má hluboký význam nikoliv abstraktní pojem "vzdělanost", ale konkrétní lidé, kteří jsou ochotni a schopni ve svém oboru "statečně kráčet, kam lidská noha nevkročila". To skutečně nemá nic společného s "MD-D", ale s osobní motivací těch jedinců. A školné je nemá od jejich cílů odrazovat, má však reflektovat to, že někdo jiný jim zaplatil možnost svoje cíle uskutečnit (protože, řekněme si to upřímně, ani dnešní vysoké školství NENÍ zdarma - platí ho každý jednotlivý daňový poplatník).
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    TALVI: dělníci v jeho firmě samozřejmě tento výdobytek využívají. Tím, že jejich nadřízeným je vdzělaný (pravděpodobně) člověk, který svým (vzdělaným) vedením zefektivňuje jejich práci (a využívá poznatků vzdělanosti, ke kterým lidstvo až do dneška došlo). Stejně tak využívají např. výdobytků vizuální komunikace – ono i „blbé“ písmo na SPZce, konstruované se specifickým ohledem na snadnou čitelnost i ve zhoršených podmínkách viditelnosti, musel někdo navrhnout a vložit do něj veškeré znalosti, vědomosti a zkušenosti své, ale i (možná spíše) znalosti, vědomosti a zkušenosti svých předchůdců, od féničanů přes Řeky, Římany, mnichy v Irsku s jejich polounciálou, atd. atd. až třeba k Bauhausu a moderním poznatkům optiky – to vše bylo nutné k tomu, abys snadno přečetl SPZku, když tě někdo drcne na přechodu a ujede. A to pochopitelně nelze ekonomicky zjednodušit jen do toho, že dotyčný písmotvůrce dostal za návrh písma nějaký honorář. Prostě vzdělanost je něco, co má pro společnost mnohem hlubší význam než jen krátkodobý ekonomický ve smyslu „má dáti–dal“. :)
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    SPEEDY: Mám poněkud jinou zkušenost z jiné země (a tedy asi obtížně přenositelnou, připouštím /USA ). Žaloba a negativní publicita je to poslední, co škola, která musí studenty lákat, chce. Konflikt s organizací poskytující stipendia, která se postaví za studenta ( a té škole díky stipendiím mnoha studentů dodává mnoho financí) je také něco o řád jiného nežli osamocený výtečník ze škamen.

    Rozhodně chápu tu moc, kterou naopak školné škole nad studentem dává, ale má zkušenost je, že to je rovnoprávnější svazek, nežli "bezplatné" školství. -- Čímž netvrdím, že to zde nutně nastat musí, jen, že to není nemožné.
    SPEEDY
    SPEEDY --- ---
    GREATDRAKE: Na pozadavku nic nevhodneho neni, ale skolne nezaruci, ze skola pozadavku vyhovi. Proc by mela? Zajemcu o studium je vetsinou vice, nez je studentu a prestup mezi skolami v prubehu studia, muze probehnout u nekolika jedincu, ale tezko v nejakem masovem meritku, navic to neni jednoducha procedura.

    Vynucovat si veci zalobou se nenosi ani v Anglii a to bych si troufnul tvrdit, ze v porovnani s CR je vymahatelnost prava nesrovnatelna. Krome toho, pokud uz by k podpisu nejake smlouvy dochazelo, tak si skola dokaze urcit podminky takove, ze v podstate bude nezalovatelna (alespon ne kvuli tomu, ze profesor nechodi na hodiny).

    Myslim, si ze to neni realisticke ani funkci. Alepson ja se s tim nesetkal a opravdu si dost dobre nedokazi predstavit, jak bych donutil skolu, aby muj vedouci diplomove prace netravil jeden tyden v mesici na konferencich a venoval mi vice casu nez jednu hodinu v pondeli po obede, pokud uz teda zrovna ve skole je. Sice jsem student-zakaznik, ale na moje misto ceka sedm dalsich a ten docent pracuje na projektech za £5 milionu, takze je asi jasne, na ci strane stoji skola.
    TALVI
    TALVI --- ---
    HOOLIGAN: Promiň, ale nemyslím si, že "vysoké školství jako výdobytek civilizace" "rovnoprávně využívají" všichni. Já ano, Ty asi taky ano, nejspíš většina, kteří v tomto klubu diskutují taky ano. Ale můj nevlastní otec ne, dělníci v jeho firmě ne, moje nevlastní sestra ne...

    Jinak s Tebou souhlasím v tom, že nikdo nemá právo nikoho omezovat v tom, kam chce jít studovat (což mi ale nepřijde jako argument proti školnému), zároveň ale nechápu, jak je otázka "a proč jsi šel studovat X místo Y?" nabouráváním osobních svobod... Mohl bys mi to, prosím, vysvětlit?
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    RUDOLF: To je asi otázka na nějakou konkrétní situaci.
    Já jsem odpovídal na dotaz, v čem mi pomůže školné co se týče "páky studenta na školu" -- a tento příklad je myslím dostatečně konkrétní, realistický a funkční. Nehodlám tvrdit, že je nutné jej vždy použít.
    IKARIE
    IKARIE --- ---
    (my mame na katedre profesora, ktery svym titulem zastituje akreditaci (a je to obornik jak prase, o tom zadna). ale huli jak fabrika kubansky doutniky, neustale. jsme maly obor, takze vyuka casto probiha v jeho pracovne, 5,6 lidi. nepomahaly asi stiznosti tehotnych studentek, nic. na nej je kazdy kratky uz asi 20 let/
    RUDOLF: )
    RUDOLF
    RUDOLF --- ---
    GREATDRAKE: ehm.. to se nestačí na dotyčného stěžovat u vyšší instance?
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    SPEEDY:

    Chápu, že v českých zemích se to (zatím) moc nenosí, ale v okamžiku, kdy studiu věnuji krom času i peníze dostávám velmi hmatatelnou věc, kterou po škole mohu požadovat zpět, pokud neplní co slíbila (i třeba formou žaloby). Peníze jsou v tomto daleko větší motivátor než "utracený čas".
    Nevidím nic nevhodného na požadavku na snížení školného poté, co se (opakovaně) nedostaví někam vyučující, přijde ožralej apod.
    CYBER_GEORGE
    CYBER_GEORGE --- ---
    SPEEDY: zaznelo tu napr. neco o tom, ze v pripade nespokojenosti se sebere a pujde jinam, tzn. bude v zajmu fakulty, aby s kvalitou vyuky etc. spokojen byl...
    SPEEDY
    SPEEDY --- ---
    CYBER_GEORGE: Ja vim, ze to je jeden z argumentu pro zavedeni skolneho. Jen by me zajimalo, jak konkretne muze student-zakaznik na skolu tlacit.
    HANOCRI
    HANOCRI --- ---
    znova link: [ Demonstrace proti školnému na veřejných VŠ! / ostatniother / 27.6.2010 / CR - Praha - Praha, náměstí Jana Palacha ] Pokud se Vám nechce, což by bylo pochopitelné, tak bych se rád časem připojím k debatě sem, ale bohužel jsem zjistil, že existuje až nyní.
    CYBER_GEORGE
    CYBER_GEORGE --- ---
    SPEEDY: nu problem je, ze rada stoupencu zavedeni skolneho to vnima prave tak jak jsi napsal (vetsi paka), ostatne staci si procist nektere starsi prispevky...
    HANOCRI
    HANOCRI --- ---
    Kdyby se Vám někomu chtělo zapojit se do debaty na stejné téma pod pozvánkou na demonstraci proti školnému jste vítáni. Bohužel teď nemám čas od začátku sledovat debatu co probíhá tady.
    SPEEDY
    SPEEDY --- ---
    HOOLIGAN: Tak skolne system prirozenych autorit na VS neneboura. Argument, ze placenim skolneho se student stava zakaznikem a ma tak na skolu nejakou paku, mi pripadne dost usmevny. Nevim, jak si to kdo predstavuje, ale z me zkusenosti tomu tak vubec neni, naopak skolne dava skole jeste vetsi moc nad studentem.
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    HOOLIGAN: Ano, to je konzistentní názor, s tím se mohu nějak popasovat. Ať již s ním souhlasím, či nikoli. Děkuji.
    HOOLIGAN
    HOOLIGAN --- ---
    GREATDRAKE: Je to zjednoduseni jen do urcite miry:

    kazdy druhy pisatel z rad zastancu zavedeni skolneho se tu dostal svymi dotazy na oponenty na osobni, dost kritickou uroven "a proc jsi sel studuvat X misto Y"?, "pokud ses tak vyblal (v jejich ocich neracionalne) tak proc ti to mam platit?", "ten nedo onen obor povazuji za prebytecny, protoze bych ho nestudoval, potazmo muze byt zruseny" a td.

    Toto mi prijde uz jako naproste nabouravani osobnich svobod a volneho rozhoodvani.

    Muj nazor je:

    Skolsti, stejne jako zdravotnictvi a bezpecnost (vnitrni a vnejsi), patri k zakladnim verejnym sluzbam! Jsou poskytovany vsem bez rozdilu socialniho stavu, barvy kuze ci vyznani. Tohle jsme si vydobily jako civilizovana demokraticka humanni spolecnost. Kazdy ma pravo jit studovat co chce a naopak nikdo nema pravo ho v jeho svobodne volbe jakkoli omezovat.

    A ano, tyto civilizacni vydobyteky platime my vsichni a my vchichni je rovnopravne vyuzivame.

    Pokud dnes nekdo i pres to z nejakych duvodu na VS nejde, tak zavedenim skolneho mu k tomu rozhodne nepomuzeme


    Navic mi prijde vztah "student = platici zakaznik" jako nabouravani systemu prirozenych autorit na VS.
    SPEEDY
    SPEEDY --- ---
    RAGNAROK: Jeste jsem neslysel o skole, kterou by prumerne inteligentni clovek s trochou snahy nezvladl. Jestli ma byt skolne sitem, kterym neprojdou lide, kteri nemaji o studium zajem, jen chteji studentske vyhody, tak si myslim, ze to je nefer vuci lidem, kteri to mysli se studiem vazne.
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    RAGNAROK: Prosím, zkus být poněkud přínosnější, nežli jsou takovéto nic neřešící osamocené výkřiky.
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    SPEEDY: Velmi zajímavé, děkuji.
    SPEEDY
    SPEEDY --- ---
    V Anglii funguje sytsem tak, ze bakalarske studium je regulovane a skola muze chtit momentalne maximale £3 225 a da se na nej a dalsi vydaje pujcit od statu. Za magisterske studium muze skola chtit kolik chce a pujcky se nekonaji.

    Vyzkousel jsem si oba systemy a dosel jsem k nazoru, ze pokud bude skolne odlozene, tak to moc rozhodovani o VS neovlivni. Alespon u me ne a co jsem tak vypozoroval, tak u vetsiny Anglicanu taky ne. Nejspis proto, ze pred nastupem je odlozene skolne neco abstraktniho, co se bude resit az dlouho po skole, az se bude vydelavat, pripadne nebude resit vubec, pokud se vydelavat nebude. Rovnez se neukazalo, ze by se zvysil podil absolventu na ukor odpadliku, nebo ze by se zvysila kvalita. Kdyz pak ovsem prijde konecne vyuctovani, nova vlada navic oznami, ze se podminky pujcky a jejiho splaceni zmeni retroaktivne a hned na prvni strance zadosti o hypoteku je kolonka studentska pujcka, tak tepre pak covek pochopi, co to znamena dluzit.

    Pokud bude skolne vyzadovano predem, tak to ovlivni pomerne dost. Za prve clovek muze jit pouze tam, kde si to muze dovolit, a za druhe pujde tam, kde se mu to vrati, pokud teda neni tak bohaty, ze mu to je jedno, nebo tak nadany, ze to za nej nekdo zaplati. Z toho plyne, ze 50% magistru v Anglii jsou cizinci, na mem oboru (ktery je mimochodem jeden z nejlevnejsich, "pouze" £3 500 rocne) dokonce 95%. Za ty to vetsinou plati jejich vlada nebo nejake soukrome konsorcium a tato stipendia pokryvaji i zivotni naklady, takze jsou ve vysi nejakych £15 000 az £25 000 rocne. Toto uzce souvisi s motivaci, protoze pokud student skolu radne neukonci v terminu, musi tyto penize vratit, takze neni divu, ze uspesnost je nejakych 99% a to i presto, ze terminy zkousek vsech predmetu za cely rok jsou pevne dane, probehnou ve dvou tydnech a musi se udelat na prvni pokus. To 1% tvori vetsinou clovek, ktery si to zaplatil sam. Takze si myslim, ze pokud chce neko v Cechach zvysit motivaci studentu, tak misto zavadeni plosneho skolneho, stacilo by chtit po odpadlicich zaplatit veskere naklady na jeho studia vcetne zdravotniho pojisteni.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam