• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    WERONYCZKAA
    WERONYCZKAA --- ---
    zdravím, mám takový problém. zavařujeme všechno možné ovoce, ale vždycky jen u broskví se tak půlka várky nepovede ( víčko se vypoukne) nevíte čím by to mohlo být? diky
    SCRASTY
    SCRASTY --- ---
    VERONIKA22: díky ti :)
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    TRISSIE: nebo brzo taky budeš moct :oD
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    VERONIKA22: no jo no, kdo může nakupovat ve všední den dopoledne, ten má vždycky nejlepší výběr :-)
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    SCRASTY: Bílé zelí s řepou
    1,5kg bílého zelí, 0,80dkg řepy nastrouhat na hrubém struhadle, 0,30dkg cibule nastrouhat na jemném struhadle.
    Nálev: 3/4l vody, 20dkg cukru, 1,5 sklenice octa, 2 polévkové lžíce soli, vše svařit a vlažné nalít na zelí. Sterilovat při 80°C 20min

    Křen s červenou řepou
    200g oloupaného křenu nastrouhat jemně, 1kg řepy nastrouhat hrubě.
    Nálev jako u předešlého receptu.
    SCRASTY
    SCRASTY --- ---
    SANTAL: paráda,díky za upřesnění, až nastane čas vrhnu se do toho :)

    SANTAL
    SANTAL --- ---
    SCRASTY: Zelí ne, jen vrstvu řepy (vařené) přeložíš trochou strouhaného křenu a to celé opakuješ... a pak doliješ nálev... sterilizuju v myčce.
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    TRISSIE: ale bylo to jen z důvodu vyprodávání zásob ( se vsadim ). během odpoledne jsem sdělala všechny rajčata a ještě mi doma zůstalo víc jak 1kg paprik. tak jsem tam na večer běžela ještě pro rajčata a už měli jen síťkované po 18,90Kč.

    já bych řekla, že v tom lídlovi to chce hledat namátkou a vždy jen dopoledne.
    já takhle asi před 1,5měs narazila na výprodej rajčat za 9,90 ( nádherná keříková ), jen jsem je nepobrala a tak jsem tam jela autem ten samý den až kolem oběda a už jich měli mnohem méně a za 8,90 :o)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    WERKA: asi 13 nebo 14 korun za kilo, což je fakt docela rozumné... samo na trhu by to šlo asi sehnat levněji, ale to bych musela někam jezdit.
    WERKA
    WERKA --- ---
    TRISSIE: Za kolik měli rajčata a papriky? Mně se zásoby zavařeného leča nějak tenčí, tak bych možná taky pár sklenic udělala...
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    TRISSIE: ooo já taky byla včera v lidlovi :o) - a během večera jsem zvládla zavařit 9sklenic od znoj.okurek :o) plných leča


    SCRASTY: tohle jsem už též dělala a recept mám. jen jsem zjistila, že né v kuchařce ale někde schovanej mezi nepoužívanými recepty a každý večer ti zapomenu to najít :o( - snad se dnes polepším :o)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    já jdu dneska do leča. Včera jsem sehnala v Lidlu levný rajčata a papriky (domácí produkce letos ještě není, a popravdě vzhledem k velikosti zeleninového záhonu plánovaného v zahradě nejspíš nebude ani nikdy v budoucnu), tak už nemám žádnou další výmluvu.

    Ale aspoň mám letos správně dávkování - posledně, když jsem dělala lečo, tak jsem si pamatovala, že klíčové slovo je pět kilo. Tak koupím pět kilo rajčat, pět kilo paprik, dvě kila cibule... a až při krájení a vaření mi došlo, že to mělo být pět kilo dohromady :-) no vystačilo nám to na tři roky :-)
    SCRASTY
    SCRASTY --- ---
    SANTAL: řepa s křenem, to zní výborně (do toho i zelí nebo ne? ) vyzkouším také děkuji :)
    WERKA
    WERKA --- ---
    SANTAL: Jo vařil, ale při nalití do skleniček už vařící nebyl ani omylem, takže sterilizování skleničky mi přijde s otazníkem. A já se se sterilizací u marmelád moc nepárám - sterilizuju varem ;-). A protože na chalupě zavařování provozuju na sporáku na dřevo, tak to pro mne znamená jen přihodit pár polínek navíc (a naskládat skleničky do hrnce).
    Ono já vůbec zavařuju tak partyzánsky :-) - v hrnci na vyváření prádla, bez teploměru, časy od oka... Kupodivu jsem to vždycky měla jedlé a nekazilo se to.
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    WERKA: Promiň, ale když VAŘÍŠ marmeládu, tak je to rozhodně vyšší tepelný stupeň, než je pak u sterilizace. Tedy, ačkoli to máte jako zvyk, je to naprosto zbytečné.
    Opět, pokud se ten rybíz na chalupě vařil, tak měl vyšší teplotu (už jen proto, že tam probíhal ten var).
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    SCRASTY: Zkus taky variantu ochucenou kmínem, nebo prokládanou křenem, mňam :-)
    SCRASTY
    SCRASTY --- ---
    VERONIKA22: děkuji :) v octu sem dělala loni a byla to mnamka, letos chci zase.. ale urodilo se mi jí poněkud víc, takže s radostí vyskouším i tu variantu se zelím.. dáváš tam zelí i řepu syrovou? a potom zavařuješ?
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    SCRASTY: já řepu krájim na kostičky či plátky a zalejvám octovým nálevem. je to přesně to co nám chutná i z obchodu.
    a pak mám ještě recept na nastrouhanou červ.řepu a nastrouhané zelí - prostě ve výsledku červené zelí a taky je to dobrota.
    no a oboje zavařuju
    SCRASTY
    SCRASTY --- ---
    SCRASTY: a z červené řepy - jak ji uchováváte?
    SCRASTY
    SCRASTY --- ---
    zdravím, máte někdo prosím nějaký recept či nápad co s černým jeřábem?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam