• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    Vařím mimo jiné druhy i "bez míchání", ale je to bez míchání, vyjma poslední půlhodiny. Vařím taky 5-7 hodin (dle "tekutosti" hmoty).

    Dělám takhle:

    2,5kg odpeckovaného ovoce dám do kvalitního hrnce (ne levný teflon, jinými slovy) a zaliju 1,5dl octu a přesypu 350gr cukru.
    Nechám stát přes noc. Pak dám na mírný oheň a nechám probublávat 5 - hodin - pokud v půlce přerušíte a pokračujete zítra, nic se neděje). Nikdy nemíchat, ani jednou!
    Když je hmota dost hustá, promixuju to ponorným mixérem a poslední půlhoďku míchám. Tohle ale nemusí nutně být... hmota pak ale nebude jednolitá, nebudou to tedy klasická povidla. Ta půlhodinka se dá vydržet - a dá se najít i s dětma, jelikož lze klidně pokračovat druhý den...
    Nic dalšího není nutno, vydrží 3 roky (co je dělám) bez problémů.
    Hrnec se umyje naprosto snadno...

    SVETLUSKA222
    SVETLUSKA222 --- ---
    Taky jsem v pondělí vařila švestková povidla, na kamnech na mírném ohni. Asi tak kolem 7hodin. Jo, zítra jdu znova na švestky :) Letos se urodilo na mezích :D
    XFLARE
    XFLARE --- ---
    ZEMINO: no to je kvuli tomu, ze ty navrchu jsou pak sussi nez ty dole :-) tak aby to bylo vyrovnany
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    XFLARE: líbí se mí název povidla bez míchání ..a přitom je máš co půl hodky promíchat :)
    já teda dělala loni povidla - švestky vypeckované prolívané octem s cukrem nehcat přes noc v hrnci.. pak na mirný ohen nechat "vařit" trvalo to asi pět hodin..nepromíchala jsem ani jednou..a povidla byla špičková .. chystám se na ně i letos..ale ještě nejsou zralé
    XFLARE
    XFLARE --- ---
    tak delam ted svestkovy povidla bez michani
    Švestková povidla bez míchání - Vaření Dáma.cz
    http://vareni.dama.cz/recept.php?d=907
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    ANYSA: my máme doma strom zvaný slepičí slívy - ty velké slívy, které jsou ajjko ojíněné, z těch bývá úžasná marmeláda. taky 2:1, rozpůlím, rozvařím, přepasíruju přes cedník a svařím s želírovací pomůckou.

    letos ale pomrzly a nejsou:( snad někde natrhám v nějaké aleji
    ANYSA
    ANYSA --- ---
    NATHAELEN: je to klasika - švestky a želirovací cukr 2:1
    Já jsem z toho netu měla nějaký blbý recept, kde bylo málo cukru a švestky jsem jen rozpůlila, takže se moc nerozvařily a bylo to pak kyselé a nedobré. Teď jsem je rozkrájela na malé kousky a je to fakt moc dobré.
    NATHAELEN
    NATHAELEN --- ---
    ANYSA: podělíš se o recept? :o)

    ZEMINO: ok, díky
    ANYSA
    ANYSA --- ---
    Dneska jsem udělala švestkovou marmeládu a je fantastická. Před lety jsem ji pokazila a od té doby nedělala, ale letos nebylo zbytá, tak jsem zkusila cvičně z kila a je skvělá, hrnek se snědl hned k večeři na chlebu s máslem a zítra jdu na další várku.
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    NATHAELEN: já nepoužívám zatahovácí víčka. ale klasicky omnio sklenice nebo od přesnídávek-u nich "utahuju" jen jednou při zavření
    NATHAELEN
    NATHAELEN --- ---
    ZEMINO: Super, moc děkuju. A víčka nedotažená a dotáhnout až po vyndání z trouby?
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    NATHAELEN: jelikož jsem ten postup zapisovala až po udělání kompotů a chytlo se to,tak nejspíš jo..
    moje máma říká,že musi jít vždycky bublinky ve sklenici nahoru
    NATHAELEN
    NATHAELEN --- ---
    ZEMINO: takže těch 80 stačí?

    VODOMERKA: nějak si neumím představit, jak dostat do trouby plech vyšší, než sklenice. A to ani 370ml sklenice
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    VERONIKA22: když koukám,jak mám napsané v "receptovém sešitě" tak merunky jsem dělala na 85stupnů 20-25minut ..jahody 80stupnů 10-15minut .. kompoty už mám takhle druhým rokem a pořád jsou v pohodě..občas se stane,že se nějaká sklenice nechytí,ale je tak kus na 2plechy a spíš je to opakovaným používáním víček
    a na dno nedávám vůbec nic,ani utěrku ani noviny.

    většinou když je v popisu receptu napsané jak dlouho se to má zavařovat,tak dlouho to zavařuju v troubě.ovoce zalívám vroucim nálevem!
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    ZEMINO: no jasny
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    NATHAELEN: [ MAR_TINA @ Marmelády, džemy a jiné zavařování ]
    tady mi bylo poraděno, že 80°C v troubě fakt nestačí.

    ZEMINO: a nemohli bychom tě poprosit o nějakej polopatickej návod na kolik to nastavit a jak dlouho to tam nechat?

    já strašně moc chci zavařovat v troubě ale v žádném případě nehodlám riskovat celou jednu várku něčeho..... jen kvůli tomu abych bez podrobného návodu sama něco zkoušela........

    předem díky komukoliv :o)

    VODOMERKA: přidávám se také k dotazu zda jsou ty sklenice vzhůru nohama?
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    NATHAELEN: já teda kdyyž zavařuju,tak zavařuju v troubě v hlubokém plechu,takže voda tam není víc než pár centimetrů.. zavařovala tak i moje máma a sklenice vždycky chytly..a vydrželi třeba i pár let v pohodě ve sklepě
    ANYSA
    ANYSA --- ---
    NATHAELEN: v troubě zavařovat neumím, ale co jsem tak vyčetla i jsem zkoušela tak jsem měla hlubší plech a vody asi 4 cm. Obvykle mi většina sklenic chytla, ale dělala jsem to podstatně déle než bylo v receptu - mě prostě přijde že strčit to do trouby vyhřáté na 80 C a pak tam nechat dvacet minut je hrozně málo, podle mě se nestačí ani ohřát to ovoce ve sklenici. Dělala jsem to radši o dost déle a pak jsem měla to vrchní ovoce rozblemcané, takže už to v troubě nedělám. Zavařuju v hrnci a vody mám asi do 3/4 sklenic.


    VODOMERKA: to zavařuješ vzhůru nohama ?

    Jinak už se těším až si koupím zavařovací hrnec, kde nastavím teplotu, čas a hotovo. A voda se pak vypustí spodem.
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    NATHAELEN: v troube staci vody pres vicko...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam