• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    DIXIE: :) jo jasně. počítala jsem s delším popisem, ale dopoledne jsem nestíhala.

    my to děláme jen u šroubavacích sklenic s marmeládou. horký obsah sjede na víčko a pak za těch 5-10 minut trochu zchladne. tím se zmenší objem náplně ve sklenici a vznikne trochu podtlak. otočíš sklenici, obsah sjede dolů ke dnu a nahoře nad tím se díky tomu podtlaku se "přicucne" víčko.

    když se pak sklenice otvírají, jde to špatně, často se musí zarýpnout pod okraj a pustit tam vzduch. a při otevření to "lupne".

    a sklenic omnia - nasazovací víčka a hlava jsme to neotáčeli. tam by k tomu přicucnutí mělo dojít samotnýmh chladnutím obsahu. když se zavařují, roztáhne se obsah sklenice a nadbytek vzduch unikne ven. a jak chladnou, podtlak zase přicucne víčko.
    DIXIE
    DIXIE --- ---
    MAR_TINA: ok, spatne polozena otazka.. ;)
    popsala bys ho tu prosim?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    já ano :)

    DIXIE
    DIXIE --- ---
    Zna nekdo skutecny smysl otaceni lahvi dnem vzhuru po zavareni?
    NATHAELEN
    NATHAELEN --- ---
    ZEMINO: ano, otočila. Nevím, proč se to dělá, ale vím, že se to má, tak to dělám :o)
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    NATHAELEN: nevím jestli to pomáhá,ale otočila jsi sklenice po vytažení z trouby/hrnce dnem vzhůru?moje máma tak točí všechno a nepamatuju,že by se něco kazilo
    NATHAELEN
    NATHAELEN --- ---
    Ahoj, zavařila jsem zeleninu (něco mezi lečem a ratatui - lilek, cuketa, papriky, rajčata, česnek), až na jedno se všechna víčka chytla, náplň byla cca 1 cm pod okrajem. Po měsíci se to začalo kazit a kvasit tak, že se dokonce povolila víčka. Kde jsem udělala chybu? Díky
    LEPEK
    LEPEK --- ---
    SKRITEKB: napis prosim presny recept a navod na zavarovani...jake sklenicky pouzivas, jak moc je plnis atd.
    diiik
    SKRITEKB
    SKRITEKB --- ---
    můj tip na jablíčkové přesnídávky - místo cukru dávám med+ přidávám vanilkový puding...
    poslední dobou se mi osvědčilo zavařovat v troubě, je to rychlejší,stejně spolehlivé a hlavně se toho do touby více vejde
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    stránky o zavařování a eshop

    ZAVAŘOVÁNÍ A KONZERVOVÁNÍ
    http://www.ezavarovani.cz/
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    hrušky - kompot - máte někdo dobrý recept?
    Nikdy jsem to ještě nedělala, prosím o nějaký blbovzdorný :-)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    mám trochu brusinek - 350g (kupovaných, nezvládla jsem odcestovat nikam, kde rostou :/) a zvažovala jsem, co s nimi,
    nakonec zkusím hruškovo-brusinkovou marmeládu.
    samotné brusinky v tak malém množství dělat nebudu, stejně mají v IKEA za rozumnou cenu obří sklenice vynikajích brusinek a morušek.
    IVNA
    IVNA --- ---
    Nemel by nekdo recept na ovocne zele - bonbony pro deti? Jednou jsem je jedla byla to balada. Myslim, ze se ta smes susila v susicce na ovoce, ale tu nemam. Snad se do toho ani nepridaval cukr.
    LEPEK
    LEPEK --- ---
    hura, stihla jsem ještě český švestky na jedna povidla...zas skoro pět kilo a mám z nich tři skleničky...takový ty středně velký... :)
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    LEPEK: Ne, tyhle stejně víc než měsíc nevydrží... a sklenice byly fakt čisté.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    ANYSA: máš mé díky, to zmizí všechna pracnost. zítra jdu na to. a zavařím to v myčce, to je bez práce.
    ANYSA
    ANYSA --- ---
    MAR_TINA: ze slupek neloupu, ony se nějak rozpečou, prostě neudělají se z nich ty nepříjemné svitky jak v leču. Loni jsem nezavařovala, ale nemapatuju se do kdy jsme to spotřebovali (nějaký měsíc to vydrželo určitě), letos toho mám dost tal jsem to radši zavařila.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    ANYSA: to zavíčkovaný zavaříš?
    a ze šlupek to neloupeš?
    to by mi moc usnadnilo práci.
    ANYSA
    ANYSA --- ---
    MAR_TINA: Kdybys nevěděla co s rajčaty tak já dělám každoročně toto: [ ANYSA @ Co mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ? ]
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    LEPEK: právě že ten perník tomu dal takovou dobrou chut - povidlovou .. já osobně ho tam dala trochu více,protože skrz ten cukr to tak pekelně zesládlo,že by se to nedalo vůbec jíst ..
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam