• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    tak jsem dneska udělala první várku hruškových povidel pečených v troubě - pekla jsem je celé odpoledne,celou noc a ve finále jsem je stejně ráno vzala mixerem,protože těch pár nezralých kousků,co bylo na plechu,nebylo ani ráno měkkých.. hrušek na to padlo kvanta,ve finále mám jen 5 přesnídávkových skleniček
    ted jsem zkoušela s hřebíčkem a badyánem + troška rumu a kyselinu citronovou .. na začátku jsem trochu posypala cukrem - myslela jsem že málo,ale jsou na mě až moc sladké
    takže druhou várku zkusim s trochou octa jako švestkové,tak snad nebudou tak sladké..už se těším,jen sjet pro hrušky
    WERKA
    WERKA --- ---
    VERONIKA22: To ti nevím, já sice zrovna z jedné v pátek mazala džem na palačinky, jenže bůhví ze kdy ji už máme (recykluju skleničky furt dokola)
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    VERONIKA22: loni jsem do nich dělala povidla ale je pravda,že jsem to už dál nezavařovala .. a když už jsem dělala přesnídavku,tak jen "do ledničky" na pár dnů ..
    a myslíte,že když je v receptu psané,že stači povidla zakrýt celofánem,tak by ty přesnidavkové taky šly,ne?
    VERONIKA22: jinak nevím cc je to Deva,ale od Hello tuším jsou přesnídavky s lepšími víčky..ty ale nemám :)
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    ZEMINO: vždyť ty víčka nejsou kovový - ani by mě nenapadlo to s nimi zkoušet zavařovat. od pohledu je to nějaký měký kšunt - teda mluvím o HAMI.
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    WERKA: a ty DEVA ještě existují? já už snad 10let neviděla nic jiného než hami s těma víčkama na jedno použítí :o(
    já používám sklenice od malé tatarky :o)
    WERKA
    WERKA --- ---
    ZEMINO: Přesnídávkové skleničky jsou dvojího typu, jedny se dají znovu zavírat, druhé ne. Myslím, že třeba Deva má ty zavírací, Hamé ty, co zavřít nejdou - jakoby přeskakují přes závit. Já do těch druhých nezavařuju a rovnou je hážu do tříděného odpadu, takže zkušenost nemám. Ale moc bych jim nevěřila :-(
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    Blbý dotaz asi.. Zavařujete v přesnídávkových skleničkách?
    já včera dělala narychlo přesnídavky a všechny ty přesnidavkové skleničky se povolily,až na dvě se mi je podařilo všechny utáhnout a po otočení se nejspíš přichytly..ale myslíte že to bude stačit?Nebo je radši strčit do lednice a modlit se,že to mladej stihne sníst :)
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    ZEMINO: nechala jsem dozrát doma.
    LEPEK
    LEPEK --- ---
    ZEMINO: já myslím, že netřeba a nebo je nechat dozrát doma...rozložené na papíře po skříních ?
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    Takový blbý dotaz,myslíte,že je třeba na hruškové povidla,aby byly hrušky uplně zralé?Máme jich plný strom,ale v tomhle počasi už není moc naděje na dozrání ..
    SKRITEKB
    SKRITEKB --- ---
    WERKA: jo a menší, šroubovací :)
    SKRITEKB
    SKRITEKB --- ---
    WERKA: děkuju Ti :) dneska mi slíbili asi 30 skleniček, tak snad s nimi na chvíli vystačím :)
    WERKA
    WERKA --- ---
    SKRITEKB: Já udělám průzkum, co se mi doma nahromadilo akdyby to stálo za odvoz, tak se ozvu.. Potřebuješ asi spíš menší, co?
    SKRITEKB
    SKRITEKB --- ---
    WERKA: :))) to víš, že pamatuji, dokonce jsem nedávno jela kolem vás, tak jsem si vzpomněla ;-))) díky díky - skleniček není nikdy dost, co myslíš, už mi zase chybí :D
    WERKA
    WERKA --- ---
    SKRITEKB: Můžu potvrdit, že přesnídávky máš dobré :-) (dostala jsem je od tebe dvě výměnou za skleničky, jestli si pamatuješ ;-)
    SKRITEKB
    SKRITEKB --- ---
    LEPEK: jj
    LEPEK
    LEPEK --- ---
    SKRITEKB: a používáš šroubovací sklenice?
    SKRITEKB
    SKRITEKB --- ---
    LEPEK: ahoj, zrovna dneska jsem je dělala...celý den ...
    skleničky důkladně vypláchnu a povařím ve vodě, stačí 5 minut...i víčka
    - bohužel úplně přesný recept to nebude, protože jsem nikdy nevážila, navíc každé jablíčko je jinak sladké a je v něm různě vody...
    - jablíčka nakrouhám na malé kostičky, dám do hrnce na sporák, vařím na téměř nejmenším stupni, aby se nepřipekly, přidám trošku vody - 2 dcl třeba..podle toho jak jsou jablíčka šťavnaté..
    - vařím do změknutí, ale ne do úplného rozvaření cca 20 min. pak přidávám budto med, nebo cukr, vanilkový puding, někdy obměna se skořicí, hřebíčkem, badyáýnem, dávám též třeba několik banánů, přesnídávka dostane zajimavější chuť..
    - vyndám celou skořici, hřebíček, badyán a rozmixuju za tepla
    - skleničky plním téměř po okraj
    - pevně zavřu a dávám do vyhřáté trouby na 200 stupnu na plech, na který položím utěrku a zaleji horkou vodou - uvařím v konvici na rychlo...stačí tak 2 cm vody
    - zavařuji max. 15-20 min.
    - vytáhnu z trouby a otočím dnem vzhůru, zabalím do utěrek a nechám 24 hodin
    NATHAELEN
    NATHAELEN --- ---
    VERONIKA22: aha, vodu jsem tam neměla skoro vůbec, v leču ani v ratatui není. A tedy když vytekla rpvní sklenka, pátrala jsem, kde kdo nechal obsah žaludku vrchem... fakt strašný smrad, funguje na něj jen ocet, a ani ten 100% :o(

    díky za rady, příště se asi vykašlu na zavařování zeleniny
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam