• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    Výroba marmelád, dženů, rosolů a klevel. Zavařování - ovoce, zelenina, houby. Zásoby dobré na chuť i hezké na pohled.
    rozbalit záhlaví
    WERKA
    WERKA --- ---
    LILY: Většina jsou 250 ml a taky porovnávám s lety, kdy jsme jich dělaly s mámou víc než 50. Ne že by všechno bylo neúrodou - zmenšil se námpočet rybízových keřů, ale třeba loni, kdy byl stav plus mínus stejný jsme jich myslím měli přes dvacet.

    ZEMINO: u nás rybízová "jede" hlavně do perníků a na palačinky. A samozřejmě na linecké na Vánoce. Na jiné druhy bohužel nemám zdroj surovin (ještě občas na třešňovou a višňovou, ale to letos pomrzlo úplně komplet :-( ), takže jsem odkázaná na nákupy (a já tak miluju meruňkovou ;-).
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    LILY: no já třeba ted o víkendu spotřebovala 2 skleničky do dortu pro malého,tak asi jak pro koho dost :)
    LILY
    LILY --- ---
    WERKA: jen 11? :)) Podle mě je to docela dost :)
    WERKA
    WERKA --- ---
    WERKA: Tak jsem nakonec byla v hodině dvanácté obdarována takřka nepoužitým odšťavňovačem Severin, který se ukázal jako vyhovující a problém je zas na pár let (doufám) vyřešen. Musela jsem na něm tedy ten rybíz prohnat dvakrát (po první odšťavnění byly zbytky příliš "mokré"), ale to zas není zásadní problém. Zvlášť když se letos rybíz příliš neurodil (na Vysočině holt v době těsně po odkvětu mrzlo :-( ) a skleniček s marmeládou bylo nakonec jen 11.
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    TYET: mrazák není nafukovací :o// bohužel, polička na zavařeniny zatím jakštakš je :o)

    WERKA: velmi ráda slyším

    LILY: jojo nějak to do toho hrnce hodím :o)

    díky všem!
    LILY
    LILY --- ---
    VERONIKA22: zavařovat ze zmraženého se prý může (nezkoušela jsem), jen prý předem nerozmrazovat a rovnou začít vařit
    WERKA
    WERKA --- ---
    VERONIKA22: Mražené maliny jsem do marmelády přidávala bez problémů (dostala jsem maliny dřív, než jsem orvala rybíz, se kterým jsem to chtěla zkombinovat, a měla jsem strach, aby nechytly plíseň, než je zpracuju)
    TYET
    TYET --- ---
    VERONIKA22: nikdy jsem to nezkoušela, ale nevidím žádnej zvláštní důvod, aby to nešlo, ale není lepší si nechat zmrzlý rybíz nebo jahody než z toho dělat marmeládu?
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    TYET: rodiče mi černý rybíz přivezou tak za měsíc ( tedy mražený ) - půjde sirup udělat i z rozmraženého? nevěděl by někdo?......jestli to jde nějak se vším? z rozmražených jahod atd...
    LEPEK
    LEPEK --- ---
    mate nejakej typ, kde poridit nestrikane ceske merunky idealne i za dobrou cenu? klidne si i nekam dojedu, ale praha by byl ideal
    TYET
    TYET --- ---
    Sirup z černého rybízu

    postup
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    WERKA: smalt po babičce. Ale jde to pomalu. Chystám se na koupi stroje (už pár let).
    WERKA
    WERKA --- ---
    ZEMINO: TYET: Díky.
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    WERKA: já ty ostružiny drtila přes takové podobné http://www.smartcook.cz/?page=detail&idd=2081&zal=1&fltr=05b00c
    WERKA
    WERKA --- ---
    Asi se budu ptát jako dement, ale.. Přes jaký cedník pasírujete rybíz ? Já dělala rybízovou marmeládu vždycky pomocí lisu na ovoce na mixéru Eta, leč ten se se loni po mnoha letech věrné služby odporoučel do věčných lovišť, náhradu nemám, tak asi bude muset dojít na to pasírovaní. když o tom přemýšlím, tak já vlastně nepasíruju nic (zeleninu v omáčkách mixuju ponorným mixérem)
    TYET
    TYET --- ---
    ZEMINO: to teda věřím :)
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    TYET: dikja za tip,posledně u ostružin jsem v duchu proklínala,co se dalo :ú) a ruce mě bolely jako svině
    TYET
    TYET --- ---
    ZEMINO: já nejsem žádnej odborník, syrový jsem to nikdy nepasírovala, horký, rozmixovaný a rozvařený to proliješ cedníkem, párkrát zamícháš a zatlačíš vařečkou a je to :)
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    MAR_TINA:
    TYET: takže rozvařené to teče rychleji?tak já to zkusím.. dědovi se rodí rybíz,tak uvdime co z toho vyleze :)
    ANYSA
    ANYSA --- ---
    Zavařujete někdo v troubě která nemá program "spodní pečení" ale jen oboustranné zdola i shora ?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam