• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    LILY
    LILY --- ---
    VODOMERKA: podobně dělám kandovaný zázvor, ale Veronika tam má ještě nějaký cukrový nálev, jeslti to dobře chápu..?
    KRKA
    KRKA --- ---
    TRISSIE: vypada, ze se chytly vsechny, u vsech jsou vicka fakt tvrda a nejdou otevrit :-)
    TRISSIE: to je mi jasny, dikas!
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    TRISSIE: jinak samozřejmě pokud by se mi nějaká ta marmeláda nelíbila, šla moc lehce otevřít, divně vypadala nebo voněla, tak letí, ale jak tchýně, tak moje babička poctivě vyvařují, takže všechno drží jak židovská víra.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    KRKA: všechno ne, ale ve věcech domácnosti jsem poměrně zkušená :-)

    jo, hlavně zkontrolujte, jestli jsou skleničky dobře chycené, to je poslední zádrhel.
    KRKA
    KRKA --- ---
    TRISSIE: super! Ty vis fakt uplne vsechno :D diky moc..

    kazdopadne cukr i kys. citronova tam je, takze by to melo klapnout a vicka i sklenice jsme poradne vyvarili ..
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    LILY: nemám nejmenší tušení, jak staré jsou marmelády, které nám dala tchýně, když rušila spíž... ale o něčem vypovídá i fakt, že jsme je my stěhovali z Prahy v 2008.
    Zatím je spotřebovávám do perníků a dalších promazávaných moučníků a všichni žijou :-)
    LILY
    LILY --- ---
    TRISSIE: a troufla by sis jíst třeba 10 let starou marmeládu? Já jsem tudle našla u rodičů pár višňových marmelád, které jsem zavařovala ještě za mlada a trochu je mi líto je vyhazovat.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    KRKA: trocha teorie:
    sterilace se dosahuje následujícími způsoby:
    1. cukrem
    2. solí
    3. kyselým prostředím
    4. teplem

    Tepelná sterilace se používá tam, kde jsou látky 1-3 v nižší koncentraci, která nestačí bránit vzniku plísní a dalších sajrajtů.
    Při přípravě marmelády je ale cukru dost na to, aby nebyla tepelná sterilace potřeba, pokud dodržím patřičnou hygienu při přípravě - tedy velmi pečlivě vymyté, nejlépe vyvařené skleničky i víčka. Pak vydrží nejen rok, ale i desítky let :-)
    KRKA
    KRKA --- ---
    potrebuju jako uplny neznalec poradit :-)
    poprve v zivote jsme s manzelem delali marmeladu, babicka mi rikala, ze pry staci, kdyz pak horke sklenice postavim na vicko, ze se to dale zavarovat nemusi a melo by to vydrzet. Proc se teda pak zavaruje, kdyz to staci takhle? A pokud jsem to udelala timto zpusobem, tak mi to vydrzi klidne rok?

    Dekuji za vysvetleni
    LILY
    LILY --- ---
    VODOMERKA: a jo, tak nic. :) Budu doufat, že ten můj laicky udělaný bude dobrý a nezkazí se.

    Já si teda moc nedokážu představit, že nejdřív dýni suším a pak ji usušenou teprve dávám do nějakého nálevu. Přijde mi to už moc zdlouhavé na přípravu, ale věřím, že to může být chuťově dobré.
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    LILY: nn. to byla (trochu asi matouci) reakce na susenou...
    LILY
    LILY --- ---
    VODOMERKA: a ty děláš dýňový sirup? Opravdu by mě zajímal nějaký osvědčený postup.
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    VERONIKA22: jojo. ruzny sirupy, ruzny prichute. dyne je vdecna :)
    LILY
    LILY --- ---
    VERONIKA22: už je vyrobeno, udělala jsem to tak nějak po lékárnicku.. :)
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    LILY: já dělám jen sušenou v cukrovém nálevu či jak to napsat. a je to mňamka místo bonbonů
    LILY
    LILY --- ---
    Neděláte někdo dýňový sirup? Kdysi jsem to pila u kámošky a chtěla sjem vyzkoušet, ale na netu jsem našla recepty akorát na džus..
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    tak jsem dnes koukala na ten sirup z černého rybízu a to je fakt hustý. do 2,5kg jsem nalila 3litry vody a pak nějaká ta kila cukru a ono to tak ztuhlo, že to do skleničky budu asi dávat polívkovou lžící :oD
    to je hustý kolik má ten černý rybíz pektinů ( snad je to tedy tím )

    je ještě nějaké ovoce, které takto houstne a i marmelády jsou pak beze strachu?
    LADUSE
    LADUSE --- ---
    TYET: tak tu šťávu, dělá se stejně jako rybízová a je moc dobrá..
    WERKA
    WERKA --- ---
    TYET: Tchýně je dělala kdysi v podstatě jako kompot (cukr a mírně zalít vodou) a dávala si to do jogurtu místo džemu. U zavařování jsem nikdy nebyla (aronii porazili rok potom, co jsem se do rodiny přivdala) a ochutnala jsem to jen jednou (bylo to příšerně sladké jako skoro všechno, co tchýně zavařila ;-), ale jinak to, pokud si dobře vzpomínám, šlo), takže moc poreferovat nemůžu. Tchýně už je dva roky po smrti, takže se nezeptám :-(
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam