• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    LILY
    LILY --- ---
    VERONIKA22: už je vyrobeno, udělala jsem to tak nějak po lékárnicku.. :)
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    LILY: já dělám jen sušenou v cukrovém nálevu či jak to napsat. a je to mňamka místo bonbonů
    LILY
    LILY --- ---
    Neděláte někdo dýňový sirup? Kdysi jsem to pila u kámošky a chtěla sjem vyzkoušet, ale na netu jsem našla recepty akorát na džus..
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    tak jsem dnes koukala na ten sirup z černého rybízu a to je fakt hustý. do 2,5kg jsem nalila 3litry vody a pak nějaká ta kila cukru a ono to tak ztuhlo, že to do skleničky budu asi dávat polívkovou lžící :oD
    to je hustý kolik má ten černý rybíz pektinů ( snad je to tedy tím )

    je ještě nějaké ovoce, které takto houstne a i marmelády jsou pak beze strachu?
    LADUSE
    LADUSE --- ---
    TYET: tak tu šťávu, dělá se stejně jako rybízová a je moc dobrá..
    WERKA
    WERKA --- ---
    TYET: Tchýně je dělala kdysi v podstatě jako kompot (cukr a mírně zalít vodou) a dávala si to do jogurtu místo džemu. U zavařování jsem nikdy nebyla (aronii porazili rok potom, co jsem se do rodiny přivdala) a ochutnala jsem to jen jednou (bylo to příšerně sladké jako skoro všechno, co tchýně zavařila ;-), ale jinak to, pokud si dobře vzpomínám, šlo), takže moc poreferovat nemůžu. Tchýně už je dva roky po smrti, takže se nezeptám :-(
    TYET
    TYET --- ---
    LADUSE: jo, povidla s jablky dělám už spoustu let, chtěla jsem vyzkoušet něco nemíchaného a alkohol nepijeme :)
    LADUSE
    LADUSE --- ---
    TYET: dělám marmeládu, půl na půl s jablkama a je moc dobrá, máma dělala sirup, ale nejlepší je z ní víno - hodně podobné portskému :-)
    LEPEK
    LEPEK --- ---
    TYET: ja ji susim a delam z ni pak caj vetsinou v kombinaci s bylinkama

    zavarela jsem ji take jen v kombinaci s jablkama nebo hruskama a jablkama- v presnidavkach a povidkech

    a pak jsem ji nakladala do alkoholu pro lecebne uzivani :)
    TYET
    TYET --- ---
    MAR_TINA: my máme těch stromů asi pět, tak mi přijde líto to tam všechno nechat :) jo, do směsí ji asi teda zase použiju, díky
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    TYET: tak udělej džem z kila, zejména máš-li odšťavňovač, aby to šlo rychle. Vyzkoušíš si, jaký to je.

    Možná by byla zajímavá do směsi, třeba se špendlíky?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    TYET: aronie necháváme ptáčkům :) Strom je krásný, zajímavý a různě barvený od jara do zimy, ale pokud je jiné ovoce, nemá moc smysl to jíst.
    Máma kdysi dělala klevelu, takový rozvar jako k masu místo brusinek a taky se to neujalo.
    TYET
    TYET --- ---
    MAR_TINA: hm, tos mě teda moc nepřesvědčila :D
    možná udělám sirup pro léčebné účely ;)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    TYET: dělala sem. Je takový ...zvláštní :D Nikdo to moc nejí. Je to hodně tuhé, trochu navinulé. ALe je úžasně černý. Možná by nahradil černý rybíz.
    TYET
    TYET --- ---
    neděláte někdo džem nebo sirup z aronie? čerstvá je hodně trpká a já ji vždycky jen přidávala k jablečným povidlům a letos bych ji chtěla zpracovat samostatně
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    tak jsem to všechno nějak spatlala, cukr+rybíz+kys.citronovou či trochu gelfixu. všechno to ztuhlo tak jsem zvědavá. na zavařování jsem se nakonec vykašlala a jen to lila do sklenic při teplotě 80st a postavila dnem vzhůru. tak uvidíme zda to vydrží.

    jinak všem doporučuju ten recept na černou marmeládu z MMB. my to žerem polívkovou lžící :o) neskutečná dobrota!
    WERKA
    WERKA --- ---
    VERONIKA22: Já jsem asi děsná, ale u rybízu poměry neřeším - výchozí množství ovoce ani množství ovocného protlaku jsem snad nikdy nevážila. Letos jsem tuším dávala Gelfix 2:1 a cukry sypala od oka, resp. do chvíle kdy se mi to už nezdálo příliš kyselé ;-). Rybíz má tu vyýhodu, že docela dobře želíruje, takže u něj je evidentně ochutnávání použitelná metoda.
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    MAR_TINA: aha tak to já to budu nějak ochutnávat radši. ten recept co jsem vložila je 1:1. tak abych to fakt nepřebila hromadou cukru
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    VERONIKA22: na tom gelfixu je návod. 1:1 nekupuju, to je pak samý cukr (kilo na kilo). Volím mezi 2:1 a 3:1 podle kyselosti ovoce. Černý rybíz sem dělala 2:1.
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    MAR_TINA: OK, udělám to klasicky, ale netuším kolik tedy cukru či kterého gelfixu? 1:1 či 2:1
    v googlu jsou samé marmelády z černého bez zavařování nebo s rumem a to nechci.
    předem velmi děkuju!!!
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam