• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    Výroba marmelád, dženů, rosolů a klevel. Zavařování - ovoce, zelenina, houby. Zásoby dobré na chuť i hezké na pohled.
    rozbalit záhlaví
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    FRENNET: ten první recept,přesně takhle dělám povidla,tak nevím!bych tu dobu varu zkrátila,aby to mělo tekutější formu
    FRENNET
    FRENNET --- ---
    má někdo skušenosti se švestkovým sirupem?
    práve mám naloženou půlku dávky v cukru z tohodle receptu:
    Švestkový sirup recept - Chytrá žena
    http://recepty.chytrazena.cz/svestkovy-sirup-142342.html

    jeste mám 2kg naloupaných, tak jestli někdo máte lepší tip, tak sem s nim. na netu jsem našla jenom dva recepty (první nahoře) a druhý:
    Recept: Švestkový sirup
    http://www.zenax.cz/recept_svestkovy_sirup_6104.htm
    ale nemám drtič, tak jsem zvolila ten první postup.

    a proč sirup? nic u nás nejede tak moc jako sirup a do čaje bude myslím asi nejlepší :)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    LILY: u dotažení po sterilaci u horkého obsahu je to taková pojistka, ale bude to fungovat většinou i bez toho. U studeného to bez finálního dotažení spíš fungovat nebude.
    LILY
    LILY --- ---
    TRISSIE: jasný.. Takže je to ve finále fuk, jeslti člověk dotahuje nebo ne (v případě horkého obsahu).
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    LILY: tak když plníš horkou náplň, on se vzduch nad náplní zahřeje relativně rychle - takže už v době, kdy připlácneš víčko a chystáš se ho utahovat, je vzduch už teplý, tedy má větší objem, a když to utáhneš a pak to vychladne, tak tam ten podtlak máš.
    LILY
    LILY --- ---
    TRISSIE: ahá, takhle to je, díky! :)
    Já zavařuju do šroubovacích, protože nemám doma takovou tu věc na přitlačení těch nešroubovacích.
    Jinak mám akorát tu zkušenost, že když se něco utáhne za horka, tak to tak nějak samo od sebe (aniž bych tušila proč) zůstane utáhnuté mnohem víc, než když dám do skleničky něco, co není horké, čili dovnitř ani ven nic nemůže a nezkazí se to.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    LILY: a zavařuješ do šroubovacích sklenic, nebo do omnia sklenic?

    jinak podstata zavařování je vytvořit ve sklenici podtlak tak, aby se dovnitř nedostal vzduch a nedocházelo k plísním a kažení (ty plísně potřebují taky kyslík...).
    Podtlak vytvoříš tak, že zahřeješ obsah sklenice, od obsahu se zahřeje vzduch, který narozdíl od obsahu zvětší objem. Není cílem natlakovat sklenici, takže pokud může vzduch ven, tak uteče, aby byl ve sklenici stále stejný tlak.
    Když pak při chladnutí vzduch zmenšuje objem, vytvoří podtlak, který přicucne víčko ke sklenici.

    Pokud zabráníš vzduchu při zahřívání, aby se dostal ze sklenice, budeš mít v horké sklenici přetlak a až to vychladne, tak normální tlak a víčko se nepřicucne, protože proč by to dělalo. Omnia víčka tohle zajišťují sama od sebe, šroubovací se musí přes sterilací zašroubovat nikoli vzduchotěsně (tedy nikoli na doraz) a po sterilaci dotáhnout (nebo se taky můžou v rámci toho chladnutí a vznikajícího podtlaku dotáhnout sama).
    LILY
    LILY --- ---
    ANNNA: ok, tak někdo celý život dotahuje a dobrý, jiný nedotahuje a taky dobrý. :) Ale když pominu osobní zkušenost, tak furt nějak nechápu to "věděcké" opodstatění nedotahování.
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    LILY: Před časem jsem tu psala o svém nezdaru, když jsem dotáhla před zavařováním celou várku přesnídávek (a to jsem jí lila do skleniček horkou!) a chytila se mi jen jedna. Při dalších pokusech s mírným nedotažením všechno OK (s nějakou mírou chybovosti, která se asi u zavařování a zvlášť zavařování začátečníka dá čekat).
    LILY
    LILY --- ---
    TRISSIE: to slyším prvně, že by měl při zavařování vzduch mít možnost jít ven.
    Pootevřené víčko nechávám jen v případě, když v práci musím zahřívat nějaký lihový roztok, protože alkohol nižší bod varu, než voda. Ale doma všechno zavařuju na 80 stupňů, tak mě nikdy nenapadlo to řešit.
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    WERKA: mně už je víc jak 18let a kupované přesnídávky taky klidně budu jíst po paletách :oD
    TABBY
    TABBY --- ---
    WERKA: Jiste, je ve veku, kdy jeho mozek pohlti veskerou dostupnou glukozu :-) Moje deti (2 a 4 roky) se na tyhle presnidavky tvari dost neduverive - koupily jsme je jednou v akci kvuli tem pohadkovym prebalum ;) - a to proto, ze moc ovocne nechutnaji a navic jsou neskutecne preslazene. S presnidavkou Alnatura, ktera neobsahuje zadny pridany cukr (a modifikovany skrob, glukozovy sirup aj.), problem nemaji. (Tam mam zas problem ja, a to s cenou ;)
    WERKA
    WERKA --- ---
    TABBY: Náš mladej je občas konzumuje a nestěžuje si. Pravda je mu 18 :-) a žere jak sovětský zájezd.
    TABBY
    TABBY --- ---
    VERONIKA22: No, akorat je musis nejdriv zbavit obsahu. A rekneme si otevrene, ze ty originalni presnidavky jsou dost hnusne...
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    WERKA: ty používám na koření, naprosto nejpraktičtější kořenky - mají širší hrdlo.
    WERKA
    WERKA --- ---
    SELLIGAN: Podobné má Agrola na Jihočeský jogurt ve skle (někdy je taky pod zn. Madeta). Ty lez taky úspěšně používat opakovaně. A ty jogurty jsou dobrý (akorát teda ne nejlevnější :-( )
    SELLIGAN
    SELLIGAN --- ---
    VERONIKA22: jj hello jsou jedine zel..
    FRANCINE
    FRANCINE --- ---
    Dostala jsem od babičky hromádku vypěstovaných palivých papriček a ráda bych z nich udělala pastu (nebo něco jako jsou ty ochucovací omáčky v čínských restauracích). Nemáte někdo prosím osvědčený recept nebo radu? Díky moc.
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    tak jsem právě zjistila, že tyto přesnídávky mají úplně normální víčka a je možné to používat opakovaně pro zavařování. na rozdíl od deb....Hami na jedno použití
    NIKK
    NIKK --- ---
    XAJA: ano, myslela jsem jablečnou jak přesnídávku, tak i t povidla...:)
    XAJA
    XAJA --- ---
    NIKK:
    XAJA: aha, teraz mi došlo, že asi myslíš jablkovú marmeládu. tak to nie, u nás sú povidlá/lekvár len slivkové:)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam