• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    Výroba marmelád, dženů, rosolů a klevel. Zavařování - ovoce, zelenina, houby. Zásoby dobré na chuť i hezké na pohled.
    rozbalit záhlaví
    ILLUZE
    ILLUZE --- ---
    TABBY: s křížkem po funuse... dělám to stejně jako SANTAL: - jen klasicky na sporáku, zase tolik práce s tím nebylo - jen do toho dávám návdavkem rum - voní to a chutná pak neskutečně...
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    TABBY: Hrušková povidla (s minimální námahou)

    1kg (až 1,5 kg, dle velikosti pečky) oloupu, zbavím jadřinců, nasekám na kousky, pomelu ponorným mixérem, nacpu do pekárny na chleba, přihodím štipku soli (místo cukru), dodám koření (tak mám várku se lžící skořice, výborná, nyní zkouším badyán, cca čajová lžička - vše mleté, jo, příště bude várka kardamonová).
    Nechám projet 3x program na džem, nemusí se hned za sebou, na mě počká až se vrátím z práce... nebo taky dodělám poslední várku "zítra". Nacpu do sklenic - sanmozřejmě, povidla ztrácí hodně na objemu, z tohohle z jedné dávky vyjdou tak tři malinký sklínky... ale je to pochoutka :-)
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    TABBY: podle mojí loňské zkušenosti,bych řekla,že hrušková jsou ještě zdlouhavější než švestková.
    Dělala jsem pečená v troubě přes celou noc na 80stupnů - nějkaé koření + rum nebo kys.citronová a tohle byla asi nejtužší varianta,další varianty jsem dělala na plotně a všechny byly dost tekuté na povidlla.Měnila jsem druhy koření a zkoušela jsem i se solí,ale tam jsem to nějak neodhadla a byla slaná :)
    Letos hrušky nejsou,tak nezkouším!
    TABBY
    TABBY --- ---
    Recept na hruskova povidla prosim. Plus nejake tipy a triky jak na to.
    (Moje kucharka pravi, ze "priprava povidle je zdlouhava" a nasleduji 3 odstavce tykajici se povidel svestkovych...)
    KRKA
    KRKA --- ---
    XAJA: jo to verim, ze bude dobry :-) a urcite dobry i na zimu
    XAJA
    XAJA --- ---
    včera som dostala skvelý tip, keď sa tu už rieši tá jablková šťava - nahradiť chren zázvorom. určite budúci týždeň vyskúšam, znie to dobre. mal by to vraj zakonzervovať rovnako ako chren, chuťovo to bude určite zaujímavé. pravil potravinársky chemik:)
    KRKA
    KRKA --- ---
    VERONIKA22: nene, mama ma velikej, takze mame vsechno u ni.. vlastne nasi maj velkou zahradu, kde maji asi 13 jabloni, takze to je vsechno z jejich jablek, ja to tu vyrabim a pak si to dle potreby odebiram z mrazaku :D
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    TYET: dííííííky
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    KRKA: jojo zlatej mrazák. já vás všechny obdivuju jestli máte ten obrovskej i v bytě? já mám 3 šuplíkovej a nevejde se mi tam ani pažitka :o/
    ( no asi si za to můžu sama, nemám ráda nakupování před vařením zítřejšího oběda takže mám doma úplně všechno abych mohla uvařit na co si vzpomenu )
    TYET
    TYET --- ---
    VERONIKA22: jestli máš účet na fcb, recept je tady
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    TYET: a nemohla bych tě obtěžovat a poprosit o recept. kolik toho smíchat na kolik litrů moštu? musím to zkusit

    XAJA: ááá to bude tím usazením! díky
    KRKA
    KRKA --- ---
    VERONIKA22: stavu z jablek jsem hned po odstaveni zamrazila a je vyborna.. nedavno jsem to tu resila
    TYET
    TYET --- ---
    VERONIKA22: dělala jsem sirup z jablek a šťáva z odšťavňovače byla krásně čirá, ničím jsem ji neředila, přidala cukr a kyselinu citrónovou, svařila, naplnila do lahví, dala do sklepa :)
    XAJA
    XAJA --- ---
    VERONIKA22: neviem, ako kupované šťavy, zloženie by hádam malo byť deklarované, ale taký ten bežný typ domácich odšťavňovačov ti skutočne urobí "hmotu". taká tá normálna šťava, mušt, sa lisuje. a výsledok je úplne iný - tekutina, po usadení krásne číra.

    o tej sterilizácii viď [ XAJA @ Marmelády, džemy a jiné zavařování ] a [ XAJA @ Marmelády, džemy a jiné zavařování ]

    a ak do nejakého väčšieho množstva fakt chceš ísť s kuchynským odšťavňovačom, aj v tom prípade by som výsledok nechala "usadiť" a uchovať potom len šťavu, nie kal a zvyšky dužiny.
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    zavařoval někdo šťávu, kterou doma vyrobíte na odšťavňovači? přemýšlim aby se to fakt povedlo a nelitovala kolik toho chytne plíseň.
    nevím jestli je nutné do toho sypat kyselinu citr. nebo cukr :o/?

    a kolikrát se zařážím nad tím co je kupované bio 100%, to snad je taky ředěné vodou ne? protože když doma odšťavním jablka tak to je prostě "hmota" než průhledná tekutina.

    a možná bych se rovnou zeptala jestli když doma odšťavníte ty jablka, mrkev....ředíte to vodou a hodně či málo?
    TABBY
    TABBY --- ---
    XAJA: Aha. Dik za info. Budu si to pamatovat, kdybych nahodou nekdy prisla k sadu :-)
    XAJA
    XAJA --- ---
    a celkom zaujímavá debata o jablčnej šťave (áno, nedalo mi to a potrebovala som sa presvedčiť, že to nerobíme len my:)

    ZAHRADA.cz > Uchování jablečného moštu bez sterilace
    http://www.zahrada.cz/forum/zpracovani-ovoce-a-zeleniny/uchovani-jablecneho-mostu-bez-sterilace-3300/
    XAJA
    XAJA --- ---
    a teda tu v širokom okolí je to dosť známa vec, myslela som, že tak nejako všeobecne sa to robí. tak asi nie a bude to miestna špecialita:D
    XAJA
    XAJA --- ---
    TABBY: no, ako jablkový mušt s chrenom:) mne to chutí moc, ale som na to zvyknutá od detstva, robí sa to u nás odjakživa. proste jablčná šťava, ktorá zanechá taký ten mierne pikantný pocit v ústach. chuť jabĺk to neprerazí, je to skôr ako taký ten "ocásek" po dopití.

    ostatne, nič ťažké na vyskúšanie - skús si nastrúhať trochu chrenu do šťavy a tak na deň odložiť. tá chuť sa prejaví až po odležaní.

    hlavne teda v prípade, že človeku chren nevadí (niekoho môže dráždiť na žalúdok, alebo ho proste nemá rád), zakonzervuje tú šťavu bez toho, aby bolo nutné ničiť vitamíny teplom. a efekt to má, skutočne sa tá šťava minimálne do jari nepokazí. pravda, chladnejšie a tmavé miesto na uskladnenie je asi nutnosť.
    TABBY
    TABBY --- ---
    XAJA: TO je zajimave. Jak to chutna, ten most s krenem?
    XAJA
    XAJA --- ---
    KRKA: práve sme urobili prvých 120 l čerstvého muštu. ešte tak 200 l budeme robiť:))

    ad konzervácia. niekto robí tak, že priamo v hrnci zahreje na 80 st. a drží 20 min, preleje do sklenených fliaš, zabalí do deky a nechá pomaly vychladnúť. potvrdzujem trvanlivosť do nasledujúcej jesene, sused tak robí a ochutnávala som. niekto sterilizuje priamo v 7dcl pohároch, ako kompót.

    pravda, vitamínov tam moc nezostane. takže mi už roky rokúce robíme zásadne s chrenom.

    na dno nádoby cca 0,5 cm vrstvu strúhaného chrenu, naliať čerstvo vylisovanú šťavu až úplne povrch (aby pretekala), zatvoriť uzáver. vydrží bezpečne do veľkej noci - možno aj dlhšie, ale vždy ju stihneme vypiť:) uskladňujeme v chladnej komore.

    používame buď klasické sklenené fľaše, alebo 5 l demižóny, ten keď sa otvorí, tak preliať do fliaš a uskladniť v chladničke.
    LILY
    LILY --- ---
    KRKA: to je lepší dát do skla, máte-li. Z plastových flašek, které nejsou přímo určené k zahřívání, se může uvolňovat nějaký sajrajt.
    KRKA
    KRKA --- ---
    diky za rady, nakonec mama nekde sehnala velikej mrazak, takze to zkusime zamrazit a uvidime :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam