• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    Já asi tak trochu mimo, ale taky u Vás jsou višně bez višní? Tady opadala višnim část listí..a taky teda ty višně, takže jsem jasnej(višně miluju) :-(
    HABRENKA
    HABRENKA --- ---
    TRISSIE: no, vahu nevim :(, ale byly to 4 litr a pul krabicky, takze sest litru rybizu.. ale tedy taky mi prijde, ze by slabe odstaveno, babicka mela super stroj, ja udelala asi az moc chyb...
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    Já měla 3,5kg rybízu, dalo to necelé 2 litry šťávy a to udělalo přes 2 litry džemu...
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    HABRENKA: a kolik jsi měla rybízu před odšťavňováním, že z toho bylo 0,7l šťávy? Já nemám moc představu...
    HABRENKA
    HABRENKA --- ---
    TRISSIE: jsem mozna skarohlid, ale neni to dzem malo? po svem uspechu jsem za stavu...
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    SANTAL: když já vlastně nejím ani to linecké :-)
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    TRISSIE: Kdopak do toho vráží práci? Ty. Vyber si tedy linecký, pokud preferuješ je .-)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    mám tu 550g červeného rybízu - první pořádná sklizeň domácího (mám jeden stromek červeného a jeden bílého, zahrada je minimalistická).
    Co myslíte, mám udělat rybízový sirup nebo rybízovou marmeládu? Domácí sirupy se u nás pijou ve velkým (jsem jediná, kdo pije vodu akorát s citronem), ale marmeláda by se šikla na vánoce na linecký...
    WERKA
    WERKA --- ---
    U jsem se ptala i jinde, ale ještě to zkusím tady, protože to souvisí s uchováváním zásob na zimu ;-)
    Máte (a používáte) někdo sušičku na ovoce? Na chalupě to vypadá na nadúrodu letních jablek, která se nedají v podstatě skladovat. Tak uvažuji, že bych je zužitkovala takto... Na sušení něčeho dalšího to nevypadá, snad jedině, když byly houby... Takže nemusím mít něco složitého s milionem vychytávek. Spíš něco jednoduššího s dobrým poměrem výkon/cena. Dáte někdo tip?
    SVETLUSKA222
    SVETLUSKA222 --- ---
    Mohu ještě teď ořezat rebarboru na marmeládu? Před pár týdny jsem ji vzala úplně u země a vyrostly nové pěkné řapíky.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    MAR_TINA: zapomněla jsem napsat, že v myčce obvykle nemám leštidlo, aby to nedělalo pachutě na nádobí.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    TRISSIE: mám k alkoholu stejný vztah :D
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    MAR_TINA: to je super nápad s tou pálenkou! Mám tu nějaké darované domácí slivky, co u nás nikdo pít nebude (jednak nepijeme tvrdej a druhak jsou hnusné), tak je aspoň zužitkuju :-)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    TABBY: po okurkach jsou cítit vždycky, okurkové používám dál jen na okurky a zeleninu.

    Sklenice skladuju v takové skříni na marmelády v dílně, umyté a zavíčkované. Nijak špinavé nejsou. Před zavařováním dám sklenice i víčka a klidně i nádobí na normální program (60st). Jsou pak čisté a hlavně suché. Beru je zvenku anebo čistou utěrkou, snažím se nepatlat rukama dovnitř a na vnitřek víčka. V posledních letech ještě nalévám na víčka alkohol (nějakou bílou pálenku nebo vodku, co je ) - narovnám si víčka na vál, do prvního naleju alkohol, přeleju do druhého a tak dál až nakonec.

    Po naplnění otřu závit papírovou utěrkou, někdy namočenou v tom alkoholu - mně se klepou ruce a vždycky to opatlám a pak zašroubuju víčko. Tělo sklenic neřeším, po vystydnutí sem je strčila zase do myčky na opláchnutí studenou a byly krásně čisté. Ale mokré, oschly časem.
    TABBY
    TABBY --- ---
    MAR_TINA: Zaujalo mne, co pises o te mycce. Na kolik stupnu se to myckuje? (Ptam se proto, ze sklenice umyte na bezny program jsou stale citit, hlavne po okurkach. Proto mi prijde, ze vyvarka na 100 stupnu v hrnci je jistejsi.)
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    MRTVYKOTE: Kombinuju + maliny a josta.

    Taky tuhle kombinaci nedělám pouze ze šťávy ale z celého ovoce, lehce pomačkaného ale zůstanou i celé kousky - má to docela široké použití i na ozvláštnění jinak jednoduchých jídel jako nudle s mákem...
    MRTVYKOTE
    MRTVYKOTE --- ---
    Má někdo nějaké doporučení jak dochutit (ozvláštnit) angreštovou a černorybízovou marmeládu?
    FKA82
    FKA82 --- ---
    Na tuhost marmelád mám takový fígl. Než začnu vařit, dám do mrazáku talířek. Když si nejsem jistá jestli marmeláda ztuhne, na zmražený talířek trochu máznu a hned vidím jestli tuhne nebo ne.
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    HABRENKA: pak ti stačí svařit to se želírovacím přípravkem tak 3 minuty.
    HABRENKA
    HABRENKA --- ---
    SANTAL: ne, sest malych, svarovala jsem 0,7l cire stavy.... a nemam zdroj ovoce, takze tohe dnes holt prevarim s nejakym tim xindlem a budu doufat..., bohuzel proste my mestaci bez babicek a teticek si moc nevyberem :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam