• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    TRISSIE: klasika je bedynka s piskem, ale aby garaz nebyla az moc sucha...
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    jak nejlépe uchovat mrkev (pro pozdější použití na kojenecké příkrmy, aka rozvaření a rozmixování) - cca na 2-3 měsíce?
    napadly mě tyhle možnosti:
    1) rozvařit na pyré a zamrazit (nevýhodou je nepředvídatelná velikost potřebných porcí a na zamražení po kostkách nemám vhodná mrazítka)
    2) nakrájet na špalíčky, oblanšírovat, zchladit a zmrazit
    3) skladovat v garáži (asi v temné krabici?)

    asi nejvíc se mi líbí alternativa 2, hlavně proto, že u té třetí si nejsem jistá, jak dalece se povede udržet čerstvost a obsah vitamínů - ale třeba napadne někoho ještě něco lepšího? Klasicky zavařovat nechci, poslední malé skleničky padnou na jablečnou přesnídávku a do 0.7l fakt mrkvový pyré pro kojence dělat nebudu :-)
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    BJETUSH: to bych asi radsi udělala klasická povidla a podle potřeby zkousela dochutit na slano až jak je potřeba
    BJETUSH
    BJETUSH --- ---
    Tak jsem včera dělala ten švestkovej kečup, zhruba podle tohodle návodu http://www.toprecepty.cz/recept/35630-delikatni-svestkovy-kecup/ plus zázvor a dělala jsem to všechno od oka, nejdřív málo a pak jsem všechny přísady výrazně přidala, aby to bylo lepší.. nevim, jestli to bylo lepší ;) Upřímně to má dost specifickou chuť, skoro až hnusnou ;) Litovala jsem, že jsem radši neudělala přesnídávky...
    KAROLKA
    KAROLKA --- ---
    kdyby měl někdo zájem o jedlé jeřabiny, zde rostou, dneska jsem je objevila! Jsou tam dva menší stromy ale plodů hodně.
    50°2'6.176"N, 14°28'42.053"E
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    BJETUSH: nezavařovala jsem, ale k jednomu masu jsme měli švestkovou omáčku a v lednici nezkažená už pár týdnů bydlí.

    Prolisovanou (po rozvaření, přes cedník) šťávu jsem zredukovala varem, přidala trochu želírovacího cukru (pár lžic na rendlík omáčky), sůl, vinný ocet, chillie a skořici. Bylo to pálivé a dobré. S chutí a hustotou je potřeba si hrát. Veganské to je. Jen vymyslet, k čemu to jíst. Možná nějaký sendvič.
    MRTVYKOTE
    MRTVYKOTE --- ---
    BJETUSH: delala jsem svestkovy kecup podle srpnoveho apetitu a je docela dobry, ale ze by me nejak extremne oslovil se rict neda, pristi rok ho asi delat nebudu a nebo ho modifikuji na chutove vyraznejsi....
    BJETUSH
    BJETUSH --- ---
    Nezavařoval jste někdo švestky naslano? Zkoušim gůglit a nic krom švestek ve slanině jsem neobjevila.. a chci něco bezmasýho, nejlíp veganskýho.. díky
    FRANCINE
    FRANCINE --- ---
    ANYSA: Ten zelirovaci cukr 3:1 jsem si dneska zrovna poridila. Matu zkusim vyshanet na trhu, zni to zajimave. Dekuji!
    ANYSA
    ANYSA --- ---
    FRANCINE: já dělala klasiku 3:1 s většími kousky broskví a je výborná. Experimentovaa jsem akorát s meruňkovou s mátou (což je zajímavý, chuťově dobrý, ale jinak upřednostňujeme klasiku). K těm broskvím by se pode mě máta taky hodila.
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    BJETUSH: Odlakovač je drahej, nasadil bych aceton...
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    Myslíte,že je třeba u tohohle receptu ještě potřeba sterilovat?když je tam takhle octu a cukru? [ AETHER @ Marmelády, džemy a jiné zavařování ]
    FRANCINE
    FRANCINE --- ---
    Mam doma 1,5 kg broskvi, ze kterych chci udelat mameladu (merunky mi letos utekly, tak alespon zkusim broskvovou). Nema nejaka dobra duse osvedceny recepis? Nebranim se ani zajimavym receptum broskve+neco. Diky!
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    SQUZZA: že máme štítky na nábytku roky po smontování, to jsem smířená. Ale že nemám hezky čisté sklenice mi vadí :D
    SQUZZA
    SQUZZA --- ---
    BJETUSH: ja to delam odlakovacem a vatovym tamponkem... jde to..levny to ale taky neni ;]]

    MAR_TINA: ikea je expert v lepeni etiket na nejhorsi mista nejvic odolnym lepidlem... nechapu.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    BJETUSH: technický benzín doma nemajíc, používám hodně horkou vodu a kartáč (současně, na etapy to nefungovalo). Zatím se poddalo všechno, i když něco s větším bojem.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    BJETUSH: technický benzín. Není levný, smrdí, ničí ruce a vůbec je to otrava. Dám ho do akorát malé plastové krabičky (té na jídlo) cca 1 cm. Položím sklenici, aby se samolepka a lepidlo máchaly a tu a tam pootočím. Když je uvolněno, oddrhnu nálepku houbičkou a máchám znova až do čista.
    Výrobci čehokoli dělají pevnější a pevnější lepidla, jakoby ty nálepky měly držet věčně. Nejhorší jsou jinak hezké sklenice Ikea.
    BJETUSH
    BJETUSH --- ---
    Potřebuju radu. Je to trochu mimo, ale vlastně k tématu ;)
    Sloupávám etikety ze sklenic, u některých to jde oka, ale u jiných mi tam zůstává hromada toho lepidla a nejde to dolů ani za zlatýho lemura. Zkoušela jsem to drhnout drátěnkou, horkou vodou, odmočit.. nic. Nemáte na to nějakej trik? Děkuju!
    ANYSA
    ANYSA --- ---
    EDNA_JEDNA: dělala jsem toto podle receptu v apetitu a je to fakt snadné a výborné. Osmahla jsem jedny kuřecí prsa, prodala jednu papriku, malou skleničku týhle směsi a nandala na topinky. Bylo to vynikající, dneska jedu pro skleničky a udělám si jich aspoň dvacet :-) Umím si to představit i na běžné vaření pod maso. Určitě doporučuju.
    SNELA
    SNELA --- ---
    BJETUSH: já dávám do všeho hnědej cukr:)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam