• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    SNELA: nekdo pouziva i koncentrovany jablecny most, treba ;). a mas to snad i s pektinem, rovnou :). nebo hroznovou stavu (ale to jsme porad u fruktozy)
    SNELA
    SNELA --- ---
    MOIRAIN: jasně děkuju moc.. zkusím něco vykoumat, případně zkusim asi tu fruktózu..
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    SNELA: tak něco na způsob povidel, klasická, bez přídavku cukru, ta se svaří natolik, až se to zakonzervuje vlastním cukrem v ovoci, ale nejde to ze všeho, klasika jsou hrušky a švestky
    SNELA
    SNELA --- ---
    VODOMERKA:
    MOIRAIN: tak díky, moc jste mě nepotěšili :)))
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    SNELA: cukr to prostě konzervuje, společně s kyselinou citronovou/oovocnými kyselinami, chceš-li dělat marmelády/džemy cukr použít musíš, sacharosu nebo glukosu, či fruktosu (ale v těle je to ve výsledku skoro to samé), dělat marmeládu bez cukru nejde
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    SNELA: kamaradi pouzivaj fruktozu. ale je drazsi...
    SNELA
    SNELA --- ---
    MAR_TINA: nene, já to nemyslím, jako chybu, já prostě bílej cukr nepoužívám vůbec a třtinovej chci taky nahradit. Prostě nějakou zdravější alternativu myslím :) Klidně bych ho i vynechala, ale zas bych asi musela použit nějakej jinej konzervant..
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    SNELA: v cukru to být nemůže. Žlutý je jenom nerafinovanej bílý - má navíc pár minerálních látek. Třtinový je chemicky naprosto stejný jako řepný jenom zdrojová rostlina je jiná. Chyba bude jinde - napravit chybu a nebát se cukru.

    Med bych nedávala, varem se ničí.
    SNELA
    SNELA --- ---
    Mám v plánu dělat bezinkovou šťávu, ale chci se vyhnout bílému cukru, máte někdo nějaké rady/zkušenosti jak jí udělat? To samé mám v plánu udělat s marmeládama. Vloni jsem použivala třtinovej cukr, něco vydrželo, něco mi chytlo plíseň. Máte nějaké zkušenosti jak se vyhnout cukru úplné, třeba nějakej slad, med, atd? Díky..
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    TABBY: co je mi ze školy známo, tak z citrusového albeda se už vyrábí většina pektinu, protože je to nejdostupnější zdroj, navíc "odpad", na rozdíl třeba od sklízení nezralých jablek
    TABBY
    TABBY --- ---
    Pouzivate nekdo ten citrusovy pektin, jak se o nem pise tady http://www.novinky.cz/zena/styl/332568-jak-udelat-zavareninu-bez-chemie.html ? Kam na nej chodite?
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    ANNNA: tolik vody tam zas nedavas. je to skoro uzavrenej okruh :). navic muzes vzdycky redukovat dle potreby
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    TABBY: No jo, ve šťávě té vlákniny zas tolik nebude ;) Hlavně aby to bylo dobrý! A nemusela se kupovat šťáva a vyhazovat ovoce...


    VODOMERKA: Je mi jasný, že zavařování není celkově technika na zachování zdravých, ale spíš chuťových vlastností :) Jen tak přemýšlím, nakolik to z tohohle parního odšťavňování bude fakt vyvařeno do mrtě... jo a vůbec, nebude ve výsledném produktu spousta sražené páry?
    TABBY
    TABBY --- ---
    ANNNA: To je otazka. Cecko moc termostabilni neni. Nevim jak ostatni. Osobne tedy zavarovane veci beru jako zdroj vlakniny (z tech zdravych veci), pro vitaminy jdu jinam...
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    ANNNA: asi zalezi, jak ktery :). nekterym kratky zvyseni teploty tolik nevadi. ale vic do toho nevidim. kdyz chci marmeladu, nemusi byt nutne vylozene zdrava :P
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    VODOMERKA: To asi nebude moc zachovávat vitaminy, což? :) I když ono když to člověk nevypije rovnou, ale zavaří v hrnci, tak je to nejspíš prašť jak uhoď...
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    ANNNA: ono to to ovoce totalne propari, az protece :). zadna veda a funguje to
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    Psychicky se připravuju na větší zavařovací zápřah. Začala jsem se poohlížet po zavařovacím hrnci, protože vigílie u hrnce je pro mě hlavní pruda při zavařování...

    Narazila jsem na tenhle bazmek - http://www.bielmeier.cz/Odstavnovaci-nastavec/ . Úplně nerozumím tomu, jak to má fungovat - měl by to být odšťavňovací nástavec, kde se snad nahoře nandá ovoce, horkou párou se nějak (?) uvolní šťáva či mošt, která se pak vypustí hadičkou. Teplotou by snad měla už být jakože pasterizovaná... což by se na hromady a hromady jablek opravdu hodilo. Ale neumím si to moc představit, chybí mi tam nějaké mechanické vymáčknutí toho ovoce - možná jen špatně koukám...

    Sympatické je, že by to mělo zvládnout tvrdý ovoce... měla jsem v plánu pořídit lisovací nástavec na Bosch Mum, ale ten je jen na bobuloviny. A krom toho stojí o 400 víc...

    Nemáte s něčím podobným zkušenosti?
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    BONEMINA: Takhle je geniální grepová marmeláda - ideálně z červeného grepu, i vypadá nádherně. Vafle, šlehačka, grepová marmeláda... hmmmm, už jsem to dlouho nedělala ;)
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    Dostala se ke mě škatule citronů ve stavu "je nejvyšší čas je sníst", tak jsem přemýšlela, co s nima a napadla mě akorát marmeláda. Ale na klasickou nebyl čas ani chuť, tak jsem použila variaci na babiččinu angreštovou. Citrony vymačkala na obyčejném lisu (tzn. šťáva a trocha dužiny included), zvážila šťávu, dala ji na 10 minut vařit na plný ceres, pak přidala krystalový cukr v poměru 1:1 se šťávou před svařením, společně vařila ještě pětiminutu a výsledek je naprosto parádní marmeláda pro lenochy, za půlhodinu hotovo i s úklidem. Je tak akorát pikantní, nemá v sobě slupky, takže se dobře roztírá, byla by ideální na slepování lineckého cukroví nebo promazání perníku. Ale asi padne zítra do kefírových lívanců.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam