• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    Výroba marmelád, dženů, rosolů a klevel. Zavařování - ovoce, zelenina, houby. Zásoby dobré na chuť i hezké na pohled.
    rozbalit záhlaví
    JESTERENKA
    JESTERENKA --- ---
    MAR_TINA: az na 3) souhlas, jsem odchovana na Omnia a nemuzu si je vynachvalit, "narazeni" vicek je jednoduche a hlava stoji par korun, co se tyce opakovaneho pouziti vicek, mas bohuzel pravdu (z to neni to co to byvalo)
    DRIZZT
    DRIZZT --- ---
    MAR_TINA:
    TABBY: Díky!
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    DRIZZT: 1) na jisto na internetu
    2) ne, nikdy.
    3) ne. U narážecích potřebuješ zavařovací hlavu a nasadit a narazit chce víc šikovnosti než závit. Závitové vydrží víc použití a pak jdou dokoupit taky. narážecí (Omnia) radši jen jednou.
    4) na čisté broskve bacha, rády kvasí anebo chytají botulotoxin, radši míchat s jablky. Meruň už spíš nejsou.
    DRIZZT
    DRIZZT --- ---
    Prosím, několik zcela lama dotazů:
    1) Kde sehnat malé zavařovací skleničky (250 ml)? Chci jít na jisto.
    2) Můžu na sklenici (např. od marmelády) se záviten dát "narážecí" víčko?
    3) Je pravda, že narážecí víčka jsou spolehlivější?
    4) Chtěla bych mláděti udělat broskvovou a meruňkovou přesnídávku, nemáte někdo recept (klidně obecně na přesnídávky - tuším, že se tam musí dávat nějaký podíl jablek či dodat pektin)?

    Díky moc!
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    poklep se da naposlouchat klidne v krame poklepem na presnidavky nebo kompoty :D
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    TRISSIE: Dobrej nápad! Já ty hodně podezřelé dávám do lednice - no a takhle v sezóně se mi to tam kapku kupí :) Letos dělám hodně šťáv, z každé várky alespoň jedna podezřelá, nebo rovnou nechycená...
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    ANNNA: já si tyhle podezřelé označím samolepkou a dám je ve skříni dopředu - aby se spotřebovaly první.
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    MIST: Tak jsem asi chlap. Kolikrát nevím. Teď zrovna mám takovou várku - třetina krásně čistě zvoní, jedna lahev jednoznačně dutě zní - no a zbytek je takovej neurčitej. Klepu na to jak magor a nevím. Asi to prohlásím za zavařené.
    YNZA
    YNZA --- ---
    Dovezl sem si na to profi výbavu, pařák s teploměrem na dvě řady sklenic :) To pude.
    MIST
    MIST --- ---
    YNZA: klid, nikdo ti to nema za zle ;)
    YNZA
    YNZA --- ---
    MIST: Dovezl sem to matce, poklepala a rika vsechno zavareny ok. Tak jak sem to mel sakra poznat? Delal sem to poprvy tak sorry ze sem se tady zeptal.
    YNZA
    YNZA --- ---
    nevim elsi je to chlap, jak to mam pdle nicku poznat. na poklep znej vsechny sklenice jako stupnice, asi na to neco zkusim rano zahrat
    MIST
    MIST --- ---
    YNZA: ID SCHIZOGENES je chlap?

    Nejak mam pocit, ze jen chlap zavaruje tak, ze sklenice pak foti a porovnava. Zenska poklepe a slysi. (Pripomina mi to meho muze, ten se bezi podivat na domaci meteostanici, aby vedel jake pocasi je venku. Ja se podivam z okna a vim to :P)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    TRISSIE: tak to bude monitor, vidím šedé a modré kruhy :D
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    MAR_TINA: ta levá je prohnutá dolů, ta pravá vyklopená nahoru.

    Ale u jiného typu sklenice to tak dobře vidět nebude, proto je dobré si to nacvičit poslechem.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    KAROLKA: bude to monitorem, ale já vidím houby. teda houby :)
    Poznávám to poklepem.
    Dá se vzít kupovaná nenačatá sklenice čehokoli (přesnídávka, okurky, tatarka) a vyzkoušet na té.
    KAROLKA
    KAROLKA --- ---
    MAR_TINA: jedna je přicuclá a druhá ne
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    YNZA: nevidím, v čem má ten trik spočívat. Vidím dvě sklenice s víčky
    YNZA
    YNZA --- ---
    ID SCHIZOGENES poradil lepsi trik
    pro nazornost sem to vyfotil a uz to dosmrti nezapomenu :)

    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    YNZA: až vychladnou, tak jim poťukej na víčka. Pokud máš aspoň jednu chycenou dobře, tak ten rozdíl uslyšíš - ty špatně chycené tak rezonují, ty dobře zní na poklep přidušeně... neumím to popsat, ale fakt to poznat je.
    YNZA
    YNZA --- ---
    Nevi nekdo jak poznam ze se mi dobre zavarily houby? delal sem to poprve do sklenicek na zavit (nemam zatim hlavu atd). ted to chladne na vyhratym plechu dnem nahoru a nic netece. Ale nevim jestli je to dostatecna zaruka tozo he to vydrzi do silvestra. jo, a varilo to hodinu presne.
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    TRISSIE: Já si právě říkám, že když to budu stejně ještě 20+ minut trápit, tak zrovna to sklo se prohřeje až až :)

    Btw. včera jsem dělala ještě jednu dávku špendlíkové šťávy, tentokrát s 1/3 bezinek. Naprosto parádní barva, chutná taky dobře. ALE lahvovala jsem to někdy k jedenácté a moje reflexy už asi nebyly nic moc... no zkrátka zhruba čtvrtina té krásně husté, sladké, tmavé a horké šťávy se mi rozlila naprosto všude mezi neumyté nádobí ("je skoro jedenáct, dostanu šťávu do lahví a jdu spáááát").
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam