• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    JAJITA
    JAJITA --- ---
    MAR_TINA: provedla jsem totéž a marmeláda drží jak sviň :)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    TRISSIE: Tak angreštová šťáva. Je světle žlutozelená, sladkokyselá. Pro někoho, kdo chce intenzivní chuť a barvu to není. Nejsem si jistá, jestli hlavní složku nedělá kyselina cukr. (Dávala jsem jen tu první dávku kyseliny, při dochucení už ne.) Pro dobrý pocit, že mám angreštovou šťávu a dám si ji v zimě, to je.

    A dávala jsem nejnižší uvedená množství vody, kyseliny a cukru, aby bylo co nejvíc ovoce uvnitř.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    TRISSIE: a co ji strčit do myčky s příštím nádobím? Dělám to tak s nechycenýma marmeládam a obvykle se chytnou.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    MAR_TINA: ty mi dáváš, od včerejška nemyslím na nic než džin s tonikem, klidně i bez té šťávy :-)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    nechytla se mi jedna sklenice okurek - spotřebují se u nás rychle, ale těch 14 dní, než se rozleží, mám je nechat radši v ledničce, nebo můžou být normálně ve špajzu?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    TRISSIE: náš padal, tak jsem ho sesypala do košíku a přemýšlela, co bych si z něj ráda udělala. A představa řízné šťávy, minerálky, ledu a džinu byla dneska velmi lákavá.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    MAR_TINA: já jsem každý rok laxnější a momentálně vykapávám v drátěném sítku (takovémhle: http://eshop.tescoma.cz/...racovani-potravin/kuchynske-naradi-a-pomucky/chef/428054-sitko-chef-20-cm )
    jen to párkrát prohrábnu lžící a setřu spodek, kde se chytá takový ten šlem, přes který to blbě teče.

    Ale utěrky, nebo netkané textilie (pokud teda nejsou vodotěsné) jsou nejlepší, protože se dají pak ještě zatočit a vymačkat dosucha.

    Dej vědět, jak dopadlo, angreštu mám mraky, jen potřebuje ještě pár dní na dozrání.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    A nalistovala jsem tu tenhle TRISSIE: postup a asi se ho budu držet :)
    Vykapat půjde přes řídkou utěrku v cedníku?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    Dotaz pro šťávové královny:

    Mám tady trochu angreštu a rozvařím ho a prolisuju na šťávu.
    Šťávu (sirup) získám tak, že přidám stejně cukru a vody a svařím? A naleju do lahví s přisávacím uzávěrem (mám tu wecky). Musím ještě zavařovat nebo stačí nalít horké?
    Ochotně přidám špetku sorbanu draselného.
    JAJITA
    JAJITA --- ---
    SHADOWALKER: uvařeno, moc fajn chuť, díky ;)
    ZOIDBERG
    ZOIDBERG --- ---
    TABBY: Sám hledám výmluvu, proč si ten zavařovací hrnec z Lídlu koupit, to o ohřívání teplé vody mě nenapadlo, to je dobrý argument.
    TABBY
    TABBY --- ---
    AIJA: Da se v nem ohrat tepla voda, kdyz je zrovna vypadek. A uchovavat horky punc v zime. (Si to nejam omluvit musit, ze jo, protoze po vensinu roku hrnec jenom prekazi ve skladovacim prostoru ;)
    AIJA
    AIJA --- ---
    TABBY:
    Aha, to je zajímavý. Já jsem to zase vyhodnotila tak, že je to zbytečnej krám do baráku...navíc bych ho určitě měla doma zrovna když bych ho potřebovala na chatě a naopak:-)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    TABBY: moje trouba na 200st. hřeje tak na 180, matčina na 210. Může to být tím.
    TABBY
    TABBY --- ---
    AIJA: Ale jiste. Ta se varila jak o zivot... (Zazitek byl tak silny, ze jsem o rok pozdeji investovala do zavarovaciho hrnce z Lidlu ;)
    AIJA
    AIJA --- ---
    TABBY:
    A mělas v tom pekáči vodu?
    Zavařuju tak roky a maximálně se stalo, že pár sklenic nechytlo. Ale to bylo spíš moc starejma víčkama...
    TABBY
    TABBY --- ---
    AIJA: A to mas vyzkouseny, jo? Ptam se proto, ze podobny experiment - 200 stupnu a 20 minut - vyustil v to, ze varici obsah sklenic vybublal do trouby, coz melo za nasledek jednak X znicenych sklenic kompotu, uprasenou troubu, a nasledne jeste 600 Kc za deratizatora, protoze se k nam v dusledku vyhozeni kompotu do komposteru prestehovalo jeste nekolik roju vos...
    AIJA
    AIJA --- ---
    RAHANUR:
    Fakt jen na mřížce? To bych měla strach, že když náhodou sklenice praskne tak bude zasviněná celá trouba...
    AIJA
    AIJA --- ---
    MRNOUS:
    Do vysokého pekáče naskládej sklenice, přilej vodu a dej na 200-220 na půl hodiny do trouby. Pak to tam ještě nech chvíli zchladnout, ať se neopaříš, naskládej víčkem dolů na utěrku a nechej do rána...nebo prostě do zchladnutí sklenic.
    RAHANUR
    RAHANUR --- ---
    Ohledně zavařování..v troubě běžně..i jen na mřížce, ale musí se srovnat, ale je to spíš na druhy co nevadí, že se trochu rozvaří. na okurky to moc neumím. Taky jsem zavařovala v myčce. Program pára. Bolonskou omáčku a ok.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam