• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    Výroba marmelád, dženů, rosolů a klevel. Zavařování - ovoce, zelenina, houby. Zásoby dobré na chuť i hezké na pohled.
    rozbalit záhlaví
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    PETRUSKA: třešně v rumu
    nechat špačkům
    KAERI
    KAERI --- ---
    PETRUSKA: Strčit do bedýnky a poslat do Brna? ;)

    Domácí nanuk? Dřeň? Pyré pro mrňata, třeba ještě s jabkem? Ochutit jimi vodku?
    PETRUSKA
    PETRUSKA --- ---
    Mam tady plnej strom tresni a nevim co s nima uz..bublanina byla, zamrazeno mam, dneska jsem zkousela sirup, marmeladu ani kompot nechci. Uniklo mi neco?
    SQUZZA
    SQUZZA --- ---
    MAR_TINA: jak pises.... letos jsem si akorat spocitala, ze se mi nevyplati samosber ani nikam jezdit, tak jsem je koupila v hol. trznici... loni jsem jeste taky byla ve vrananech...

    ZEMINO: ano, pekne nas tady na OZ masti ;]]] neda se ni delat... jeste donedavna jsem protestovala, ale uz jsem odevzdana a platim ;]
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    MAR_TINA: mi toho zbylo dost ze všeho - a to rozdávám docela dost :) takže letos jen pár kompotů pro syna i z malin a ostružin a čekám na zeleninu - kečupy,uncle bens směsy a řepu se zelím - toho není nikdy dost
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    ZEMINO: nějak nám zbyly taky marmelády z loňka (celekm 18 sklenic :) a tak jsem udělala jen 8 nových ze dvou kil a budu zavořovat jiné věci.
    jen si kupujem košík na snědení, to je stejně nejlepší :)
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    tak u nás (Ova) se letos prodávaly jahody dokonce i za 29,-/kilo jinak průměr 40.-/kg .. je pravda,že v Pze jsem docela valila oči,za kolik vám je prodávají
    MAR_TINA: jako jo,máš recht,víš co v nich je,já letos zhodnotila,že mám ještě dost zásob marmelád z lonska,tak jsem udělala pár kompotů a knedliky do mrazaku
    WERKA
    WERKA --- ---
    SQUZZA: Na trzích na Hájích myslím měli minulý týden kolem za 120 Kč dvoukiový košík, ale úplně jistá si nejsem - jen jsem šla kolem a nějak moc jsem to nesledovala.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    Kupuju ve Vraňanech za 220 Kč koš - 3 kg. Letos je znát, že není optimální počasí, jsou nerovnoměrně dozrálé a pomačkané deštěm, ale marmeláda je z nich dobrá. V současných podmínkách je sezóna kratší, výnosy nižší a odráží se to i na vyšší ceně.
    Může se stát, že za 14 dní začnou dovážet levné jahody z Polska, kvalita taky nebývá špatná, ale jisté to není.

    A stojí mi to za to, protože vím, že ve sklenici mám ze 3/4 jahody a 1/4 cukr a nic víc.
    SQUZZA
    SQUZZA --- ---
    Tak mam kontrolu nad tim, co v tom je...
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    SQUZZA: bohužel neporadím. .ale za takovou cenu za kilo se snad nevyplatí ani cokoliv vyrábět
    SQUZZA
    SQUZZA --- ---
    Tak jeste jeden dotaz zkusim, snad uspesneji :) koupim jeste nekde v pze/okoli jahody za slusnou cenu? (Do 70/kg)
    SQUZZA
    SQUZZA --- ---
    Jak delate jahodovou stavu? Mixujete/pasirujete/odstavnujete?
    WERKA
    WERKA --- ---
    AIJA: SQUZZA: Já třešně miluju a jsem schopná jich sníst neuvěřitelné množství. Jenže po koupených mne škrábe v krku (alergie), zatímco po těch, co jím rovnou ze stromu, ne. Na odpeckování mám odpeckovávač (a tedy musím přiznat, že většinu poslední úrody, odpeckovala máma). A rezerva mražených mi vyhovuje - hrnková buchta s třešněmi je ideální nouzovka.
    HABRENKA
    HABRENKA --- ---
    tresen jsem letos uz zkusila, nevim odrudu, ale stavnata krupava a kyselejsi, s badyanem a trochou skorice a hrebicku a za mne tedy dost dobry, na livance ideal... samotna tresen je vetsinou chutove dost chuda, ale koreni ji dost pomuze, vahala jsem nad smeskou, ale takhle dobry.
    AIJA
    AIJA --- ---
    WERKA:
    My jsme třešni pokáceli...špačci a na jaře spousta včel, na podzim hromada listí:-)
    SQUZZA
    SQUZZA --- ---
    WERKA: nam to taky zerou... letos jsme teda stihli neco obrat, ale vlastne ani nevim, jestli jsem rada ;] toho casu s vypeckovavanim, zabrany misto v mrazaku a nakonec z toho udelam jen nejakej kolac... ;] no mam oblibenejsi ovoce :]]
    WERKA
    WERKA --- ---
    SQUZZA: U nás třešňová marmeláda taky velký úspěch neměla - všem nám přišla taková nudná nevýrazná. Nakonec jsem jí promazávala perník - napůl s rybízovou. Další rok jsem míchala třešně s rybízem, to nebylo špatné. A loni nás našli špačci, takže myslím, že už nikdy problém, co s nadbytkem třešní, mít nebudu - jeden víkend třešně nebyly zralé a další už jsme hleděli jen na spoustu pecek pod stromem :-(. Letos tedy budou mít chudé žně i špačci, valná část nám pomrzla (Vysočina, no)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    SARRI: matně si vzpomínám, že když kdysi dávno babička zavařovala s pektózou (nějaký chemický pektin 70. - 80. let), čekalo se pár týdnů s konzumací, až to ztrací "ocas". Třeba čas fakt pomůže.

    A někdy stačí vystydnutí. Já třeba nemám ráda teplý pudink, ten ze škrobu a mléka.
    SARRI
    SARRI --- ---
    SQUZZA: prave, ze jsem to chutnala pred agarem a ta pachut tam nebyla .. ale nakonec jsem finalni produkt uz podrobila jazykove zkousce nekym uplne jinym a asi jsem jen prilis citliva ja nebo to ta skorice zvladla zakryt po vystydnuti jeste vic .. nevim
    SQUZZA
    SQUZZA --- ---
    SARRI: jojo myslela jsem to tak - ze by treba ten puvodce pachuti vubec nemusel byt ten agar ale obecne konzervovani tresni...
    SARRI
    SARRI --- ---
    btw mam rada zajimave kombinace ovoce, koreni a dalsich ingredienci .. abych to nakombinovala spravne tak si pomaham timhle .. treba se to bude to bude hodit i nekomu zde

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam