• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    ANNNA: to já naopak, dělám co největší, abych využil hrnec :)
    ANNNA: na to jsem přesně narážel. Ve vodě také jedu na těch 80-85 °C, ale v páře většinou hrnec nastavím na 98-99 °C, aby si jen tak mírně pobublával.
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    ZATAMOKO: Na zavařování v páře bych určitě volila vyšší teplotu, než těch 80. Nevěřím, že ten hrnec dokáže z pár centimetrů vody na 80° vyprodukovat dost páry, aby zajistil prohřátí na 80 v celém obrovském hrnci...
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    ZATAMOKO: Zavařuju více vrstev ve vodě. Tak jsem to vyčetla v návodu, tuším že i Trissie sem svého času posílala krásné ilustrační obrázky, jak víčka mají být POD hladinou, navzdory tradici maminek a babiček... horkou vodou pak většinou smyju nádobí, aby mi nebylo líto vypustit 10 litrů teplé vody bez užitku trubkama... Ovšem maximálně jsem dělala 2 vrstvy, raději pracuju v menších dávkách. 4 vrstvy tam IMHO nenarveš tak jako tak (ani na výšku, natož aby se to nehroutilo. Ten rošt trochu pruží...)
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    ANNNA: zavařuješ v páře (= více vrstev), nebo jednu vrstvu a v hladině vody?
    Většina receptů počítá s tím, že jsou sklenice ve vodě o dané teplotě.
    On je ale celkem rozdíl, jestli zavařuju najednou 12 skleniček, nebo 48.
    TABBY
    TABBY --- ---
    ANNNA: Dikes.
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    TABBY: Tak jsem to přesně dělala, a za tři sezóny se zkazila jediná sklenička, tj. 1 z cca 150.
    TABBY
    TABBY --- ---
    TABBY: 20 minut na 80 stupnu jsem nasla...
    TABBY
    TABBY --- ---
    Prosím o radu: jak dlouho a na kolik zavarovat jablecnou presnidavku? (Mam Lidl zavarovaci hrnec.)
    JAJITA
    JAJITA --- ---
    AIJA: ještě jsem něco nasbírala, ale fakt bída.
    AIJA
    AIJA --- ---
    JAJITA:
    Teď už je na ně pozdě:-)
    RAHANUR
    RAHANUR --- ---
    něco obrali ptáci a letos je to velký hit. Známá říkala, že v praze byly cestičky od bezu k bezu.
    JAJITA
    JAJITA --- ---
    zase já :)
    jak jsem se tady málem prsila, že bude bezinková marmeláda, dám je do pečeného čaje a možná vyzkouším i likér, tak prdlačky.
    po zdlouhavém obcházení kolem polí a zahrádek jsem ráda, že mám v pytlíku tak do toho čaje, bez prostě není.
    a to se mi v době kvetení zdálo, že jsou ty keře naprosto všude.
    JAJITA
    JAJITA --- ---
    AIJA: díky
    AIJA
    AIJA --- ---
    JAJITA:
    Pokud ti nevadí ta chuť, tak nemusíš míchat. Já obvykle přidám pár jablek, cukr, skořici a rum...jen na ovonění, aby to mohly i děti:-)
    JAJITA
    JAJITA --- ---
    AIJA: všechno :D
    Je třeba to s něčím smíchat, nebo je to poživatelné samodruhově?
    AIJA
    AIJA --- ---
    JAJITA:
    Ano...co potřebuješ?
    JAJITA
    JAJITA --- ---
    JAJITA: a doporučení na švestkové čatní? ;)
    díky
    JAJITA
    JAJITA --- ---
    prosím vás, nedělala jste některá marmeládu z černého bezu?
    ANAT0MI
    ANAT0MI --- ---
    Jojo šlo mi o červenou jeřabinu. Experimentální dávka z kila a pul kila cukru vanilkou pomerančovou šťávou a citronovou kurou. Je výborná. Bylo to takový pejsek a kočička co bylo doma šlo tam. Bez pektinu je hustá a jedna sklenka je i s chilli a teda excelentní! Budu se tomu dal věnovat a cukrit se to musí neb je to kysely ze bez cukru to svírá vnitřnosti ☺ @TRISSIE díky za recepty!
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    ANAT0MI: pokud ti jde o červenou jeřabinu, dávala jsem nějaké recepty sem: [ TRISSIE @ Marmelády, džemy a jiné zavařování ] (primárně kvůli černé jeřabině, ale na téže stránce jsou i ty červené).
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam